Makine Haber

Otomotiv sektöründe ihracatın şampiyonları belli oldu

Türkiye ihracatının 14 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2019’un şampiyon firmaları belli oldu. Geçen yıl toplam 30,6 milyar dolar ihracata imza atan otomotiv firmalarının zirvesinde Ford Otomotiv yer alırken; ikinci Toyota, üçüncü ise Oyak-Renault oldu.

Otomotiv sektöründe ihracatın şampiyonları belli oldu

Türkiye ihracatının üst üste 14 kez şampiyon sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2019’un şampiyon firmaları belli oldu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden (OİB) Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine dayanılarak yapılan açıklamaya göre, geçen sene toplam 30,6 milyar dolarlık ihracata imza atan otomotiv firmalarının zirvesinde Ford Otomotiv yer alırken; ikinci Toyota Otomotiv, üçüncü ise Oyak-Renault oldu. İlk üç şirketin ardından ilk 10’da yer alan diğer firmalar ise sırasıyla; Tofaş, Kibar Dış Ticaret, Mercedes-Benz Türk, TGS Dış Ticaret, Bosch Sanayi ve Ticaret, Man Truck & Bus ve Goodyear Lastikleri oldu.
OİB, otomotiv endüstrisinin ocak ayı ihracat verilerini de açıkladı. Sektör, bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 3,2’lik artışla 2,4 milyar dolarla bugüne kadarki en yüksek ocak ayı rakamına ulaştı. Otomotiv endüstrisinin Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı pay ise yüzde 16,3 oldu.
2019 yılının otomotiv şampiyonlarını tebrik eden OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, ocak ayı ihracat rakamlarını da değerlendirdi. Çelik, “Geçen ay binek otomobillerde çift haneli artış kaydettik. Diğer ana ürün gruplarında ise düşüş yaşandı. En büyük pazarımız AB ülkelerine ihracatta da, küçük de olsa artışla yıla başlamamız sevindirici” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ