Makine Haber

Otokar’ın otonom otobüsü yapılan testleri başarı ile geçti

İstanbul Okan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden 8 akademisyen ile üniversitenin Akıllı Otomotiv Sistemleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin araştırmacıları, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileri tarafından geliştirilen Otokar otonom otobüsü testleri başarı ile geçti.

Otokar’ın otonom otobüsü yapılan testleri başarı ile geçti

İstanbul Okan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden 8 akademisyen ile üniversitenin Ulaştırma Teknolojileri ve Akıllı Otomotiv Sistemleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (UTAS) araştırmacıları, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileri tarafından geliştirilen Otokar otonom otobüsü, Otokar test pistinde yapılan testleri başarı ile geçti. Pojede; belirli bir parkurda otobüsün sürücüsüz bir şekilde ilerleyerek duraklarda durması, yolcuları aldıktan sonra hareket etmesi, önünde daha ağır giden bir araç olduğunda aktif olarak onu takip edebilmesi, öndeki aracın ani duruşunda veya bir yaya çıktığında acil fren yapabilmesi ve sollama algoritmasının geliştirilmesi hedeflendi.

“Araç üzerinde 20’ye yakın sensör bulunuyor”
Otobüste Türkiye’de sadece İstanbul Okan Üniversitesi’nde bulunan 64 kanallı, saniyede 2,2 milyon nokta verebilen gerçek zamanlı bir lidar ile haritalandırma çalışması yapıldığını aktaran yetkililer, “Hem harita, hem de hassas GPS ile yörünge takibi hassas şekilde sağlandı. Araç üzerinde 4 lidar ve 6 kamera da dâhil olmak üzere 20’ye yakın sensör bulunuyor. Bu sensörler, otobüs çevresini hassas bir şekilde algılayabiliyor” diye konuştular.
Yetkililer, UTAS laboratuvarlarında bulunan ileri yazılım ve donanım sistemleri ile geliştirilen Otokar otobüsünün; artık belirli güzergahlarda otonom sürüş ile yolcularını en konforlu ve güvenli şekilde ağırlamaya hazır durumda olduğunu ifade ettiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ