Makine Haber

Robotik süreç otomasyonu EGİAD tarafından masaya yatırıldı

EGİAD üyesi Alper Can’ın moderatör, Robusta Pazarlama ve İş Geliştirme Uzmanı Neslihan Çift ve firma danışmanlarından Özgür Cengiz’in konuşmacı olduğu etkinlikte; robotik süreç otomasyonunun satış pazarlama, operasyon, üretim, tedarik ve insan kaynakları gibi pek çok alanda kullanılabildiği vurgulandı.

Robotik süreç otomasyonu EGİAD tarafından masaya yatırıldı

‘Robotic process automation (RPA)’ veya Türkçesi ile ‘robotik süreç otomasyonu’ son yıllarda dünyada katlanarak büyüyen bir kavram ve sektör haline geldi. Türkiye’de bu durum biraz daha gecikmeli ilerliyor olsa da, buna rağmen her gün daha çok robotun daha çok şirkette kullanılmaya başladığı görülüyor. Analizlere göre; 2019 yılı içerisinde RPA satan şirket sayısı 50’den, RPA kullanan şirket sayısı da 70’ten fazla. Teknoloji ve iş süreçlerini yakından takip eden, Endüstri 4.0 sürecine üyelerinin daha kolay uyum sağlaması için bilgilendirme etkinlikleri düzenleyen Ege Genç İş İnsanları Derneği de (EGİAD), ürün ve hizmetlerin yanı sıra, konuk ettiği insanlarının öngörüleriyle geleceğin teknoloji ve iş yaşamına da ışık tutmaya devam ediyor. Dernek, robot teknoloji alanındaki gelişmeler ve robotların yakın gelecekte iş yaşamına nasıl entegre edileceğine dair öngörülerin değerlendirildiği önemli bir etkinlik ile söz konusu alandaki tüm bu gelişmeleri masaya yatırdı.
Verimlilik, ölçülebilirlik, kaliteli ve düşük maliyetli üretim ve hizmetler gibi kavramlar gün geçtikçe önem kazanıyor. Söz konusu amaca hizmet eden yazılımlar ve ürünler de aynı ölçüde önemli araçlar haline geliyor. EGİAD üyesi Alper Can’ın firması AGC Yazılım ve İstanbul merkezli Robusta firması ile iş dünyasını bir araya getiren EGİAD, operasyon ekipleri tarafından yönetilen ve sanal iş gücü olarak çalışan yazılım araçları olan RPA sistemlerini inceledi. EGİAD üyesi Alper Can’ın moderatör, Robusta Pazarlama ve İş Geliştirme Uzmanı Neslihan Çift ve firma danışmanlarından Özgür Cengiz’in konuşmacı olduğu etkinlikte; gerçek bir çalışan gibi günlük görevleri yürütebilen bir sistem olarak faaliyet gösteren RPA’nın, satış pazarlama, operasyon, üretim, tedarik ve insan kaynakları gibi pek çok alanda kullanılabildiğine değinildi.

Aslan: “Teknolojik inovasyonlar EGİAD’ın radarında”
Toplantının açılış konuşmasını yapan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan, Endüstri 4.0 ile başlayan süreç sonrasında bu tür teknolojik inovasyonların EGİAD’ın radarında olduğunu belirterek, “RPA, temel olarak eldeki iş gücünün rutin işlerden daha katma değerli işlere odaklanması ve şirketin daha fazla değer üretebilmesi için kullanılan bir yaklaşım. 1990’lardan bu yana giderek artan sayıda firma, beyaz yaka işlerinden bazılarını Çin ve Hindistan gibi düşük maliyetli iş gücüne sahip, gelişmekte olan ülkelerden tedarik ederek işletme maliyetlerini azaltmaya çalışıyor. Ancak, son yıllarda gelişmekte olan ülkelerde iş gücü maliyetindeki artış trendi, iş gücü maliyeti farklılıklarından yararlanarak maliyetleri düşürmeyi daha da zorlaştırıyor. Gelişmekte olan ülkelere yaptırılan işlerde yeterli düzeyde kaliteyi sağlamak da ek zorluklar getiriyor. Robotik süreç otomasyonu ve akıllı otomasyonun artması ile insanlar ve makineler arasındaki görev dağılımında kayda değer bir kayma yaşanıyor” dedi.

“Görev dağılımında yaşanan değişim, yeterli bir yönetim müdahalesi gerektiriyor”
2019 ve 2025 yılları arasında 9 trilyon dolar değerindeki bilgi işçisi piyasasının neredeyse üçte ikisinin söz konusu durumdan etkileneceğine dikkat çeken Aslan, şöyle konuştu: “Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘İşlerin Geleceği’ konulu son araştırması; şu an mevcut işlerin ortalama yüzde 71’inin insanlar, yüzde 29’unun ise makineler tarafından yapıldığını ortaya koydu. Bu dağılımın, insanlar tarafından yapılan işlerin yüzde 58’ine karşılık yüzde 42 oranında makineler tarafından yapılan işlere doğru kayması bekleniyor. İşgücü içindeki görev dağılımında yaşanan bu değişim, yeterli bir yönetim müdahalesi gerektiriyor. İşlerin yeniden tasarlanması gerekirken; robot-insan etkileşiminde iyi yönetimin rolü giderek önem kazanıyor. Çalışanlarımızı otomatik sistemlerle yapılan bu iş birliğine hazırlamak ise bizlere düşüyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ