Makine Haber

Otokar, 2021 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

Fikri mülkiyet hakları kendine ait ürünleriyle 5 kıtada 65’ten fazla ülkede faaliyet gösteren Otokar, 2021 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını paylaştı. Söz konusu dönemde cirosunu yüzde 91 artırarak 877 milyon TL’ye yükselten şirket, ihracatını da 69 milyon dolar seviyesine çıkardı.

Otokar, 2021 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 2021 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Pandeminin etkilerine rağmen 2020’de önemli ihracat anlaşmalarına imza atan şirket, ilk çeyrekte cirosunu yüzde 91 oranında artırarak 877 milyon TL’ye yükseltti. Söz konusu dönemde, yüzde 44’lük yükselişle ihracatını bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 69 milyon dolar seviyesine çıkaran Otokar’ın net kârı ise 107 milyon TL seviyesine ulaştı.

Görgüç: “Net kârımızı 107 milyon TL seviyesine yükselttik”


Pandeminin etkilerine rağmen global bir marka olma hedefi ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Pandeminin başladığı günden bu yana; çalışanlarımızın sağlığını korumak, işimizin devamlılığını sağlamak, salgının etkisini azaltmak ve yayılmasını engellemek için gerekli tüm tedbirleri alıyoruz. Bu zorlu süreçte iş ortaklarımızın daima yanında olmayı ve kullanıcılarımızla iletişimimizi sürdürmeyi ihmal etmedik; tüm koşullara rağmen yeni anlaşmalara imza attık. Güvenli üretim uygulamalarımız ve zamanında alınan önlemler sayesinde, üretimde aksamalar yaşamadan aldığımız siparişlerin teslimatlarına odaklandık. Bu gelişmeler sonucunda önceki yılın aynı dönemine kıyasla ilk çeyrekte yüzde 91’lik artışla 877 milyon TL ciro elde ettik. Net kârımızı ise 107 milyon TL seviyesine yükselttik” dedi.

“12 yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markasıyız”
2021’in ilk çeyreğinde üretim adetlerini de önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artırdıklarını ifade eden Serdar Görgüç, iç pazar ve ihracat çalışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “12 yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markasıyız. Geçen yıl iç pazardaki en büyük otobüs alım ihalesini kazandık ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT’a otobüs teslimatlarına başladık. İptal edilen fuarlar ve seyahat engellerine rağmen, hedef pazarlarımızla iletişimimizi ve ilişkilerimizi sürdürdük. Kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını doğru yorumlayıp, özel çözümler sunmaya devam ettik. Araçlarımızda uyguladığımız yenilikçi çözümlerimiz ve yaklaşımımızla ihracat başarılarımıza yenilerini ekledik ve ilk çeyrekte ihracatımızı geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 44 artırarak 69 milyon dolar düzeyine çıkardık.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ