Makine Haber

Pelister: “Yaşadığımız gelişmeler gelecek için bizi umutlandırıyor”

Haziran ayında kimya sektörünün yüzde 10,2’lik artışla 1 milyar 429 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, ikinci bir dalgaya maruz kalınmadığı takdirde, 2020 yılını geçen seneki rakamlarla kapatma imkânlarının olduğunu dile getirdi.

Pelister: “Yaşadığımız gelişmeler gelecek için bizi umutlandırıyor”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörü haziran ayında geçen senenin aynı döneme göre yüzde 10,17’lik artışla 1,42 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektörünün yarı yıl ihracatı ise 8,64 milyar dolar oldu. Haziran ayında en çok kimya ihracatı yapılan ilk üç ülke Irak, Hollanda ve Almanya oldu.
Haziranda da en çok ihracat yapan ikinci sektör olarak Türkiye’ye katma değer sağlamaya devam ettiklerini belirten İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Haziran ayında kimya sektörümüz yaklaşık yüzde 10,2’lik artışla 1 milyar 429 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bir önceki aya göre de yüzde 21,26’lık artış gerçekleştirildi. ‘Yeni normal’ dediğimiz sürecin de haziran ayı itibariyle başlaması bu artıştaki önemli bir etken oldu. Sektörümüzün altı aylık ihracatı ise 8 milyar 642 milyon dolara ulaştı. Altı aylık dönemde de ikinci sektör olmayı başardık” diye konuştu.

“Yılı geçen seneki rakamlarımızla kapatma imkânı bulacağımıza inanıyorum”
İhracat verileri, kapasite kullanım oranı, İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) gibi göstergelerin olumlu seyretmesinin ekonominin toparlanmaya başladığını gösterdiğini söyleyen Pelister, şunları aktardı: “İhracatçı firmalarımız için en önemli konulardan biri, istihdamı koruyarak üretimlerine ve ihracatlarına devam etmek. Bunu sağlamak için de, devletimizin ihracatçı firmalarımıza sağladığı destekler çok önemli. Kısa Çalışma Ödeneği’nin 1 ay uzatılması da, bu açıdan büyük önem arz ediyor. Ayrıca, Ticaret Bakanımız Eximbank’ın 380 milyon Euro kredi sağladığını duyurdu. Bu yeni kaynak da, ihracatçılarımızın finansmana ulaşımı açısından önemli bir gelişme oldu. Diğer yandan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanımız da, İş Bankası ile yaptıkları anlaşmayla ihracatçılarımıza sunulan 500 milyon dolarlık kredi destek paketini açıklamıştı. Tüm bu gelişmeler biz ihracatçılara gelecek için umut vadediyor. İkinci bir dalgaya maruz kalmaz isek, bu koşullar altında yılı geçen seneki rakamlarımızla kapatma imkânı bulacağımıza inanıyorum.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ