Makine Haber

Pelister: “Yılın ilk iki ayında 3 milyar 217 milyon dolarlık ihracat yaptık”

Şubat ayında 1 milyar 516 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, 2020’nin ilk iki aylık döneminde ise, yüzde 0,95’lik artışla 3 milyar 217 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını dile getirdi.

Pelister: “Yılın ilk iki ayında 3 milyar 217 milyon dolarlık ihracat yaptık”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörünün ihracatı şubat ayında 1 milyar 516 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektörün iki aylık ihracatı ise, yüzde 0,95 oranında artarak 3 milyar 217 milyon dolara ulaştı. En çok ihracat yapılan ülke 99 milyon 468 bin dolar ile Hollanda olurken; 76 milyon 799 bin dolar ile Irak ikinci, 74 milyon 923 bin dolarlık ihracat ile de İtalya üçüncü sırada yer aldı.
İhracat rakamlarını değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Şubat ayında 1 milyar 516 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren sektörümüzün iki aylık ihracatı ise, yüzde 0,95’lik artışla 3 milyar 217 milyon dolara ulaştı. Şubat ayında en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke 99 milyon 468 bin dolar ile Hollanda olurken; Irak, İtalya, Almanya, Belçika, Mısır, ABD, İspanya, Romanya ve İngiltere ilk 10 sırada yer aldı” diye konuştu.

“Corona virüsü salgını ekonomik dengeleri olumsuz etkiliyor”
Corona virüsü salgını sebebiyle ekonomik dengelerin olumsuz etkilendiğini vurgulayan Pelister, şöyle konuştu. “Mevcut konjonktürde, salgının dünya ekonomisinde yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir kayıp yaratacağı belirtiliyor. Bu durum ülkemizi ve sektörlerimizi de etkileyebilir. Çin, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci enerji tüketicisi. Çin’de ve buna bağlı diğer ülkelerde üretimin düşmesi, enerji ve yakıt kullanımının düşmesine de sebebiyet veriyor. Şubat ayı kimya ihracatımızda da bu yansımayı görüyoruz. Ayrıca, Suriye, İran ve Irak gibi komşu ülkelerimizdeki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. İKMİB olarak, tüm bu gelişmeler ile ilgili kimya sektörümüzün alt sektörlerinde oluşabilecek sorun ve fırsatları başta ilgili Bakanlıklarımız olmak üzere, sektör paydaşlarımızla birlikte değerlendiriyoruz. Bu kapsamda, sektörümüzün geleceği açısından özellikle medikal, ilaç ve petrokimya alanında ülkemizde yatırım yapılması çok önemli. Yatırımların en kısa zamanda başlamasını bekliyoruz. Her

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ