Makine Haber

parkurda.com’un ikinci fazı nitelikli ara eleman talebine cevap verecek

Fason iş yaptırmak isteyenler ile fason iş almak isteyenleri buluşturan ve internet üzerinden B2B görüşmelere imkân tanıyan parkurda.com platformunda; operatörler ikametlerine en yakın işleri, firmalar da ihtiyaç duydukları operatörleri görüntüleyebilecekler.

parkurda.com’un ikinci fazı nitelikli ara eleman talebine cevap verecek

Pandeminin yarattığı olağanüstü dönem iş yapış şekillerini değiştirdi, B2B görüşmeler dijitale taşındı. Ancak, söz konusu dijital dönüşüm sürecinde bugün için 40 bin KOBİ’nin 28 binin web sayfası bulunmuyor. Tezmaksan tarafından hayata geçirilen parkurda.com; fason iş yaptırmak isteyenler ile fason iş almak isteyenleri buluşturan, internet üzerinden B2B görüşmelere imkân tanıyan ve firmalara kendilerini tanıtmaları için önemli bir platform olarak öne çıkıyor.

Aydoğdu: “KOBİ’ler başta olmak üzere tüm Türkiye’yi birbirine bağlayacak”


parkurda.com’un güçlü network ağı ile KOBİ’ler başta olmak üzere tüm Türkiye’yi birbirine bağlayacağını belirten Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, pandemi nedeniyle pek çok işletmenin zor durumda olduğunu söyledi. Aydoğdu, “3 yıldır üzerinde yoğun olarak çalıştığımız parkurda.com, işte tam bu noktada proje alamayan KOBİ’lere büyük fayda sağlayacak. İmalatçı firmalara birbirlerini tanıma fırsatı sunacak proje, sürdürülebilir ekonomi için çarkların dönmesini de sağlayacak” dedi.

“Covid-19 KOBİ’leri etkilemeye devam ediyor”
Haziran itibariyle başlayan yeni normalin sanayide çarkların tekrar dönmesini sağladığını ifade eden Aydoğdu, ancak Covid-19’un seyrinin KOBİ’leri etkilemeye devam ettiğini kaydetti. Bu noktada devreye alınan parkurda.com’un önemli başarılar yakaladığını anlatan Aydoğdu, platforma ilan yükleyip iş alan firmaların artan iş hacimlerini eksiksiz yerine getirmek için makine kiralamaya yöneldiklerini açıkladı Pandemi nedeniyle önünü tam olarak göremeyen; ancak süreci daha temkinli yürütmek isteyen markaların makine kiralamaya yöneldiklerini ifade eden Aydoğdu, söz konusu alandaki talebin dört kat arttığına işaret etti. parkurda.com’un ikinci faz çalışmalarında, sanayicilerinin en çok şikayet ettikleri nitelikli ara eleman problemine çare olacaklarının altını çizen Hakan Aydoğdu, şöyle konuştu: “İkinci faz sonunda operatörler, platform üzerinden ikametlerine en yakın işleri görüntüleyebilecekler. Firmalar da, ihtiyaç duydukları operatörleri görüntüleyebilecekler.”

“Türkiye’nin talaşlı imalattaki üretim gücünü yurt dışına açacağız”
Türkiye’nin talaşlı imalattaki üretim gücünü parkurda.com ile yurt dışına açmayı planladıklarını da belirten Aydoğdu, “Platformun dil entegrasyonu bitmek üzere. Ocak itibariyle Amerika ve Avrupa’da platformu açacağız. Bu da Türkiye’ye avantaj sağlayacak. Özellikle otomotiv ve savunma sanayiinde çok tecrübe kazanmış KOBİ’lerimiz var ve fiyat olarak Avrupalı rakiplerine göre çok daha avantajlılar. parkurda.com üzerinden KOBİ’lerimizi yurt dışındaki firmalarla buluşturacağız. En azından Türkiye’nin ihracatına da bu şekilde katkı sağlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye krizi fırsata çevirdi”
Pandeminin tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkilediğini belirten Aydoğdu, ancak Türkiye’nin söz konusu süreci pozitif yönlü yönettiğini ve krizi fırsata çevirdiğini kaydetti. Özellikle otomotiv yan sanayii ve savunma sanayiinde birçok Avrupalı firmanın Uzakdoğu’dan yaptığı tedariki Türkiye’ye kaydırdığının altını çizen Aydoğdu, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de bir önceki yıla göre dolar bazında yatırımlar yüzde 35 arttı. Yatırımlardaki bu artış aslına bakarsanız iyi bir fotoğraf. Önümüzdeki dönemde bu artışın devam edeceğini düşünüyoruz. Sadece otomotiv ve savunma sanayii değil; kalıpçılık ve genel makine imalatı gibi işlerde de Türkiye’ye bir kayma var. Ancak, sanayimizin çok hızlı bir şekilde otomasyona ve robota geçmesi, dönüşmesi gerekiyor. Çünkü, Avrupa ve Amerika’da bu dönüşüm çok hızlı başladı. Önümüzdeki yıldan itibaren de KOBİ’lerin hızlıca robotlaşmaya ve otomasyona dönmesi lazım.”

“Yurt içi hedefimiz 40 bin sanayiciye ulaşmak”
Yurt içi hedeflerini 40 bin sanayiciye ulaşmak olarak açıklayan Hakan Aydoğdu, konuşmasına şöyle devam etti: “Biliyorsunuz pandemi dolayısıyla tedarik zincirinde değişiklikler söz konusu. Aynı anda hem ülke içinde, hem globalde olmak istemimin nedeni Türkiye’ye yönelen iş miktarını arttırmak. Bunu yapabilirsek; Türkiye’nin talaşlı imalat sanayisi e-b2b görüşmelerle yabancı sanayiciden iş alabilecek. Sınırları aşan yapısı, talep ve beklentilerdeki çeşitlenmenin fazlalaşmasıyla, parkurda.com’un 2021’de ciddi bir ekonomik değer oluşturmasını bekliyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ