Makine Haber

Otomotivde Geleceğin Tasarım Yarışması’nda kazananlar belli oldu

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl ‘Elektrikli Araçlar’ teması ile düzenlenen Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nda kazananlar açıklandı. Ömer Orkun Düztaş, ‘Büyütech-Forsight’ adlı projesi ile 291 proje arasından birinciliğe lâyık görüldü.

Otomotivde Geleceğin Tasarım Yarışması’nda kazananlar belli oldu

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından sektörde katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirmek amacıyla düzenlenen Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması sonuçlandı. Trend Avcısı Serdar Kuzuloğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı etkinliğe; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve TİM Başkanı İsmail Gülle de katıldı. Teknoloji ve sektör profesyonellerinden akademisyenlere, girişimcilerden öğrencilere kadar binlerce kişinin izlediği ‘Otomotivde Geleceğin Tasarım Yarışması’nda, dereceye giren başarılı proje sahiplerine toplam 250 bin TL ödül verildi.

‘Büyütech-Forsight’ adlı proje birinci oldu
Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ve bu yıl ‘Elektrikli Araçlar’ teması ile organize edilen yarışmada, Ömer Orkun Düztaş’ın ‘Büyütech-Forsight’ adlı projesi, 291 proje arasından birinciliğe lâyık görüldü. Toplam 70 bin TL’lik büyük ödülün sahibi olan proje; otonom araçlarda Lidar teknolojisi (ışık algılama ve mesafelendirme) yerine geçecek, yapay zeka işlemcisine sahip, çok düşük güç tüketiminde ve gelişmiş sürücü destek sistemlerini bünyesinde barındıran yeni nesil akıllı kamera sistemi sunuyor.
Yarışmada ikinciliği ‘Syntonym’ projesi ile alan Batuhan Özcan, 60 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. Üçüncü seçilen ‘Algae Biodiesel’ projesinin yürütücüsü Selen Şenal da, 50 bin TL’lik ödüle hak kazandı. İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi olanaklarından yararlanmaya ve girişimlerini geliştirmeye hak kazanan derece sahipleri, ITÜ Big Bang sahnesinde yarışmaya da hak kazandılar.

Çelik: “291 projeye tek tek teşekkür ederim”
Etkinliğin kapanışında bir konuşma yapan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “291 projeye tek tek teşekkür ederim. Bir yıllık özverili bir çalışmanın ürünü olan yarışmamızda emeği geçen herkese ve özellikle TİM Başkanı İsmail Gülle’ye teşekkür ediyorum” dedi.

Burhanoğlu: “Girişim projelerinin el feneri olarak bizlere yol göstermesi çok kıymetli”
OİB OGTY Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu da, şunları söyledi: “Girişim projelerinin el feneri olarak bizlere yol göstermesi çok kıymetli. Yaptığınız tüm projeler ve cesaretiniz için teşekkür ederiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ