Makine Haber

Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi, OTAM Ventures’u kurdu

Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi bünyesinde kurulan ve otomotiv teknolojilerindeki yenilikleri değerlendirmeye ve yatırım yapmaya odaklanmayı sağlayacak OTAM Ventures, mobilite çözümleri sunan erken aşama startuplara yatırım hedefiyle kuruldu.

Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi, OTAM Ventures’u kurdu

OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi), kurumsal girişim sermaye kolu OTAM Ventures’u hayata geçirdi. Otomotiv teknolojilerindeki yenilikleri değerlendirmeye ve yatırım yapmaya odaklanmayı sağlayacak OTAM Ventures, mobilite çözümleri sunan erken aşama startuplara yatırım hedefiyle kuruldu.
Farklılık yaratan yeni bilgilere ve teknolojilere sahip olmanın, günümüz dünyasında gelişim ve büyümenin en önemli unsuru olduğunu belirten OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, şöyle konuştu: “OTAM bünyesinde kurulan OTAM Ventures ile; otomotiv sektöründeki bilgi birikimimizi, deneyimimizi ve networkumuzu, yeni teknoloji ve iş modelleri sunan startuplar ile buluşturmayı hedefliyoruz. OTAM Ventures ile bu oluşumlara sermaye desteği vermeyi ve böylece onların gelişimine katkı sağlayarak daha büyük katma değerler elde etmeyi amaçlıyoruz.”
Türkiye’de kurumsal girişim sermaye kolunu kurmuş 27 firmanın bulunduğunu aktaran Özcan, “Otomotiv sektöründe ise bu sayı şimdilik bir elin parmakları kadar. OTAM da, sektörde ilk 5, genel kategoride ise ilk 30 firma arasında yer alıyor” dedi.

“Erken aşama startuplara yatırım yapmayı planlıyoruz”
OTAM Ventures ile erken aşama startuplara yatırım yapmayı planladıklarını kaydeden Özcan, şunları anlattı: “Dünyadaki yeni ekonomik düzen, teknoloji ve inovasyon temelinde yükseliyor. Artık en değerli kaynak yeni bilgi ve bu bilgiyi yeni teknolojilerle buluşturacak oluşumlar. OTAM Ventures ile OTAM’ın sermaye desteğini bu oluşumlara sağlamak ve OTAM’ın otomotiv sektöründeki bilgi birikimi, deneyimini ve networkünü bu oluşumlarda buluşturmak istiyoruz. Böylelikle; hem OTAM’ın yetkinliklerini dönüşen teknolojiler doğrultusunda artırmayı, hem de yenilikçi startupların başarılı olmalarına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Yatırım yaptığımız startupa; ürünlerinin ticarileşmesinde, kanal ortaklıkları kurulmasında, müşteri bulunmasında, sektörel bilgi birikiminin paylaşılmasında katkıda bulunmayı ve en önemlisi stratejik bir ortak olarak geleceğine yön vermeyi hedefliyoruz.”
Otomotivin günümüzdeki dönüşümü doğrultusunda yatırım planladıkları alanın mobilite çözümleri olduğunu vurgulayan Ekrem Özcan, “İTÜ Çekirdek ve Otomotiv İhracatçılar Birliği’nin (OİB) iş birliğiyle otomotiv özelinde geliştirilen girişimciler başta olmak üzere, TOSB İnovasyon Merkezi ve Bilişim Vadisi gibi merkezlerin değerlendirmelerinden geçmiş başarılı girişimciler önceliğimiz olacak” ifadelerini kullandı.

“Modernleşme yatırımları ile ciromuzu beş kat artırdık”
Yaptıkları modernleşme yatırımları ile cirolarını beş kat artırdıklarını belirten Özcan, OTAM Ventures ile otomotivdeki dönüşümde aktif rol oynamak istediklerini söyledi. Özcan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “OİB, OSD (Otomotiv Sanayi Derneği), TAYSAD (Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği) ve İTÜ Vakfı’nın ortak iştirakı olarak kurulan OTAM, 2018 yılında da yüzde 100 İTÜ Vakfı şirketi olarak çalışmalarına devam ediyor. 2018’de OTAM’a yaptığımız modernleşme yatırımı sonrası üç vardiya hizmet vermeye başlamıştık. Bu dönem içerisinde ciromuzu beş katına çıkarmayı başardık. Şimdi bu büyümenin yanında, kurumsal girişim sermaye kolumuzu da kurarak otomotivdeki dönüşümde aktif rol oynamayı hedefliyoruz. İlgili startuplara yatırım yaparak; hem OTAM olarak yetkinliklerimizi artırmayı, hem de yenilikçi startupların başarılı olmalarına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”
Otomotiv sektöründeki dönüşümün, dünyadaki ekonomik dönüşüm gibi teknoloji ve inovasyon temelinde yükseldiğini açıklayan Özcan, “OTAM’ı; bu dönüşüme adapte edecek, ülkemizde de öncülük edecek şekilde yapılandırmaya devam ediyoruz. Şu an görüşmeye başladığımız üç teknolojik girişim var” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ