Makine Haber

Örücü: “Yakın bir gelecekte İstanbul’da dizel otomobiller yasaklanabilir”

Almanya’nın Köln şehrinde başlayan dizel yasağının bugün İtalya ve İspanya’da da uygulandığını ve 2020 yılı sona ermeden Fransa, Hollanda ve Norveç’te de yürürlüğe konmasının beklendiğini anlatan Kadir Örücü, söz konusu yasağın yakın zamanda İstanbul’da da görülebileceğini ifade etti.

Örücü: “Yakın bir gelecekte İstanbul’da dizel otomobiller yasaklanabilir”

Almanya’da başlayan dizel yasakları tüm Avrupa şehirlerine yayılıyor. İlk olarak 2018 yılında Köln’de başlayan dizel yasağı; Hamburg, Stuttgart, Bonn ve Essen’in ardından, geçen sene İtalya’nın tarihi kenti Milano’da da uygulamaya konulmuştu. Almanya ve İtalya’da dizel araçların satışının yavaşladığı, dizel araç sahiplerinin ikinci el satışında büyük maddi kayıplara uğradığı gözlemleniyor.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan laboratuvar testlerinde çevreye 10 kat daha fazla zarar verdiği kanıtlanan dizel yakıtı, yanarken ortaya çıkardığı katı parçacıklar nedeniyle yalnızca havayı kirletmekle kalmıyor; aynı zamanda tarihi yapılara da zarar veriyor.
Milano’nun ardından 2020 yılına dizel yasağıyla giren Barselona ve Madrid’den sonra; Fransa, Hollanda ve Norveç’in şehirlerinde de uygulanması beklenen dizel yasağının Türkiye’de de ses getirmesi bekleniyor.

“Dizel yasağı Köln’de başladı”
Dizel yakıtın zararları hakkında açıklamalarda bulunan BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “Hava kirliliği ve insan sağlığı açısından en önemli kirleticiler ‘PM’ olarak adlandırılan katı parçacıklar ve ‘NOx’ olarak kısaltılan azot oksitlerdir. Avrupa Birliği ülkelerinde PM’den kaynaklanan sağlık harcamalarının ton başına 75 bin Euro, NOx’dan kaynaklananın ise 12 bin Euro olduğu hesaplanmaktadır. Almanya’da Münster Mahkemesi’nin Köln’de başlattığı dizel yasağı, bugün İtalya ve İspanya’da da uygulanıyor. Bu yıl bitmeden de, söz konusu yasağın Fransa, Hollanda ve Norveç’te yürürlüğe konması bekleniyor” dedi.
Tarihi değerine paha biçilemeyen İstanbul’da da dizel yasağını görmenin mümkün olduğunu savunan Örücü, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kent merkezi bu denli yoğun olan bir şehirde, PM değerlerinin ne denli yüksek olduğunu sıkışık trafikteki hava kalitesinden anlayabilirsiniz. Tüm dünyada üretimi yavaşlatılan dizel motorlu araçların 2030 yılında tamamen üretimden kaldırılması bekleniyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ