Makine Haber

Ok: “İleri teknolojiye sahip ürünler geliştirmeye odaklandık”

Her yıl cirolarının yüzde 20’sini Ar-Ge’ye ayırdıklarını ve ileri teknolojiye sahip ürünler geliştirmeye odaklandıklarını ifade eden Wipelot CEO’su Rifat Ok, Türkiye’de Türk mühendislerin ürettiği teknolojileri tüm dünyanın kullanması için çalıştıklarını dile getirdi.

Ok: “İleri teknolojiye sahip ürünler geliştirmeye odaklandık”

Bugüne kadar hayata geçirdiği çok sayıda teknolojik çözümlerle ilk ve tek olma özelliğine sahip olan Wipelot, Türkiye’de IIoT alanındaki Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla da dikkat çekmeye devam ediyor.
Ekonomik büyümenin ve ülke olarak gelişmenin yolunun rekabetten geçtiğini ifade eden Wipelot’un CEO’su Rifat Ok, şunları söyledi: “Ar-Ge ve inovasyon ise, ülkelerin küreselleşen dünyada rekabet gücünün artmasında kilit bir rol oynuyor. Dünyaya baktığımızda, rekabetin ve ekonomik kalkınmanın temelinde üretimin ve teknolojik yeniliklerin yer aldığını görüyoruz. Bulunduğu sektörde fark yaratmak isteyen şirketlerin; hızlı, kaliteli, esnek ve rekabetçi olmaları gerekiyor. Dünyada sürekli gelişimini sürdüren endüstriyel IoT alanında faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi olarak; biz de Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına ağırlık veriyor, her yıl ciromuzun yüzde 20’sini Ar-Ge’ye ayırıyoruz. Şirket olarak; IIoT, RTLS, RFID ve UWB teknolojileri alanlarında yüzde 100 yerli ürünler üretiyor ve bu ürünlerin dünya genelinde yaygınlaşması için çalışıyoruz.”

“İnovatif teknolojilerimizle ödüller almış bir şirketiz”
Firmaların dijitalleşen iş süreçlerinde verimlilik, hız artışı ve iş güvenliği sağlayan gerçek zamanlı izleme teknolojileri ile; otomotiv, beyaz eşya, metal, enerji, gıda, sağlık, ilaç, kozmetik ve tekstil gibi sanayi kollarının yanı sıra, madencilik, inşaat, havacılık ve savunma sanayii gibi pek çok farklı sektöre yüksek katma değer sunduklarını anlatan Ok, “Türkiye’de ilk kapalı alan konum belirleme yazılım motoru, ilk havacılık IoT uygulaması, ilk geniş alan kapalı sistem iş güvenliği kurulumu, ilk hassas iş makinası güvenli alan çözümü, ilk yeraltı hassas konum personel ve ekipman takibi, ilk konum bazlı yeraltı sinyalizasyon ve hız ölçüm sistemi gibi pek çok ilke imza atmış, inovatif teknolojilerimizle ödüller almış bir şirketiz. Dünya genelinde IoT, RTLS ve RFID çözümleri alanında 16 yıldan fazla tecrübeye sahibiz” dedi.

“2017 yılında Tasarım Merkezi Belgesi’ni almaya hak kazandık”
2016 yılında TOBB tarafından belirlenen ‘Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Firması’ arasına girdiklerini ifade eden Ok, ‘Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi 2018’ adlı araştırmada ise, Türkiye merkezli IoT üreticileri sıralamasında 4. sırada yer aldıklarını kaydetti. Rifat Ok, sözlerini şöyle sürdürdü: “2017 yılında Tasarım Merkezi Belgesi’ni almaya hak kazanarak Türkiye’nin 48. Tasarım Merkezi olduk. TÜBİTAK ve KOSGEB ile ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz ve Microsoft’un Türkiye’deki IoT partneri konumundayız. Yapay zeka çözümlerimizle de, işletmelerin özel ihtiyaçlarına yanıt veren AI-Native teknolojiler geliştiriyoruz. Bu noktada ağ teknolojileri şirketi Cisco ile IoT teknolojisi özelinde stratejik bir çözüm ortaklığımız da mevcut.”

“2021, Wipelot için ürünleşme yılı olacak”
2021’nin Wipelot için ürünleşme yılı olacağını vurgulayan Ok, “Türkiye’de Türk mühendisler tarafından üretilen ileri teknolojilerimizi tüm dünyanın kullanmasını istiyoruz. Yeni Ar-Ge merkezimizde geliştireceğimiz ürünlerimizle hem çözüm ortaklarımıza, hem de müşterilerimize değer katmayı sürdüreceğiz. Şirket olarak, 2020 yılında Ultra Geniş Bant Teknolojisi (UWB) ile donanım ve çözüm üreten teknoloji firmalarının bir araya geldiği UWB Alliance’a ve benzer şekilde erişim kontrolü, konum tabanlı hizmetler ve cihazdan cihaza servisler gibi kullanım durumları için UWB teknolojisinin kullanımını destekleyen ve standardizasyon çalışmaları yürüten FiRa Consortium’a üye olduk. 2021’de de dünyada IoT alanındaki teknolojileri yönlendiren, adını ve kurallarını belirleyen benzer üyelikler gerçekleştirmeye ve tüm dünyaya donanım ve hizmet sağlayan çözüm ortaklarıyla iş birliklerini artırmaya odaklanacağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ