Makine Haber

Öztürk: “Yüksek verimli pompalarımız ile endüstride enerji tasarrufuna büyük bir katkı sağlıyoruz”

Enerji Çözümleri Projesi ile 2019’da dünya genelinde 10 bin enerji çözümü projesini hayata geçirdiklerini söyleyen Wilo Türkiye Endüstri Satış Müdürü Yusuf Öztürk, Wilo’nun yüksek verimli pompaları sayesinde işletmelerde gerçekleşen enerji tasarrufunun yıllık 1.8 TWh olarak hesaplandığını ifade etti.

Öztürk: “Yüksek verimli pompalarımız ile endüstride enerji tasarrufuna büyük bir katkı sağlıyoruz”

Enerji maliyetlerinin işletmelerin üzerindeki en büyük yüklerden biri olması, ‘enerji verimliliği’ konusunu sanayinin öncelikli gündem maddesi hâline getiriyor. İnsanların yaşamlarını sorunsuz bir şekilde devam ettirmelerini sağlayan pompalar ise, enerji tasarrufu için kritik bir konumda. Sanayide enerji verimliliği alanında yapılabilecek iyileştirmeler, enerji tüketiminin azaltılmasının yanı sıra, proses verimliliği için de önemli bir fırsat sunuyor. Pompaların enerji tasarrufundaki kritik rolü nedeniyle enerji verimliliği konusuna odaklanan Wilo da, yüksek verimli teknolojileri ve akıllı ürünleri ile su ve enerji başta olmak üzere dünya kaynaklarının tutumlu bir şekilde kullanılmasına katkı sağlıyor.

“Enerji tüketiminin yüzde 10’luk kısmı pompalardan kaynaklanıyor”
Dünya genelindeki enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 10’luk kısmının pompalardan kaynaklandığını ifade eden Wilo Türkiye Endüstri Satış Müdürü Yusuf Öztürk, günümüzde aktif olan pompaların yaklaşık yüzde 90’ının eski olduğunu ve kontrolsüz çalıştığını vurguladı. Öztürk, “Bu durum; hem pompa üreticileri, hem de kullanıcılarında sistemin daha verimli çalışmasına yönelik çözüm arayışlarını beraberinde getiriyor. Hâlihazırda kullanılmakta olan IE3 ve IE4 verimliliğe sahip motorlar ile yeni nesil IE5 motorlar sayesinde, pompa verimlerinde üst sınırlara yaklaşıldı” dedi.
Mevcut durumdaki eski ve verimsiz pompaların yüksek verimli pompalar ile değişimi sayesinde, dünya çapındaki toplam elektrik tüketiminin yüzde 4 oranında azaltılabileceğini vurgulayan Öztürk, söz konusu oranın da yaklaşık 1 milyar insanın evinde tükettiği elektriğe eş değer olarak kabul edildiğinin altını çizdi. Pompaların sisteme uygun seçimi ve kullanımının da enerji tasarrufunda kritik bir rol oynadığını ifade eden Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Borulardaki basınç kayıplarının titizlikle hesaplanarak minimum değerlere indirilmesi ve otomasyonda kullanılan değişken debili sistemlerin iyileştirilmesi ile elde edilecek enerji tasarrufu yaklaşık yüzde 30 olarak hesaplanmaktadır.”

“Enerji verimliliği konusunda önemli çalışmalar yürütüyoruz”
Çevre dostu bir şirket olduklarını ve enerji verimliliği konusunda önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Yusuf Öztürk, Wilo kullanıcılarının bir yandan kısıtlı enerji kaynaklarını daha verimli kullanarak sürdürülebilir gelişime katkıda bulunmalarını, diğer yandan da tasarruf edebilmelerini sağlamak için Wilo Enerji Çözümleri Projesi’ni hayata geçirdiklerini anlattı. Proje kapsamında, 2019 yılında dünya çapında kamusal, ticari ve endüstriyel binalar ve sistemlerde 10 bin enerji çözümü projesi gerçekleştirildiğine ve yüksek verimli Wilo pompaları sayesinde işletmelerde sağlanan enerji tasarrufunun yıllık 1.8 TWh olarak hesaplandığına dikkat çeken Öztürk, “Dünya genelinde kullanımda olan eski ve kontrolsüz pompaların modern ve yüksek verimli pompalarla değişimini içeren bu proje kapsamında, Wilo’nun uzman kadrosu tarafından saha veya işletmelerdeki enerji tüketimi ölçülüp analiz edilerek, öncelikli olarak enerji tasarrufu yapılabilecek alanlar belirleniyor. Kullanımda olan düşük verimli pompaların gerekli ölçümlerinin yapılmasının ardından, enerji tüketimleri ve verimleri hesaplanıyor. Verimleri belirlenen pompaların özelliklerine eş değer yüksek verimli ve daha az enerji tüketimi sağlayacak olan yeni pompalar tespit ediliyor. Bu değişim ile; işletmelerin sağlayacağı enerji tasarrufu, yıllık ve 10 yıllık enerji maliyeti kazancı, gerekli yatırım miktarı ve amortisman süreleri hesaplanarak raporlanıyor. Mevcutta kullanılan pompa sistemlerinin enerji tasarruflu pompalar ile değiştirilmesi durumunda ise, sistem devreye alınarak hesaplamaların tümü doğrulanıyor. Bu çalışma sayesinde, işletmelerde enerji tüketiminin yüksek oranda düşürülmesinin yanı sıra; mevcut sistemdeki aksaklıkların da tespiti edilmesi sayesinde, sistemlerin doğru ve amacına uygun şekilde çalışıp çalışmadığı da kontrol ediliyor” ifadelerini kullandı.
Kaynakların verimli kullanılması konusunda büyük bir sorumluluk duyduklarının dile getiren Öztürk, Enerji Çözümleri Projesi ile işletmelere maksimum enerji tasarrufu imkânı sunarken; bakım ve servis maliyetlerinin azaltılmasına da katkıda bulunduklarını sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ