Makine Haber

Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı yeni bir iş birliği modeline geçiyor

İttifak ortakları, ürün ve teknolojilerindeki verimlilik ve rekabetçiliği güçlendirmek amacıyla ‘leader-follower’ (lider-takipçi) ilkesinden faydalanacaklar. Üyelerin her biri, güçlü stratejik kozlarının olduğu bölgelerde öncülük ederek, ortakların rekabet gücünü artırmak için bir geçit ve destek mekanizması işlevi görecek.

Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı yeni bir iş birliği modeline geçiyor

Dünyanın önde gelen otomotiv ittifaklarından birinin üyeleri olarak Groupe Renault, Nissan Motor Co., Ltd. ve Mitsubishi Motors Corporation, üç ortak şirketin iş birliğini temel alan İttifak’ın rekabetçiliğini ve kârlılığını artıracak yeni iş birliği modelinin parçası olan girişimleri açıkladı. Üye şirketler, ortaklarının ticari gelişimlerini desteklemek için kendi liderlik pozisyonlarını ve coğrafi güçlerini kullanarak, ortak satın alma gibi alanlarda mevcut İttifak avantajlarını geliştirecekler.

Senard: “İttifak, bize güçlü bir rekabet avantajı sağlıyor”
İttifak’ın Operasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı ve Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard, yeni iş modeli hakkında şunları söyledi: “Otomotiv dünyasında eşsiz bir stratejik ve operasyonel ortaklık olan İttifak, sürekli değişen küresel otomotiv dünyasında bize güçlü bir rekabet avantajı sağlıyor. Yeni iş modeli; İttifak’ın her bir ortak şirketin varlıklarından ve iş kapasitesinden en iyi şekilde faydalanmasını ve aynı zamanda faaliyetlerini bu şirketlerin kendi kültür ve geçmişlerinden gelen değerleri üzerine inşa etmesini sağlayacak. İttifak’ın üç ortağı, her müşterinin yararına tüm coğrafyalarda, tüm araç segmentlerini ve teknolojilerini kapsarken; İttifak üyesi şirketlerin rekabetçiliğini, sürdürülebilir kârlılığını ve sosyal ve çevresel sorumluluğunu artırmak için çalışacak.”

Programın ilkeleri:
Yetkililer, üç şirketin liderlerinin, iş birliği yapacakları araçlar için aşağıda yer alan lider-takipçi programı ilkelerini kabul ettiklerini bildirdiler:
⦁ Platformdan üst gövdeye kadar İttifak’ın standardizasyon stratejisini daha ileri taşımak.
⦁ Her bir ürün segmenti için, lider şirketin tasarladığı ve takipçilerin ekiplerinin desteklediği bir ana araca (lider araç) ve kardeş araçlara odaklanmak.
⦁ Her bir markanın lider ve takipçi araçlarının, uygun olduğu durumlarda üretimin gruplandırılması dâhil olmak üzere en rekabetçi donanım kullanılarak üretilmesini sağlamak.
⦁  Hafif ticari araçlarda, lider-takipçi ilkesinin hâlihazırda uygulandığı üretim paylaşımını temel almaya devam etmek.

“Model yatırım maliyetini yüzde 40’a kadar düşürmesi öngörülüyor”
Lider-takipçi stratejisinin, söz konusu ilke kapsamındaki araçların model yatırım maliyetini yüzde 40’a kadar düşürmesinin öngörüldüğünü ifade eden yetkililer, “Bu faydaların, bugün hâlihazırda uygulamada olan mevcut sinerjilere ek olarak sağlanması bekleniyor. İttifak aynı zamanda, dünyanın farklı bölgelerini ‘referans bölgeler’ olarak konumlandırma ilkesini benimsedi. Kendi ana bölgelerine yoğunlaşacak olan her şirket; İttifak üyelerinin bu bölgelerde en rekabetçi şirketler arasında yer alması ve rekabetçiliğini artırması amacıyla referans kuruluş işlevi görecek. Bu ilke kapsamında; Çin, Kuzey Amerika ve Japonya’da Nissan, Avrupa, Rusya, Güney Amerika ve Kuzey Afrika’da Renault, ASEAN ve Okyanusya Bölgesi’nde ise Mitsubishi Motors lider konumda olacak” dediler.

“Sabit maliyet paylaşımı en üst düzeye çıkarılacak”
Her şirketin kendi bölgelerinde referans şirket olmasıyla birlikte; paylaşım fırsatlarının artırılarak sabit maliyet paylaşımının en üst düzeye çıkarılacağını ve her bir şirketin varlıklarından faydalanılacağını belirten yetkililer, şöyle konuştular: “Şirketlerin ürün portföyü güncellemeleri de, lider-takipçi ilkesine göre yapılacak, lider ve takipçi araçlar en rekabetçi donanım ile üretilecek. Örneğin; 2025 sonrasında C-SUV segmentinin yenilenmesi Nissan liderliğinde yapılırken, Avrupa’da B-SUV segmentinin yenilenmesine Renault liderlik edecek. Latin Amerika’da B segment ürün platformları rasyonel hale getirilerek, Renault ve Nissan ürünleri dört çeşitten yalnızca bir ürüne düşürülecek. Bu platformun üretimi iki tesiste hem Renault, hem de Nissan için gerçekleştirilecek. İttifak üyeleri, Güneydoğu Asya ve Japonya’da, ultra mini (kei car) araçlarda olduğu gibi, Nissan ile Mitsubishi Motors arasındaki iş birliği fırsatlarını değerlendirecekler.”

“Modellerin yüzde 50’si, 2025’e kadar lider-takipçi stratejisi altında geliştirilecek”
Duyurulan iş birliği şemalarına göre, İttifak modellerinin yaklaşık yüzde 50’sinin, 2025 yılına kadar lider-takipçi stratejisi altında geliştirileceğini ve üretileceğini aktaran yetkililer, “Teknoloji verimliliği açısından, İttifak üyeleri mevcut varlıklarını sermayelendirmeye devam ederken; her bir üye şirket, platformlar, aktarma aksamları ve teknolojilere yapacakları yatırımları paylaşmayı sürdürecek. Bu paylaşım; aktarma aksamı ve platform geliştirme çalışmalarında verimliliğini kanıtlamış Renault Clio ve Nissan Juke için CMF-B platformunun yanı sıra, Nissan Dayz ile Mitsubishi eK Wagon için kei car platformunun başarıyla üretilmesini sağlamıştı. Bunu yakın zamanda CMF-C/D ve CMF-EV platformları takip edecek” şeklinde konuştular.

“Kilit teknolojiler yönünde genişleyecek”
Lider-takipçi stratejisinin, platformlar ve aktarma aksamlarından kilit teknolojiler yönünde genişleyeceğini kaydeden yetkililer, markaların lider olacağı alanları şu şekilde sıraladılar:
⦁ Otonom sürüş: Nissan
⦁ İnternet bağlantılı araç teknolojileri: Android tabanlı platformlar için Renault, Çin’de Nissan
⦁ Elektrik-elektronik mimarisinin temel sistemi olan e-gövde: Renault
⦁ e-PowerTrain (ePT): CMF-A/B ePT-Renault, CMF-EV ePT-Nissan
⦁ PHEV’nin C/D segmenti için: Mitsubishi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ