Makine Haber

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması 12-13 Kasım’da düzenlenecek

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirerek ihracatı artırmak amacıyla düzenlediği Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması, Covid-19 salgını nedeniyle 12-13 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması 12-13 Kasım’da düzenlenecek

Otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirerek ihracatı artırmak amacıyla düzenlenen Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması, Covid-19 salgını nedeniyle 12-13 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek. Türk otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek koordinatör birliği olan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından, Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde düzenlenecek etkinlik, Bursa Uludağ Üniversitesi’nde ‘Elektrikli Araçlar’ temasıyla sektörün geleceğine ışık tutacak.
Sektör profesyonelleri, akademisyenler, Ar-Ge-Teknopark çalışanları, tasarımcılar, girişimciler, serbest çalışanlar ve öğrencilerin katılımına açık olan yarışmaya, 18 yaşını tamamlayanlar başvurabilecek. Bireysel ve ekip olarak katılımın mümkün olduğu etkinlikte, başarılı proje sahiplerine toplam 250 bin TL ödül verilecek.

Başvurular online olarak 18 Eylül tarihine kadar yapılabilecek
Yarışma takvimine göre, başvurular online olarak 18 Eylül tarihine kadar yapılabilecek. Online jüri değerlendirmeleri, 18-23 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Ödül jürisinin 14 Ekim’de toplanacağı yarışmada, ödül töreni ise 12-13 Kasım tarihlerinde Bursa Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.
Yarışmada kazananlara toplam 250 bin TL ödül dağıtılacak. Yarışmanın birincisi 70 bin TL, ikincisi 60 bin TL, üçüncüsü 50 bin TL, dördüncüsü 40 bin TL ve beşincisi de 30 bin TL ödül alacak. Dereceye girenler, Ticaret Bakanlığı desteğiyle iki yıl süresince yurt dışında eğitim görmeye hak kazanacaklar. OİB ayrıca nakdi ödüllere ek olarak, dereceye giren projelerin İTÜ ARI Teknokent iş birliğinde kuluçka merkezinde geliştirilmesine de destek olacak.

Bugüne kadar 4 bin 25 proje değerlendirildi
OİB, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nı; dünyada sürücüsüz, yapay zekaya sahip, birbiriyle bağlantılı ve elektrikli araçların kullanımının giderek yaygınlaştığı bir dönemde, Türkiye’nin sadece üretim değil, aynı zamanda Ar-Ge, yenilik ve tasarım merkezi olma vizyonuyla hayata geçiriyor. Bugüne kadar 4 bin 25 projenin değerlendirildiği ve 102 projenin derece aldığı yarışmada, kazanan girişim projelerinin şirket değerlemesi 47 milyon dolara ulaştı 258 kişiye ise istihdam sağlandı.
Bu yıl da en yenilikçi tasarımların ödüllendirileceği yarışmada; otomotivdeki genel tasarım, yazılım tasarımları, ülke ve bölgeler için farklılık yaratacak projelere odaklanılacak. Etkinlik kapsamında; otonom araçlar, sürücü ve yayaların güvenliği için tasarlanacak parçalar, batarya ve piller, tüm mekanik ve elektronik aksamlar, yenilenebilir enerji ve çevreci yaklaşımlar ile ergonomi, emniyet, enerji gibi temaları içeren özgün ve yenilikçi projeler değerlendirilecek.
İki gün sürecek etkinlikte, ayrıca otomotivin ulusal ve uluslararası lider isimleri, konferans ve panellerde sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri aktaracaklar. Etkinlikte; otomotiv ve teknoloji şirketlerinden startup’lara, melek yatırımcılardan teknokentlere, üniversitelerden nihâi tüketicilere kadar pek çok alandan temsilciler de bir araya gelerek, iş birliği ekosistemine yönelik görüşme fırsatı yakalayacaklar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ