Makine Haber

Pelister: “Eylül ayında en çok ülke ve bölgeye ihracat yapan sektör olduk”

Eylülde kimya sektörünün ihracatının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,15 daralarak 1,6 milyar dolar olduğunu aktaran İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, söz konusu dönemde 206 ülke ve bölge ile en çok ülke ve bölgeye ihracat yapan sektör olduklarını vurguladı.

Pelister: “Eylül ayında en çok ülke ve bölgeye ihracat yapan sektör olduk”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörü 2020 yılının Eylül ayında 1 milyar 638 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ocak-Eylül döneminde ise sektör, geçen yıla kıyasla yüzde 12,69’luk düşüşle 13,1 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdi. Kimya sektörü, eylül ayında en çok ülke ve bölgeye ihracat yapan sektörler arasında 206 ülke ve bölgeye yaptığı ihracat ile birinci sırada yer aldı. Irak, ABD, Almanya, İspanya ve İngiltere, en çok kimyevi maddeler ihracatı yapılan ilk beş ülke oldu.

“Eylülde ihracatımız, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,15 daraldı”
Sektörün ihracat rakamlarını değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, şunları söyledi: “Eylülde kimya sektörü ihracatımız, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,15 daralarak 1,6 milyar dolar oldu. Geçtiğimiz Ağustos ayına göre ise, yaklaşık yüzde 18’lik bir artış oldu. Eylül ayında 206 ülke ve bölgeye yaptığımız kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı ile en çok ülke ve bölgeye ihracat yapan sektör olduk. Eylül ayında ilk 10 arasında yer alan ABD ve İspanya’ya yapılan kimya ihracatı yüzde 100’ün üzerinde artışla dikkat çekiyor. Dokuz aylık sektör ihracatımız ise 13,1 milyar dolara ulaştı. Pandeminin etkilerini en aza indirmek üzere üretmeye devam ediyoruz ve ihracatımızdaki açığı kapatmaya çalışıyoruz.”

“İhracattaki kaybımızı en aza indirmeyi hedefliyoruz”
İhracattaki kayıplarını dokuz ayda yüzde 12’lere kadar indirdiklerini vurgulayan Pelister, “Önümüzdeki son çeyrekte de beklentimiz bu açığı en aza indirmek ve kapatmak. Yeni Ekonomi Programı’nda da açıklanan beklenti ve hedeflerin uygulamaya geçmesi ile birlikte, bu yılı pozitif olarak tamamlamayı ve önümüzdeki seneye güzel bir başlangıç yapmayı diliyoruz. Diğer sektörlere hammadde, yarı mamul veya mamul veren kimya sektörü olarak, her zaman olduğu gibi ülkemizin kalkınması için öncü olmaya ve daha çalışmaya devam edeceğiz. İhracatçılarımızın beklediği en önemli gelişme ise, finansal desteklerde sektörümüze tanınacak ayrıcalık ve finansmana ulaşımın kolaylaştırılması olacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ