Makine Haber

Rockwell Automation, potansiyel siber güvenlik risklerine karşı şirketleri koruyor

Endüstriyel şirketlerin potansiyel siber güvenlik riskleri konusunda endişelenmek yerine işlerini dönüştürmelerine odaklanmalarını sağlayan Rockwell Automation, hizmet sağlayıcıların güvenlik gereksinimlerini tanımlayan ISA/IEC 62443-2-4 sertifikasını aldığını açıkladı.

Rockwell Automation, potansiyel siber güvenlik risklerine karşı şirketleri koruyor

Rockwell Automation, endüstriyel siber güvenlik başarılarına yenilerini eklemeye devam ederek, endüstriyel şirketlerin potansiyel siber güvenlik riskleri konusunda endişelenmek yerine işlerini dönüştürmelerine odaklanmalarını sağlıyor. Kuruluş son olarak, hizmet sağlayıcıların güvenlik gereksinimlerini tanımlayan ISA/IEC 62443-2-4 sertifikasını aldığını da kamuoyuna duyurdu.
Söz konusu sertifikanın; Rockwell Automation’ın otomasyon sistemlerini belirlerken, tasarlarken, entegre ederken ve bakımını yaparken kullandığı güvenlik yetkinliklerinin stardart gereksinimlerini karşıladığını gösterdiğini anlatan yetkililer, şöyle konuştular: “ISA/IEC 62443, endüstriyel kontrol uygulamalarının siber güvenliği konusunda dünya çapında kabul gören tek standarttır. Rockwell Automation ayrıca, geçen yıl Güvenlik Kalkınma Yaşam Döngüsü için aldığı ve şirketlerin, ürünlerin üretilişi ve desteklenişi süreçlerindeki güvenlik gereksinimlerini sağladığını gösteren ISA/IEC 62443-4-1 sertifikasına ilişkin Olgunluk Seviyesi sertifikasını da aldı. Bu sertifika aynı zamanda, şirketin kırılganlıkları ele almak konusunda olgunlaşmış süreçlere sahip olduğu ve müşterilerin risklerini yönetirken şeffaf bir şekilde çalışabildiği anlamına geliyor.”
Yeni sertifikaların TÜV Rheinland tarafından bağımsız şekilde verildiğini aktaran yetkililer, “Bu, Rockwell Automation’un müşterilerinin siber güvenliğini güçlendirmesi için elde ettiği giderek uzayan başarı listesine son eklediği başarıdır” diye konuştular.

Moret: “Şirketlere geliştirilmiş ürün ve hizmetler sağlıyoruz”
Rockwell Automation CEO’su Blake Moret, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Endüstrinin operasyonlarındaki olasılıklarını artırmak için teknolojiyi kullanmalarına yardım edecek, bunu yaparken de onlar için en önemli olanları koruyacak çözüm ortaklarına ihtiyacı var. Şirketler bizimle çalıştıklarında, onlara güvenlik düşünülerek geliştirilmiş ürün ve hizmetler sağlıyor oluşumuzun rahatlığını yaşıyorlar. ISA/IEC 62443 güvenlik standartları; bizim için bir yapılacak işler listesi değil, günlük yaptığımız işin içine gömülü güvenlik standartlarıdır.”

“İlk ISA/IEC 62443-4-2 sertifikalı endüstriyel kontrolörünü tanıttık”
2019 yılının başlarında Rockwell Automation’ın ilk ISA/IEC 62443-4-2 sertifikalı endüstriyel kontrolörünü tanıttığını hatırlatan yetkililer, “Sonrasında bunu diğer ürünleriyle devam ettirdik. Rockwell Automation aynı zamanda, ISA Küresel Siber Güvenlik Birliği’nin kurucu üyesidir. Birlik; şirketlerin, kamu kurumlarının ve diğer kuruluşların üretim ve önemli altyapı operasyonlarının güvenliğini sağlamaları için beraber çalıştığı bir sektör koalisyonudur. Rockwell Automation, bir yandan da endüstriyel operasyonlara sadece yetkilendirilmiş aygıtların bağlanabilmesini sağlayan ODVA CIP Güvenlik Protokolü’nün kullanımını yaygınlaştırmak için çalışıyor. Söz konusu protokol aynı zamanda, bu aygıtların haberleşmesi ile oynanması ve müdahale edilmesini engelliyor. Rockwell Automation, geçen yılın başlarında ControlLogix EtherNet/IP iletişim modülünü çıkardı ve mevcut uygulamaların korunması için CIP Güvenliği olmayan aygıtların da korunması amaçlı yeni teknolojiler de çıkarmayı planlıyor. Öte yandan, dağınık kontrol sistemi PlantPAx 5.0’ın çıkacak olan yeni versiyonunun, kullanıcıların kontrol sistemleri için uygun güvenlik düzeyini kurarken; ISA/IEC 62443-3-3 sertifikalı mimariye sahip hazır mimariler barındırmasını öngörüyor” ifadelerini kullandılar.

Littlefield: “Dijital dönüşümü gündemlerinde en üst sıraya koydular”
LNS Research Başkanı ve Şef Analisti Matt Littlefield de, konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Öncü endüstriyel şirketler, sunduğu rekabet avantajları nedeniyle dijital dönüşümü gündemlerinde en üst sıraya koydular. Ne yazık ki; mevcut otomasyon ve kontrol sistemleri doğası gereği güvenli değil. Rockwell Automation; dijital dönüşümde ve güçlü endüstriyel güvenliği destekleyen süreçleri, prosedürleri, ürün ve hizmetleri kullanma konusunda çok başarılı bir karneye sahip.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ