Makine Haber

Ok: “Endüstriyel IoT teknolojileri tüm sektörleri kökten değiştirecek”

5G ve IIoT alanındaki yeni teknolojik gelişmelerle birlikte iş yapış biçimlerinin de kökten değişeceğini kaydeden Wipelot’un CEO’su Rifat Ok, görünmeyeni görünür hale getiren söz konusu haberleşme sistemlerinin; çok daha akıllı ve dijital bir üretim düzenini, daha hızlı ve verimli iş süreçlerini beraberinde getireceğini söyledi.

Ok: “Endüstriyel IoT teknolojileri tüm sektörleri kökten değiştirecek”

Kısaca ‘IoT’ olarak adlandırılan nesnelerin interneti (internet of things), tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pek çok alanda etkisini genişletmeye devam ediyor. Gittikçe hızlanan dijitalleşme sürecinde çok sayıda teknolojik cihaz birbiriyle iletişime geçerek veri alışverişinde bulunuyor. Bu iletişimi sağlayan IoT teknolojilerinin yakın gelecekte yaşam tarzının ve ekonominin ayrılmaz bir parçası haline dönüşmesi bekleniyor.
IoT teknolojileri sayesinde yakın zamanda insanların hayatının tamamen değişeceğini ifade eden Wipelot CEO’su Rifat Ok, ekonominin ayrılmaz bir parçası haline dönüşecek endüstriyel IoT’nin ise, sanayinin yanı sıra başta sağlık, imalat, tarım, perakende, ulaştırma ve kamu hizmetleri olmak üzere pek çok alanda etkisini gittikçe artıracağını söyledi. Bu sayede işletmelerin verimlilik ve üretkenlikten ödün vermeden birçok iş sürecini hızlandıracağını vurgulayan Ok, “Covid-19 pandemisinde de endüstriyel IoT’nin iş süreçlerinin kesintisiz devam etmesine olanak sağladığını ve işletmeler için hayati önem taşıdığını gördük” dedi.

“5G, IoT teknolojisinin hızla gelişmesine ve büyümesine imkân tanıyor”
Endüstriyel IoT sistemleri sayesinde üretimde kullanılan akıllı cihazların insan hatasını en aza indireceğini söyleyen Ok, 5G’nin IoT teknolojisinin hızla gelişmesine ve büyümesine imkân tanıdığını söyleyerek, şu açıklamalarda bulundu: “Yepyeni standartları konuşacağımız 5G teknolojisi, tüm insanlığın ve dolayısıyla şirketlerin gündemindeki yerini aldı. 5G ile iş dünyasında ve özellikle teknoloji şirketlerinde büyük bir değişimin ve dönüşümün yaşanacağını rahatlıkla söylemek mümkün. Yeni teknolojilerle birlikte; tüketicilerin de değerleri, davranışları ve beklentilerinin farklılaşacağını ve bu yeniliklerin yaşamlarımıza etkilerinin daha yaygın ve daha derin olacağını düşünüyoruz. Bu durum da, otomatik olarak iş yapış şekillerimizi değiştirecek. Bu sürecin en önemli yapı taşı ise, dijital dönüşümün de temelini oluşturan endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT) alanındaki teknolojik gelişmeler olacak. Pek çok farklı sektörde görünmeyeni görünür hale getiren bu haberleşme sistemleri; çok daha akıllı ve dijital bir üretim düzenini, daha hızlı ve verimli iş süreçlerini beraberinde getirecek.”

“Öncü bir teknoloji şirketiyiz”
Endüstriyel IoT alanında üretim yapan öncü bir teknoloji şirketi olduklarını dile getiren Rifat Ok, “Otomotiv, beyaz eşya, metal, enerji, gıda, sağlık, ilaç, kozmetik ve tekstil gibi sanayii kollarının yanı sıra, madencilik, inşaat, havacılık ve savunma sanayii gibi pek çok farklı sektöre yüksek katma değer sunuyoruz. Wipelot olarak; bugünün ve geleceğin dijital fabrikalarında üretimin daha verimli bir şekilde planlanması ve süreçlerin iyileştirilmesi, işletmelerde ekipmanların izlenmesi, iş güvenliği için personellerin ve taşeronların takibi gibi kritik iş süreçlerinin sağlıklı bir şekilde yönetilmesini sağlıyoruz. İşletmelerdeki tüm varlıkların ve durumlarının görünürlüğünü sağlayarak, dijitalleşme yolunda temel bir eksiği tamamlayan ekonomik ve kablosuz bir çözüm sunuyoruz. Ekipman, malzeme, çalışan ve araçların sürekli hareket halinde olduğu sanayi işletmelerinde tüm üretim sürecini optimize etmeyi sağlıyoruz. Sunduğumuz iş çözümlerimiz ile; maliyetleri düşürmeyi, üretim hacmini, hızını ve verimliliğini artırmayı hedefliyoruz. İşletmelerde çeşitli kaynaklardan gelen konum ve durum verilerini birleştirerek, tüm verileri tek bir platformda görebilmeye imkân tanıyoruz. Bu sayede, karmaşık süreçlere sahip üretim endüstrisine büyük kolaylık sağlıyoruz. Wi-Fi teknolojisinden de ileri derecede faydalanarak, görünmeyeni görünür hale getiriyoruz. Böylelikle, işletmelerin üretim operasyonlarını en iyi şekilde yürüterek; kesintisiz üretim, enerji tasarrufu, yüksek kalite ve artan kârlılık gibi avantajlar elde etmelerini mümkün kılıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ