Makine Haber

Öztop: “Türk fuarcılık sektörü Mart ayından itibaren hızlanacak”

2021 yılı için hazırlıklarına ara vermeden devam eden Türk fuarcılık sektörünün Mart ayından itibaren hızlanacağını ifade eden Tüyap Fuarcılık Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Stratejik Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Ünal Öztop, Mart’tan itibaren 2021 fuar takvimini uygulamaya başlayacaklarını dile getirdi.

Öztop: “Türk fuarcılık sektörü Mart ayından itibaren hızlanacak”

Kısıtlamalar ve ertelemeler dolayısıyla planladığı fuarların yüzde 80’ini gerçekleştiremeyen Türk fuarcılık sektörü, 2021 yılında kayıplarını hızlı bir şekilde telafi etmeyi planlıyor. 2021 yılında 387 fuar gerçekleştirmeyi planlayan sektörün, Mart ayından itibaren hareketlenmesi bekleniyor.
Mart ayından itibaren 2021 yılı fuar takvimini uygulamaya başlayacaklarını ifade eden Tüyap Fuarcılık Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Stratejik Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Ünal Öztop, “Mart ayında karavan, oyuncak ve kırtasiye fuarları ile yeni yıla başlayacağız. Sonrasında ise, hız kesmeden yapı ve mobilya sektörlerindeki fuarlara ev sahipliği yapacağız” dedi.
Mart ve Nisan aylarında 75’in üzerinde ülkeden alıcıyı sektör firmaları ile buluşturmayı planladıklarını belirten Öztop, fuarlarla Tüyap’ın güvenli ticarete katkı sunmaya devam edeceğini de iletti. 2021 yılında yurt içinde 70’e yakın fuar gerçekleştirmeyi planladıklarını belirten Öztop, ayrıca düzenledikleri milli katılımlar ile de Türk firmalarını yeni ihracat pazarlarıyla buluşturmayı hedeflediklerini de açıkladı.

“Türkiye’nin gelecekte ekonomik rolü daha da artacak”
2020’nın son çeyreğinden itibaren fuarcılık sektöründe özellikle Uzakdoğu’dan başlayan bir toparlanmanın olduğunu kaydeden Öztop, söz konusu toparlanmadan Türkiye’nin de payını aldığını ifade etti. Öztop, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bölgesindeki 11-12 trilyon dolarlık iş hacmi ve çevresinde yaşayan 1,5 milyarlık nüfusla Türkiye’nin gelecekte ekonomik rolü daha da artacak. Zira insanların iş yapmaya ihtiyacı var. Dünya ticaretinin merkezi, bölgemiz için Asya’dan Türkiye’ye kayıyor. Çin’in yaşadığı pandemi krizinden sonra, kaliteli ve ekonomik Türk ürünleri, lojistik avantajı daha fazla alıcının dikkatini çekmeye başladı.  Bu yüzden pandemi, Türk ihraç ürünlerinin farklı coğrafyalardaki farklı alıcılara tanıtılmasında avantaj sağladı. 2021’den itibaren bu trendin daha artacağına inanıyorum. Bu nedenle fuarlar, Türk ihraç ürünlerinin ve hizmetlerinin tanıtımında kilit rol oynamaya ve ihracatın artırılmasına katkı sunmaya devam edecek en önemli platformlar olacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ