Makine Haber

Pekcan: “İhracat atağımızı ‘81 İlde İhracata İlk Adım Programı’ ile sürdüreceğiz”

‘81 İlde İhracata İlk Adım Programı’ ile ihracat ailesine Türkiye genelinde çeşitli sektörlerde yepyeni üyeler kazandıracaklarını ifade eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin ihracatla büyümeye devam edeceğini ifade etti.

Pekcan: “İhracat atağımızı ‘81 İlde İhracata İlk Adım Programı’ ile sürdüreceğiz”

İhracat atağını ‘81 İlde İhracata İlk Adım Programı’ ile sürdüren Ticaret Bakanlığı, Türkiye genelinde sahaya inerek potansiyeli olduğu halde ihracat yapamayan firmaları ihracata yönlendirecek. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın tanıttığı program, ihracat potansiyeli olduğu halde hiç ihracat yapmamış ya da son 10 yılda bir kez ihracat yapıp bırakmış firmalara danışmanlık hizmeti verilmesini kapsıyor. Bu doğrultuda, alanında uzman mentorlarla firmaların bir araya getirilmesi ve firmalara mentorluk hizmeti verilmesi hedefleniyor.

“Türkiye’nin yüksek katma değerli ihracatını artıracağız”
Tüm çalışma ve projelerinin tamamlandığını ifade eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, doğrudan sahaya inerek firma bazında işleyecek olan ‘81 İlde İhracata İlk Adım Programı’nı başlattıklarını duyurdu. Adana, Kahramanmaraş, Konya, Manisa ve Samsun’da pilot uygulamasına başladıkları program ile Türkiye’nin yüksek katma değerli ihracatını artıracaklarını kaydeden Pekcan, “İhracatta tecrübeden daha güvenli bir kaynak yok. Yereldeki firmalarımızla birebir çalışarak ve ihtiyaçlarını birebir çözümleyerek onlara yetkinlik desteğinde bulunacağız. Program ile ihracat ailemize Türkiye genelinde çeşitli sektörlerde yepyeni üyeler kazandırmış ve ihracat ailemizi genişletmiş olacağız. Türkiye ihracatla büyümeye devam edecek” diye konuştu.

“Firmaların özelliklerini bütüncül bir yaklaşımla inceledik”
Firmaların özelliklerini bütüncül yaklaşımla incelediklerini aktaran Pekcan, ardından firmalarla konuşarak ihtiyaçları analiz ettiklerini anlattı. Pekcan şu değerlendirmede bulundu: “5 ilimizde kapasite raporuna haiz 6 bin 882 firmamız mevcut. Bunların içinden 2 bin 773 firmamızın ihracat potansiyeli olduğunu tespit ettik. Programı daha geniş bir kitleye yaymadan önce, mümkün olan en iyi yapıya kavuşturmak amacıyla 5 ilde uygulamalarımızı sürdüreceğiz. 40 ilimizde kapasite raporu olan 16 bin 570 firmamız var ve bunların arasında 7 bin 277 firmanın ihracat yapma potansiyeli olduğu halde ihracat yapmadığını tespit ettik. Şu an itibarıyla çalışmanın ikinci aşamasında 70 il için potansiyel ihracatçı pozisyonunda olan 11 bin 444 firmamız ile ilgili analizleri de tamamlamış bulunuyoruz. 81 il için de analizlerimizi süratle tamamlayacağız.”

“Firmaların üretim ve ihracat kapasitelerini gözlemledik”
Firmaların üretim ve ihracat kapasitelerini gözlemlediklerini ifade eden Pekcan, 40 ilde üretim yapan firmaların üretimlerini teknolojik olarak 4 sınıfta gruplandırdıklarını anlattı. Yüksek teknolojili ürün üreten firmaların pilot uygulamada yer almasını sağlayacaklarını söyleyen Pekcan, “Programımızın veri kriterlerine uyan firma seçiminden başlayacağız. Sonrasında her firmayla birebir ihtiyaç analizleri yapacağız. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda da, firma ihtiyaçlarına uygun mentorları tespit edeceğiz. 6 ay sonunda programı değerlendirerek 81 ildeki firmalarımız için, onların ihtiyaçlarına uygun yol haritalarını tespit etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

“Her bir firmayla birebir çalışarak mesafe kat edilecek”
Söz konusu programı bugüne kadar yaptıkları çalışmalardan ayıran en önemli özelliğin, her firmaya tek tek dokunarak özel ihtiyaçlarını analiz etmek olduğunu kaydeden Ruhsar Pekcan, şunları aktardı: “Programda, bugüne kadar verdiğimiz genel ve kapsamlı eğitimlerin dışında, artık her bir firmayla birebir çalışarak mesafe kat edilecek. Firmalarımızla yaptığımız birebir görüşmelerle firmalara uygun özel mentor havuzu oluşturuyoruz ve firmalarımızı mentorlarıyla eşleştirerek programa başlıyoruz. Mentorlarımızın gerekli bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olduklarından emin olacağız ve günün sonunda programın başarısını etkileyen belki en önemli kriter; alanında uzman doğru kişilerle çalışarak, onun uzmanlık alanında ihtiyaç hisseden firmamızı bir araya getirmek olacak. Program kapsamında, mentorlarımız 6 ay boyunca her hafta en az 4 saat kesintisiz olarak firmamızla beraber çalışacaklar. Sürekli bir etkileşim halinde olacaklar ve engelleri tek tek aşacaklar. Bu görüşmelerin yüzde 50’sini yüz yüze, yüzde 50’sini de çevrimiçi olarak planlıyoruz; tabii pandemi koşulları elverdiği ölçüde. Ancak, projemizi daha da fazla geciktirmek istemiyoruz” diye konuştu.

“Aynı işletme birden fazla mentordan yararlanabilecek”
Aynı işletmenin birden fazla mentordan yararlanabileceğini dile getiren Pekcan, programın izlenebilirliğini sağlamak amacıyla mentor ve firmaların aylık olarak gelişmeleri raporlayacağını söyledi. Programa katılan firmaların Ticaret Bakanlığı’nın sunduğu bütün fırsatlardan yararlanabileceğini aktaran Pekcan, dünya genelindeki ticaret müşavirlerine de ulaşma imkânı bulacaklarını anlattı. Programın 5’inci ayında tüm deneyimlerini paylaşmak üzere tüm mentor ve firmaları bir araya getireceklerini ifade eden Pekcan, bu sayede programın güçlü ve zayıf yönlerini tespit edeceklerini söyledi. Pekcan, programın sonunda firmaların ihracata başlayıp başlamadıkları, ihracat yaptıkları ülke, ihracat yaptıkları firma ve ürün sayısı incelenerek, en başarılı firma ve mentor eşleşmesine ödül vereceklerini anlattı.

“Ülkemize, milletimize ve iş dünyamıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum”
81 ilden henüz ihracat yapmamış firmaları keşfetmek, onların ufkunu açmak ve onlara ihracat yapmaları için ihtiyaç duydukları cesareti ve yönlendirmeyi yapmak amacıyla yola çıktıklarını dile getiren Ruhsar Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye genelinde, Cumhurbaşkanımızın da ‘Ekonomi Seferberliği’nde bahsettiği gibi ‘İhracat Seferberliği’ni başlatıyoruz; hayırlı uğurlu olsun. 81 ile bu projemizi yaygınlaştırarak, il ve ilçelerimizde yeşeren yeni üretim ve ihracat hikâyelerini paylaşıyor olacağız. İhracat seferberliğinin; ülkemize, milletimize ve iş dünyamıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ