Makine Haber

Rockwell Automation, uzaktan bağlantı çözümleri dönemini başlattı

Vuforia Chalk ile uzaktan bağlantı çözümleri dönemini başlatan Rockwell Automation, kullanıcılarına herhangi bir arıza durumunda sahaya inmeden, sahanın durumunu kontrol etme ve gerekli yönergeleri vererek takip etme imkânı sunuyor.

Rockwell Automation, uzaktan bağlantı çözümleri dönemini başlattı

Rockwell Automation, servis hizmetlerinde sektörün geleceğine yön verecek bir teknolojiyi daha kullanıcılarıyla buluşturdu. Arıza durumunda sahaya inmeden kontrol ve takip imkânı sunan uzaktan bağlantılı Vuforia Chalk, servis bekleme süresini ortadan kaldırarak, üretimde arıza ve kesinti süresini minimuma indiriyor. Teknisyen ve kullanıcıyı artırılmış gerçeklikle bir araya getiren teknoloji, tesis nerede olursa olsun anlık müdahaleye imkân tanıyor.

Çınarlı: “Lokasyon sorununu ortadan kaldırdık”


Değişen ani koşullara ve yeniliklere hızla adapte olduklarını belirten Rockwell Automation Türkiye Endüstriyel Servisler Ülke Müdürü Arif Çınarlı, “Genel prensibimiz olan müşteri ve çözüm odaklılığını her koşulda sürdürebilmek için uzaktan bağlantılı Vuforia Chalk teknolojisini uygulamaya aldık. Bu teknolojiyle birlikte, müdahaleyi zorlaştıran ya da süresini uzatan lokasyon sorununu ortadan kaldırdık. Vuforia Chalk ile mesafe gözetmeksizin oluşan arızalara anlık olarak müdahale edebiliyoruz. Müşterilerimiz bu servisle birlikte, herhangi bir arıza durumunda sahaya inmeden tek bir tabletle ya da 2D/3D gözlüklerle çok daha hızlı sahanın durumunu kontrol edebiliyor, gerekli yönergeleri teknisyenlerimizden alarak takibini yapabiliyorlar. Tek bir dokunuşla makinedeki problemi tek bir ekranda gören kullanıcı, gerçek zamanlı olarak veriye, diyagramlara, iş talimatlarına ve daha birçok farklı kaynaktaki bilgiye ulaşabiliyor. Ayrıca, potansiyel sorunu da aynı tablet ya da gözlükle görüp probleme dönüşmeden müdahale edebiliyor” dedi.

“Telefonla ulaşılarak dâhi destek alınabiliyor”
Telefonla ulaşılarak dâhi destek alınabilen teknolojinin, işletmelerde arıza kaynaklı yaşanan kesintileri minimuma indirdiğini aktaran Çınarlı, şöyle devam etti: “Müşterilerimize her zaman yerinde, zamanında ve kaliteli hizmet vermek amacıyla yeni servis modelleri geliştiriyoruz. Bu doğrultuda hizmet verdiğimiz işletmelerin üretime kesintisiz devam etmesi için; yerinde servis, uzaktan destek ve kontratlı anlaşma, danışmanlık hizmetleri sunuyoruz.”

“Müşterilerimizin yanındayız”
Yerinde hizmetler ile eğitim, saha ve projeler olmak üzere birçok konuda müşterilerinin yanında olduklarını ifade eden yetkililer, “Eğitim servislerinde; müşteri sahası eğitimleri, Rockwell Automation Türkiye laboratuvar eğitimleri, online kurslar ve uzaktan eğitimler bulunuyor. Servis mühendislerinin sahaya inerek arızalara müdahale ettiği saha servislerinin yanı sıra; eski sistemlerin modernize edilmesi, yeni sistemlere otomasyonların entegresi ve otomasyon sistemlerinin tasarlanması gibi süreçleri kapsayan projeler servisleri, işletmelerin en iyi performansı sürdürmesini sağlıyor. Uzaktan destek ve kontratlı anlaşma hizmetleri ise; 7 gün 24 saat teknik ekiple canlı telefonla destek alabilme, yazılım versiyonu yükseltme, konsinye parça bakımı, tamir, eğitimler, planlı bakım ve saha hizmetlerini kapsıyor. Ürün ve hizmetin tümüyle müşteriye özel olduğu, hizmette çeşit sınırlamasının bulunmadığı servis, üretimin her an kesintisiz bir şekilde devam etmesine yardımcı oluyor” diye konuştular.

“İşletme gelebilecek tüm saldırılara hazırlanıyor”
Danışmanlık hizmetlerinde işletmelere safety ve siber güvenlik olmak üzere iki çözüm sunulduğunu kaydeden yetkililer, konuşmalarını şu şekilde sürdürdüler: “Öncelikle, sahada safety ya da siber güvenlik açısından gerekli değerlendirmeler yapılıyor. Değerlendirmeler sonucunda, analiz raporları oluşturuluyor ve raporlar doğrultusunda ideal sistemler için gerekli plan ve tasarımlar yapılıyor. Tasarımların sahada uygulanması ve sistemlerin 7 gün 24 saat izlenebilir hale gelmesiyle, güvenlik açıkları kapatılıyor ve işletme gelebilecek tüm saldırılara hazırlanıyor. Rockwell Automation servis hizmetlerinde ayrıca, periyodik bakımı yapılacak ya da değiştirilecek ürünlerin zamanlama tablosu belirleniyor. Bu plana bağlı kalarak yapılan bakım ve değişimlerle plansız ve arıza kaynaklı aksamaların önüne geçiliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ