Makine Haber

OTAM, elektrikli ve hibrit araç testlerini de başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor

2004 yılında üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirerek, otomotiv sektörünün küresel pazarlardaki rekabetçiliğini artırma, üretim öncesi Ar Ge, test ve sertifikasyon çalışmalarını gerçekleştirmek amacıyla kurulan OTAM’da, elektrikli ve hibrit araç testleri de başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

OTAM, elektrikli ve hibrit araç testlerini de başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor

Elektrikli ve hibrit araçlara olan talep her yıl giderek büyümeye devam ederken; Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi de (OTAM), elektrikli ve hibrit araç testlerini başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor.
Bu yıl 4 firmanın elektrikli araç testlerini yaptıklarını belirten OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, şunları aktardı: “Otomobil ve hafif ticari araçtan oluşan toplam 4 araca yönelik; enerji tüketimi, menzil ve motor performans testleri gerçekleştirildi. Her test süreci yetkinliğimizi artırırken; hedeflerimizi de büyütmemize yardımcı oluyor. Önümüzdeki günlerde Türk otomotiv sanayisinin yurt dışında yapmayı planladığı testleri de OTAM’a çekmek için yoğun çalışmalar yürütüyoruz.”

Özcan: “Merkezimizin yetkinliğini artırmak için yoğun çalışmalar yürütüyoruz”


Toplam araç parkındaki değişimin ve elektrikli ve hibrit araçlara olan ilginin her yıl giderek artmasının geleceğe yönelik çok önemli sinyaller verdiğini belirten Özcan, “Biz de, bu dönüşüme yönelik adımlarımızı hızlıca attık ve her yeni süreçle birlikte merkezimizin yetkinliğini artırmak için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Yaptığımız çalışmalardaki elde edilen başarının en önemli göstergelerinden birisi de, elektrikli araç testinde tercih edilen bir merkez olmamız. Son 1 yılda, 4 ayrı firmanın elektrikli araç testlerini laboratuvarlarımızda gerçekleştirdik. Testleri yapılan araçlar hafif ticari araç ve binek otomobildi” diye konuştu.

Ekibimizin yetkinliği ve bilgi birikimi günden güne artırıyor”
Türk otomotiv sanayisinin yurt dışında yapmayı planladığı testleri OTAM’a çekmek için de çalışmalar yaptıklarını belirten Ekrem Özcan, konuşmasına şöyle devam etti: “Teorik bilginin yanında, son 1 yılda 4 ayrı firmanın elektrikli araç testlerini de yaparak pratikte de deneyimimiz arttı. Her süreçle birlikte, ekibimizin yetkinliği ve bilgi birikimi günden güne artırıyor. Hâlihazırda toplamda 8 bin 500’den fazla testi başarıyla yapmış bir merkeziz. Merkezimizde mevcut 6 farklı test laboratuvarımız yer alıyor. Gerek araç geliştirme, gerekse motor testleri kapsamında özellikle Avrupa’da yapılması planlanan işlerin OTAM’da gerçekleştirilmesini sağladık; yeni işler de almaya devam ediyoruz. Ülkemizin gurur kaynağı olan otomotiv sektörünün gelişimine katkı sağlamaya devam ederken; yurt dışında yapmayı planladıkları testlerle ilgili firmalara ‘Yurt dışında değil gelin OTAM’da testinizi yaptırın’ diyoruz. Böylece, her süreç iki tarafın da teknolojik gelişimine ve ekonomisine büyük katkılar sağlamış oluyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ