Makine Haber

PaintExpo Fuarı sekizinci kez gerçekleştirilecek

21-24 Nisan tarihleri arasında Almanya’nın Karlsruhe kentinde sekizinci kez kapılarını açacak olan endüstriyel boyama teknolojisi fuarı PaintExpo’da, yaş ve UV boyamadaki tüm proses zinciri, toz boyama ve rulo kaplama ürünleri sergilenecek.

PaintExpo Fuarı sekizinci kez gerçekleştirilecek

PaintExpo Fuarı, 21-24 Nisan 2020 tarihleri arasında Almanya’nın Karlsruhe kentinde sekizinci kez kapılarını açacak. Aralık 2019 itibariyle katılımcı sayısı 500’e yaklaşan endüstriyel boyama teknolojisi fuarında, yaş ve UV boyamadaki tüm proses zinciri, toz boyama ve rulo kaplama ürünleri sergilenecek.
Aralık 2019 itibariyle 26 ülkeden yaklaşık 500 firmanın rezervasyonlarını kesinleştirdiğini aktaran PaintExpo Fuarı’nın organizatörü Fair Fair GmbH’nin Genel Müdürü Jürgen Haußmann, “16 bin metrekarelik net sergi alanıyla etkinlik, 2018’de düzenlenen fuardan bile daha büyük olacak. Sektörün küresel oyuncularının yanı sıra, gelişmekte olan KOBİler de etkinlikte yer alacak. Bu özelliğimiz sayesinde; hem şirket içi boyama yapan işletmeler, hem de fason iş yapan kaplamacılar ve tüm ziyaretçiler, endüstriyel boyama sektörünün tüm branşlarındaki en son gelişmeler ve trendler hakkında kapsamlı bilgiler toplayabilecekler” dedi.

“Dijitalleşmeye yönelik çözümler fuarın odak noktası olacak”
Otomasyon ve boyama süreçlerinin dijitalleşmesine yönelik çözümlerin de PaintExpo’nun odak noktası olacağını dile getiren Haußmann, şunları aktardı: “Artık bu alanda da sadece bireysel boyama adımlarının otomatikleştirilmesiyle kalınmıyor; bilakis tüm süreç zincirinin birbirine bağlanmasını söz konusu. Fuarda ayrıca, ıslak boyama ve toz boya için çok eksenli çalışan robotlar da sunuluyor. Uygun ve esnek maliyetli bu sistemler; robot boyamanın yüksek kalitesini ve tekrarlanabilirliğini, küçük ve orta ölçekli işletmelerin dâhi finanse etmesini kolaylaştırıyor. Manuel kodlama programlarına ek olarak; çevrimdışı kodlama için verimli çözümler sayesinde artık robotun hareket dizilerini programlamak çok daha kolay. Bunun için gereken uygulama yolları ise ilgili projeye göre uyarlanabiliyor. Üstelik, yeni nesil püskürtme jeti kontrolleri kullanılarak çok hassas uygulamalar yapılabiliyor. Boyama parametrelerine kolayca erişmek ve yüksek hassasiyetle ayarlamak son derece basitleştirildi (akıllı telefon ve tabletten bile yapılabiliyor). İşte tüm bu yenilikler, aynı zamanda malzeme tüketimini ve dolayısıyla işletme maliyetlerini düşürmeye de yardımcı oluyor. Yeni teknolojiler sayesinde, artık otomatik hale getirilebilen ve dolayısıyla malzeme tasarrufuna imkân veren diğer alanlar; renk karıştırma, hazırlama, dozlama, boya aktarma ve renk değiştirme. Boya miktarının, sıcaklığın, püskürtme jeti takibinin, proses havalandırmasının ve hatta proses parametrelerinin otomatik olarak izlenmesini ve bu verilerin günlüğe kaydedilerek değerlendirilmeleri için tesis operatörlerinin MES sistemlerine bağlanmasını sağlayan yenilikçi çözümler de etkinlikte sunuluyor. Kalite kontrolü sistemleri sürece entegre edilebiliyor. Bir başka yeni teknoloji sayesinde de, kaplanmış yüzeyde bir hata algılanması halinde, otomatik olarak taşlama ve parlatmaya gönderilebiliyor.”

“Çok renkli parçalara yönelik talep artıyor”
Ürünlerde bireyselleştirme eğiliminin çok renkli parçaların talep görmesine neden olduğunu ifade eden Haußmann, “Bundan dolayı, maskeleme olmadan veya büyük oranda azaltılmış maskeleme ve daha az overspray ile kaplama yapabilmek maliyet tasarrufu açısından son derece önemli. Daha hızlı ve daha kolay maskeleme için yeni geliştirilen yöntemler fuarda ziyaretçileri bekliyor. Daha az boya zerreciklerine neden olan elektrostatik uygulama sistemlerinin kullanımı ek bir katkı sağlıyor. Örneğin; yeni bir boya uygulama teknolojisi şu anda araçların iki renkli çatılarında seri üretim olarak kullanılmakta, hem de tamamen overspraysiz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ