Makine Haber

Özgen: “Sektörümüzün sürdürülebilirliği için desteğe ihtiyacımız var”

İş makinalarının ekonomik önlem paketinde yer alan sektörler arasına alınmasını talep ettiklerini ifade eden İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, ana ihraç pazarlarında talebin sıfırlanma noktasına geldiğini, söz konusu durumun da sektörün sürdürülebilirliğini tehdit ettiğini dile getirdi.

Özgen: “Sektörümüzün sürdürülebilirliği için desteğe ihtiyacımız var”

Koronavirüs (COVID-19) salgını, Türkiye’de yaklaşık 130 bin kişiye istihdam sağlayan ve 2019’da 1 milyar 365 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren iş makinaları sektörünü de derinden etkiledi. Sektör, salgınının en çok etkilediği Uzakdoğu ve Avrupa bölgelerinden iş makinası üretimi için komponent ve yedek parça tedarikinde yaşanan zorluklar ve Avrupa Birliği başta olmak üzere dünyadaki tüm önemli pazarlardaki daralma sonucu oluşan stoklar nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor.

“Tarihsel bir krize tanıklık ediyoruz”
Salgın ortamının yarattığı belirsizlik nedeniyle iş makinalarının ekonomik önlem paketinde yer alan sektörler arasına alınmasını talep ettiklerini açıklayan Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, şunları aktardı: “Tarihsel bir krize tanıklık ediyoruz. Koronavirüs her şeyi değiştiriyor. Sağlıklı günlere ve sağlıklı bir ekonomiye kavuşmayı bekliyoruz. Bugünlerin ardından yeni bir dünya düzeni kurulacak gibi gözüküyor. Dünyayı ve ülkemizi derinden etkileyen bu zor dönemleri dayanışma ile aşmamız gerektiğinin farkındayız. Ancak, bu belirsizlik ortamı bizi de derinden etkiledi. Yaklaşık 130 bin kişiye istihdam sağlayan iş ve inşaat makinaları sektörü, Türkiye ekonomisinde öne çıkan sektörler arasında yer alıyor. Ana ihraç pazarlarımızın salgından çok fazla etkilenmesi ve bu ülkelerdeki talebin düşmesi hatta sıfırlanma noktasına gelmesi, sektörün ayakta kalabilmesi için tehdit unsuru. Hem üretim yapan, hem de ticaret yapan üyelerimizin bu dönemden en az zararla çıkmaları ve üretim potansiyelini kaybetmemeleri için Cumhurbaşkanımız tarafından yayınlanan önlem paketinde yer almayı talep ediyoruz.”

“Bu talep tüm makine sektörü için geçerli”
Söz konusu talebin tüm makine sektörü için geçerli olduğunu ifade eden Özgen, “2019’da makine sektörü, 17 bini aşkın işletme, 250 bine yakın istihdam ile 109 milyar liralık ciro karşılığında 27 milyar lira katma değer sağlarken; ihracatını ise 17,9 milyar dolara çıkararak toplam ihracatın yüzde 10’una ulaştı. Bu rakamlar ışığında Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu söyleyebileceğimiz makine sektöründe faaliyet gösteren 20 dernek olarak, MAKFED-Makine Federasyonu altında örgütlendik. Bu destek talebine yönelik tüm girişimler MAKFED tarafından da yapılıyor” dedi.

“Koronavirüs salgınının küresel ekonomiye maliyeti büyük olacak”
Salgın nedeniyle oluşan belirsizlik ortamı ve döviz kurlarındaki artış sebebi ile müşteri siparişlerinin büyük oranda ertelendiğine ya da iptal edildiğine dikkat çeken Merih Özgen, sektörün yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı: “Koronavirüs salgınının küresel ekonomiye maliyeti büyük olacak. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, salgın nedeniyle bu yıl için küresel büyüme tahminini yüzde 2,6’dan yüzde eksi 0,5’e çekti. Bu dramatik aşağı yönlü revizyon, dünya ekonomisinde salgının ne kadar büyük bir şok etkisi yaratacağının da işareti. Yine Moody’s tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 1,4 küçüleceği tespiti yapılıyor. Moody’s, salgından önceki açıklamalarında Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 0,2 büyüyeceğini öngörmüştü. Ancak, şimdi tüm tahminler yeniden gözden geçiriliyor. Bu koşullardan iş ve inşaat makinaları sektörünün olumsuz yönde etkilenmemesi imkânsız. Salgın nedeniyle üyelerimizin satışlarında erteleme ve iptaller yoğunlaştı. Bu da, stoklarımızda ciddi bir artışa sebep olacak. Sektörümüzün de yoğun şekilde eklemlenmiş olduğu global değer zincirlerinde ortaya çıkmaya başlayan kopmalar nedeniyle üye firmalarımızın üretimlerinde de aksamalar başladı. Özellikle sektörün komponent ve yedek parça tedarikinin önemli bölümünü karşılayan Uzakdoğu ve Avrupa gibi bölgelerde Covid-19 riskinin yüksek düzeyde olması ve bu tedarikçilerde üretimin kısıtlı olması, sektörün ülkemizdeki üretimini de önemli ölçüde etkiliyor. Komponent ile yedek parça tedarikleri konusunda gecikmeler ve ciddi problemler olma ihtimali yüksek.”

“İhracat pazarlarındaki daralma sektörü tehdit ediyor”
Sektörün ana ihracat pazarlarında yaşanan daralmanın sektörü tehdit eder hale geldiğini kaydeden Özgen, “Son iki yıldır yüzde 80 civarında daralan iç pazarın etkilerini ihracata yoğunlaşarak hafifletmeye çalıştık. Üyelerimizin çabaları sayesinde, 2019 yılında 1 milyar 365 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek ülke ekonomisine katkı sağladık. Ancak, sektörümüzün ana ihraç pazarlarının salgından bir hayli etkilenmesi ve bu ülkelerdeki taleplerin düşmesi ve hatta sıfırlanma noktasına gelmesi, sektörümüzün ayakta kalabilmesi için tehdit unsuru. Üyesi olduğumuz ve Türkiye dâhil 13 Avrupa ülkesinin iş ve inşaat makinaları sektöründe faaliyet gösteren derneklerini çatısı altında toplayan Avrupa İş Makinaları Federasyonu’ndan (CECE) edindiğimiz tahminler de, sektörümüzün ana müşterilerinden biri olan Avrupa’nın iş ortamının salgın nedeniyle ciddi oranda etkileneceği yönünde. İtalya’daki bazı sektörel firmalar cirolarının yüzde 70 oranında daralacağını söylerken; Fransa ise ticari faaliyetlerde yüzde 30-60 arasında düşüş bekliyor. Almanya da, yine ticari faaliyetlerde yüzde 20-60 arası düşüş bekliyor” ifadelerini kullandı.

“Kamunun sağlayacağı destek çok önemli”
İstihdamın ve firmaların sürdürülebilirliğinin olumsuz yönde etkilenmemesi için kamunun sağlayacağı desteğin önemini vurgulayan Merih Özgen, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ülkemize milyarlarca dolar katma değer kazandıran sektörümüzü ayakta tutmak ve en az zararla bu salgını atlatmak için; muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ödemelerinin altışar ay ertelenmesi gerekiyor. Çalışan iş makinalarının operasyonunun aksamaması için, parça tedarikinde olası gecikme ve sorunlara alternatif olarak Türkiye’de komponent revizyonunun desteklenmesi gerekiyor. Ayrıca, 5 yıl vadeli ivme kredisinin, yerli üreticilerin yanı sıra ciddi sayıda istihdam sağlayan ticari firmaları kapsaması da, sektörün sürdürülebilirliğine katkı yapacak diğer uygulamalar olacaktır. CECE üyesi ülkeler de, kendi ülkelerinde uygulanan ekonomik tedbir paketlerinden üyelerinin faydalanmaları için çalışmalar yürütüyor. CECE’ye göre de, günlük hayatta yaşanabilecek aksaklıklar ve alt yapı sorunlarının çözümü için iş makinaları sektörünün devamı şart.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ