Makine Haber

Pekcan: “Çelik sektöründeki kapasite-talep açığı büyük ve yapısal bir sorun”

Dünya Çelik Derneği’nin son tahminlerine göre, sektörde 2020 yılı ve sonrası için ufak çaplı bir toparlanma beklendiğini ifade eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ancak çelik sektöründeki kapasite-talep açığının büyük ve yapısal bir sorun olduğunu dile getirdi.

Pekcan: “Çelik sektöründeki kapasite-talep açığı büyük ve yapısal bir sorun”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ‘Çelik Sektöründe Kapasite Fazlası Küresel Forumu Bakanlar Toplantısı’na videokonferans yöntemi ile katıldı. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis’in Başkanlığı’nda gerçekleştirilen etkinliğe; ABD Ticaret Temsilcisi Robert E. Lighthizer ile Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Jean Asselborn’un da aralarında bulunduğu 30 ülkeden bakanlar ve üst düzey yetkililer katıldı.
Toplantıda yaptığı konuşmada, hâlihazırda kapasite fazlası ve düşük fiyatlardan dolayı çeşitli zorluklar yaşayan çelik sektörünün, Covid-19 pandemisi nedeniyle daha da sıkıntılı günler yaşadığını ifade eden Pekcan, “Dünya Çelik Derneği’nin son tahminlerine göre, sektörde 2020 yılı ve sonrası için ufak çaplı bir toparlanma beklense de, çelik sektöründeki kapasite-talep açığı büyük ve yapısal bir sorun” dedi.

“Ülkeler pandemi nedeniyle korumacı politikalara yöneldiler”
Pandemi nedeniyle ülkelerin korumacı politikalara yöneldiklerine de dikkat çeken Pekcan, hangi nedenlerle olursa olsun, çelik piyasasına dair politikaların pazar koşulları ile belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Pekcan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ne yazık ki; son dönemde bazı büyük çelik üreticisi ülke ve ülke gruplarının normal ticaret akışını bozan önlemler ile ithalatı engelleyici politikalar uyguladığını görüyoruz. Bu konuda haksız tedbirlere karşı daha kapsamlı iş birliği yapmalı ve sorunun temel nedenine odaklanmalıyız. Çelik sektöründe uzun süredir devam eden bir problemi olan kapasite fazlası küresel ölçekte bir sorun ve bu sorunun çözümünde ülkelerin birlikte çalışmaları gerekiyor. Bu amaçla; Forum’un çözüm amaçlı çalışmalarının devamını destekliyor ve tüm büyük aktörlerin katılımıyla Forum’un amacına en iyi şekilde hizmet edebileceğini düşünüyoruz.”

Küresel Forum, çelik piyasalarının işleyişinin güçlendirilmesini hedefliyor
2015’te küresel çelik kapasite fazlasının 800 milyon tonu aşması sonucunda, söz konusu alanda uluslararası iş birliğini artırmak amacıyla 2016’da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi’nde, ‘Çelik Sektöründe Kapasite Fazlası Küresel Forumu’nun oluşturulması kararlaştırılmıştı. Söz konusu Forum, 2017 yılında Almanya’nın G20 Başkanlığı’nda kurulmuştu.
Küresel Forum; çelik kapasitesindeki gelişmelere, kapasite fazlası ve sanayi reformuna ilişkin politikalara ve sübvansiyonlara ilişkin Forum üyeleri arasında bilgi/veri paylaşımının geliştirilmesini ve kapasite fazlasının azaltılmasına yönelik etkin adımlar atılmasını ve böylelikle çelik piyasalarının işleyişinin güçlendirilmesini hedefliyor.
2017-2019 yılları arasında çalışmalarını G20 ülkeleri ve OECD üyelerinin katılımıyla sürdüren Forum’a, Çin ve Suudi Arabistan 2020’den itibaren katılım sağlamayacaklarını belirtmişti, Forum’un Başkanlığı bu yıl Avrupa Birliği ve Güney Kore tarafından üstlenilmişti.

Fazla kapasite ile mücadelede küresel iş birliğinin elzem olduğu vurgulandı
‘Çelik Sektöründe Kapasite Fazlası Küresel Forumu Bakanlar Toplantısı’ndan önce yayınlanan kapsamlı raporda ise, çelik sektöründeki küresel kapasite fazlasının ciddiyetine ilişkin güncel durum paylaşılmış ve fazla kapasite ile mücadelede küresel iş birliğinin elzem olduğuna vurgu yapılmıştı.
Sektördeki kapasite fazlasının uluslararası çelik ticaretine de piyasa bozucu yansımaları olduğuna işaret edilen raporda, sektörün ticaret politikası savunma araçları ile karşı karşıya kaldığı ifade edilmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ