Makine Haber

Rusya’nın ilk lüks segment aracının gövde parçaları Coşkunöz Holding’ten

Coşkunöz Holding, Rusya’nın prestij projelerinden biri olan Aurus otomobillerinin üretiminde ana üreticiler arasında yer aldı. Lüks segmentte yer alan otomobillerin seri üretimi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in video konferans yoluyla katıldığı törenle başladı.

Rusya’nın ilk lüks segment aracının gövde parçaları Coşkunöz Holding’ten

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Serbest Ekonomik Bölgesi’nde 2014’te seri üretime başlayan Coşkunöz Holding, Rusya’nın prestij projelerinden biri olan Aurus otomobillerinin üretiminde ana üreticiler arasında yer aldı. Lüks segmentte yer alan Aurus otomobillerinin seri üretimi, 31 Mayıs 2021 tarihinde Tataristan’da düzenlenen törenle başladı. Törene Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferans yoluyla katılarak destek mesajı verdi. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, otomobilin üreticisi konumundaki Sollers Ford ortak girişiminden Aurus Genel Direktörü Adil Şirinov’un da bulunduğu açılış törenine, Coşkunöz Holding’i temsilen CEO Erdem Acay katıldı.

Acay: “Yeni proje prestij açısından büyük bir anlam taşıyor”
Yeni projenin kendileri için prestij açısından büyük bir anlam taşıdığını ifade eden Coşkunöz Holding CEO’su Erdem Acay, “Bu yatırımın içinde yer almaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu, çok önem verdiğimiz bir proje. Alabuga Serbest Ekonomik Bölgesi’nde konumlandığımızda, otomotiv sektörünün rotasını bu bölgeye yönelteceğini öngörüyorduk. Burada Ford ile başlayan üretim maceramıza yeni markaları da ekleyerek, bölgenin önde gelen tedarikçileri arasında yer aldık. Kaliteli ürün ve sıfır hata taahhüdümüz ile uzun süreli anlaşmalara imza attık. Prestijinin yanı sıra tarihi açıdan da bu denli önemli bir proje içinde yer almak, bizim için heyecan verici oldu. Bölgede konumlanan Coşkunöz Alabuga şirketimiz ile ‘Aurus’ marka araçların limuzin, SUV, MPV modelleri için bütün kalıp ve seri sac parça üretimini biz yapacağız. Bu otomobillerin, otomotiv piyasasına güçlü bir oyuncu olarak gireceğini ve lüks araç kategorisinde rekabeti yeniden şekillendireceğini düşünüyoruz” dedi.
Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’nde şimdiye kadar yaklaşık 60 milyon Euro’luk yatırıma imza attıklarını aktaran Acay, 2021 ve 2022 yılları için de 15 milyon Euro’luk yeni yatırım yapmayı ve Rusya’daki yatırım coğrafyalarını genişletmeyi hedeflediklerini ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ