Makine Haber

Özden: “Dijital dönüşümle üretimini iki kat artıran işletmeler görüyoruz”

Fortune 500 Türkiye Dijital Zirvesi kapsamında düzenlenen ‘Büyük Veri ve Yapay Zeka, Dijitalleşme ve Yeni Teknolojiler’ adlı panelde konuşan Doruk’un Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, dijitalleşmenin sanayideki etkilerini ve şirketlerinin dijital dönüşüm sürecine katkılarını katılımcılarla paylaştı.

Özden: “Dijital dönüşümle üretimini iki kat artıran işletmeler görüyoruz”

‘Eylem 2020: Yeni Bir On Yılı Yeniden Keşfetmek’ ana temasıyla dijital olarak gerçekleştirilen Fortune 500 Türkiye Dijital Zirvesi; dijital dönüşüm ortamının geliştirilmesi ve yarının stratejilerinin şekillendirilmesi için Türkiye’nin en etkili CEO, CFO ve CIO’larını bir araya getirdi. Doruk’un Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden de, zirve kapsamında moderatörlüğünü Yapay Zeka ve Teknoloji Derneği Başkanı Esen Girit Tümer’in yaptığı ‘Büyük Veri ve Yapay Zeka, Dijitalleşme ve Yeni Teknolojiler’ adlı panele katıldı.

“Dijitalleşme sürecinde büyük verinin toplanarak işlenmesi yüksek verimlilik sağlıyor”
22 yıllık bir teknoloji şirketi olarak, dünyadaki ilk IoT temelli cihazlardan birini 1998 yılında, TÜBİTAK TEYDEB (o zamanki adıyla TİDEB) tarafından desteklenen bir proje olarak tasarladıklarını ve ticarileştirip sanayide kullandıklarını aktaran Aylin Tülay Özden, “Literatüre geçen bu ürünümüzle üretimden bir kısım datayı alarak büyük veri haline getirdik. Devam eden yıllarda da, ürünü geliştirmeye devam ederek uluslararası korumalı patentini aldık. Bu cihazı kullanarak, 1999 yılında dünyadaki ilk otomatik üretim planlama (data analytics) yazılımlarından birini de yine TÜBİTAK TEYDEB projesi olarak tamamlayarak ticarileştirdik. Bu ürünle de, üretimden toplanan verilerle üretim planlama yazılımı gerçekleştirdik. Şu anda 100 kişiyi bulan Ar-Ge ekibimizle Üretim Operasyonları Yönetimi’ni (MOM-Manufacturing Operations Management) ve Üretim Yürütme Sistemleri’ni (MES-Manufacturing Execution System) çağın gereklerine uygun şekilde gerçekleştiriyoruz. 22 yıldır işletmelerin reaktiften proaktif yapıya dönüşümüne destek veriyoruz. Bugün ise, yapay zekanın gelişimiyle birlikte artık işletmelerin proaktifllikten kestirimci yani prediktif işletmelere dönüşmeleri için çalışıyoruz. Sanayicilerin küresel rekabete hazır olmak için stratejik olarak operasyonel mükemmelliği amaçlamaları gerekiyor. Bu noktada, kritik önem taşıyan dijitalleşme sürecinde büyük verinin toplanarak işlenmesi yüksek verimlilik sağlıyor. Biz de Doruk olarak; makine ve ekipman verimliliğini artırmak, kaliteli ürün üretim oranını yükseltmek, çalışanların bilgi eksikliklerini yapay zekalı sistemlerle tamamlamak ve ürün teslim sürelerini azaltmak gibi çözümlerle büyük ölçekli sanayicileri, bulut tabanlı ürünlerimizle ise KOBİ’leri geleceğe taşımak üzere çalışıyoruz” dedi.

“Dijitalleşme ile birlikte maliyetler düşüyor”
Özellikle üretim yapan bir sanayi kuruluşunda operasyonların dijitalleşmesiyle birlikte; bekleme süreleri, makine duruşları, arızalar, kalite bozuklukları veya hammaddeden kaynaklanan maliyetlerin azaldığını anlatan Özden, şöyle konuştu: “Bu noktada kalitedeki kestirimciliğe dikkat çekmekte fayda var. Üretim yapan makinelerdeki nem, sıcaklık, basınç ve hız gibi proses parametreleri toplanıyor ve bu alanlardaki değişimlerin üretimi ve kaliteyi nasıl etkilediği kaydediliyor. Büyük veriyi yapay zekayla işlediğimizde proses parametreleri takip ediliyor ve böylece sürekli kalite kontrol yapılmasına gerek kalmıyor. Değerlerdeki bir bozulma, potansiyel olarak kalitenin düşebileceğini kestirebiliyor ve işletmeyi haberdar ediyor. Bu sisteme sahip olduğunuzda; kalite, ölçüm, duruş, makineyi durdurup tekrar ayarlama maliyetleri ve zaman kaybı azalıyor. Yine görüntü işleme teknolojisiyle ürün ve üretim kalitesi anlık olarak takip edilebiliyor. Dünya genelinde fabrikaların ortalama verimliliği yüzde 40’larda seyrediyor. Üreticiler dijital operasyona yatırım yaptıklarında ise, bu oran birkaç ayda yüzde 70’lere kadar çıkabiliyor; üretimi iki kat artan işletmeler görüyoruz. En az altı ayda yatırımların geri dönüşünün alınmaya başladığını görmekten ve sanayicilere katkıda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ