Makine Haber

Pelister: “Marttan sonra nisanda da aylık bazda ihracat rekoru kırdık”

Nisan ayında yaklaşık yüzde 70’lik artışla 2,16 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren kimya sektörü, söz konusu dönemdeki ihracatı ile aylık bazda yeni bir rekora daha imza attı. Sektörün yılın ilk dört ayındaki ihracatı ise, yüzde 25 oranında artarak 7,47 milyar dolar oldu.

Pelister: “Marttan sonra nisanda da aylık bazda ihracat rekoru kırdık”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörünün ihracatı 2021’in Nisan ayında yaklaşık yüzde 70 artarak 2,16 milyar dolar oldu. Nisanda gerçekleştirdiği ihracat ile aylık bazda yeni bir rekora imza atan sektörün ilk dört aylık ihracatı ise, yüzde 25’lik artışla 7,47 milyar dolara ulaştı.

“Türkiye’nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü olmaya devam ediyoruz”
İhracat performanslarının artmaya devam ettiğini ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, marttan sonra nisanda da aylık bazda ihracat rekoru kırdıklarını vurguladı. Pelister, “Türkiye’nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü olmaya devam ediyoruz. Üst üste iki aydır rekor kırarak büyük bir başarı gösteren ihracatçılarımızı tebrik ediyorum. Nisan ayında yaptığımız 2,16 milyar dolarlık ihracat ile 4 aylık ihracat rakamımız 7,47 milyar dolara ulaştı. İhracatımız geçen yıl ocak-nisan dönemine kıyasla yüzde 25 arttı. Bu artıştan memnun olmakla birlikte, devam eden lojistik ve tedarik sorunlarımızın çözüme kavuşması ile ihracatımızın daha da artacağını umuyoruz. Diğer yandan, pandemi ile mücadele kapsamında alınan tam kapanma önlemi dolayısıyla sanayicilerimizin sorumluluğu daha da artmış oldu. Bu süreçte üretici ve ihracatçı firmalarımız, hammadde fiyatlarının yüksekliğinden dolayı ek sermayeye ihtiyaç duyabiliyorlar. Firmalarımıza uygun kredi faizleri ile finansa ulaşmada kolaylık sağlanması, kredi ödemelerinin ve borçlarının ertelenmesi, GEKAP beyanname süresinin uzatılması veya ertelenmesi gibi destekler sunulması büyük önem taşıyor. Devletimizin iş dünyasına katkısı özellikle pandemi sürecinde çok daha önemli hale geliyor. İnşallah bu süreci hep birlikte dikkat ederek, kamu ve iş dünyası ortak özveriyle çalışarak atlatacağız” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ