Makine Haber

Pelister: “2020’de en çok ihracat yapan ikinci sektör olduk”

Aralık ayında kimya sektörünün ihracatının yüzde 1,25 düşerek 1 milyar 804 milyon dolar olduğunu ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, 18 milyar 313 milyon dolarlık ihracat ile 2020 yılında en fazla ihracat yapan ikinci sektör olduklarını dile getirdi.

Pelister: “2020’de en çok ihracat yapan ikinci sektör olduk”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, 2020 yılının Aralık ayında kimya sektörünün ihracatı yüzde 1,25 düşerek 1 milyar 804 milyon dolar oldu. 2020’de 18 milyar 313 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör, yılı en fazla ihracat yapan ikinci sektör olarak tamamladı.

“Aralık ayında 1,8 milyar dolarlık ihracat yaptık”
Kimya sektörünün Aralık ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, şunları aktardı: “Kimya sektörümüzün Aralık ayı ihracatı 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşirken; yıllık bazda ihracatımız ise 18,3 milyar dolar oldu. İhracatımız geçen senenin Aralık ayına göre yüzde 1,25 daraldı. Daralmanın sebebini; pandemi dolayısıyla yaşanılan kapanmalar ile birlikte, küresel pazarın daralmasından kaynaklı enerji talebinin düşmesi olarak açıklayabiliriz. Ancak pandemiye rağmen sektörümüz büyük bir çaba ile ihracatına devam etti. Sektörümüzde yer alan dezenfektan, kolonya, sabun, tanı kitleri ve ilaç gibi Covid-19 ürünleri, pandemide öne çıkarak ihracatta rekorlar kırdı. Bununla birlikte, tek kullanımlık plastik ürünler ve ambalaj ürünleri de üretimini ve ihracatını artırdı.”

“208 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdik”
Aralık ayında 208 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Pelister, “Aralık ayında en çok kimya ihracatı yaptığımız ilk üç ülke Irak, Almanya ve ABD oldu. Söz konusu dönemde ABD’ye ihracatımız yüzde 67,46 artarken; İngiltere’ye ihracatımız ise yüzde 60,37 oranında arttı. Tüm olumsuzluklara rağmen, 2019 yılında olduğu gibi 2020’de de Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektörü olmayı başardık. Bu başarıda emeği geçen tüm ihracatçılarımızı katkılarından dolayı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ