Makine Haber

Oyak Renault, çok önemli bir enerji tasarrufu projesine daha imza attı

Enerji tasarrufuna dair önemli çalışmalar yürüten Oyak Renault, son olarak hayata geçirdiği proje ile söz konusu alandaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda 1 Kasım 2019’da başlayıp 31 Aralık 2020’de tamamlanan LED dönüşüm projesi ile her yıl 11 000 MWh enerji tasarrufu yapılabilecek.

Oyak Renault, çok önemli bir enerji tasarrufu projesine daha imza attı

Oyak Renault, çok önemli bir enerji tasarrufu projesine daha imza attı. Proje kapsamında, fabrikadaki atölye ve bürolarda bulunan 16 bin 400 adet lamba, en son teknoloji LED lambalarla değiştirildi. Kapalı alanı toplam 380 bin metrekare olan fabrikada projenin uygulama alanı 340 bin metrekare olarak belirlendi ve saha çalışmalarında yaklaşık 30 kişi görev aldı. LED lambalara geçiş ve yapılan aydınlatma otomasyonu sayesinde (gün ışığına göre lambaların otomatik olarak kısılması, zaman saati ve hareket sensörü uygulaması) yaklaşık yüzde 70 enerji tasarrufu elde edildi.
Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nın enerji tasarrufuna yönelik çalışmaları kapsamında, 2010 yılında kurulan enerji okulunda bugüne dek 2 bin 200 çalışanı eğitim aldı. Enerji okulunda; binalarda ve tesisatta ısı yalıtımı, basınçlı hava kaçakları, aydınlatma, verimli elektrik motoru, ısı geri kazanımı gibi konulara dair teorik ve pratik bilgiler veriliyor.
Oyak Renault’un 2020’de gerçekleştirdiği LED dönüşümüyle birlikte; imalat dışı zamanların yönetimi, basınçlı hava kaçaklarının onarımı, parametre optimizasyonları gibi tüm enerji projeleri kapsamında elde edilen tasarruf miktarı ise, 4 bin 900 konutun yıllık elektrik tüketimine eş değer olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ