Makine Haber

Ok: “Endüstriyel IoT sektörü için 2020 çok hareketli bir yıl oldu”

Pandeminin etkisiyle birlikte, rekabetin ve verimliliğin daha da önem kazandığı bir yılı geride bıraktıklarını ifade eden Wipelot CEO’su Rifat Ok, yatırımlarını IoT alanına yapan firmaların elde ettikleri faydayı çok kısa sürede gördüklerine daha da yakından şahit olduklarını söyledi.

Ok: “Endüstriyel IoT sektörü için 2020 çok hareketli bir yıl oldu”

Endüstri 4.0 evresinin yapıtaşı olan endüstriyel IoT, RTLS (Real Time Location System-Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi), RFID (Radio Frequency Identification-Radyo Frekanslı Tanıma), UWB (Ultra Wide Band- Ultra Geniş Bant), mobil teknolojiler ve iletişim teknolojileri alanında gerçekleştirdiği yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda yüzde 100 yerli ürünler üreten Wipelot, pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılını cirosal bazda yüzde 50 büyüme ile kapattı. 2021 yılında ise yüzde 60 oranında bir büyüme hedefleyen şirket, global arenada endüstriyel IoT alanında güçlü bir oyuncu olma vizyonuyla faaliyetlerini sürdürecek. İhracatını da bir önceki yıla göre yüzde 50 artıran ve Ar-Ge yatırımlarına hız kesmeden devam eden Wipelot, her yıl olduğu gibi 2021’de de Ar-Ge bütçesini yüzde 100 oranında artırarak yeni nesil teknolojilerle sürdürülebilir büyümeyi hedefliyor. Şirket, yeni yatırımları ve projeleri doğrultusunda 2021’de çalışan sayısında da yüzde 20’lik bir büyüme bekliyor.

“Türkiye’den doğan bir teknoloji şirketiyiz”
Türkiye’den doğan bir teknoloji şirketi olarak dünya genelindeki başarılarını yeni yılda daha da üst noktalara taşıma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini belirten Wipelot CEO’su Rifat Ok, “Pandeminin etkisiyle birlikte, rekabetin ve verimliliğin daha da önem kazandığı bir yılı geride bıraktık. Bu yıl, yatırımlarını IoT alanına yapan firmaların elde ettikleri faydayı çok kısa sürede gördüklerine daha da yakından şahit olduk. Buna bağlı olarak, endüstriyel IoT sektörü için 2020 çok hareketli bir yıl oldu. Öncelikle IoT’nin pek çok farklı sektörde çok daha etkin olarak kullanıldığını ve bu alandaki farkındalığın geçmişe nazaran çok daha hızlı bir şekilde artacağını gördük” dedi.

“2021’de gelişmeye ve büyümeye odaklanacağız”
Günümüzde birçok firmanın dijital dönüşüme ayak uydurmak için adım atmaya ve dijitalleşme planları yapmaya başladığını kaydeden Ok, şunları söyledi: “Dünyadaki gelişmelere paralel olarak, Türkiye’nin de teknolojik gelişmelere ve yeniliklere çok hızlı adapte olabilen, genç ve dinamik bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada ülkemizde yüksek teknoloji konusunda gerek teknoloji üreten, gerekse bu teknolojileri kullanan veya kullanmaya hazır pek çok firmanın var olduğu görmekten dolayı büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. 2021 yılının 2020’ye göre tüm dünya için daha istikrarlı geçeceğine ve her ne kadar ekonomik otoriteler küresel bir daralma öngörse de; doğru alanlara yatırım yapan, verimliliğini artıran ve krizler karşısında gerekli tedbirleri alan firmaların büyümeye devam edeceğine inanıyoruz. Biz de Wipelot olarak, planlarımızı bu doğrultuda revize ederek 2021 yılında gelişmeye ve büyümeye odaklanacağız.’’

“Global arenadaki konumumuzu güçlendirdik”
Yüzde 100 yerli sermaye ile ürettikleri yüksek teknoloji IoT ürünlerini birçok ülkeye iş ortaklarıyla birlikte ihraç ettiklerini belirten Rifat Ok, “2020’de ihracat hedefimizi daha da büyüterek, Avrupa ve Amerika pazarlarında yurt dışı satış faaliyetlerimize hız verdik. 2021 yılında da, ürünlerimizi endüstriyel üretim alanının en hareketli olduğu bu pazarlarda ön plana çıkarmak için tüm gücümüzle çalışacağız. Maden, inşaat, sanayi ve havacılık sektörleri başta olmak üzere; çimento, denizcilik, enerji, gıda, metal, otomotiv ve tekstil gibi çok sayıda sektöre çözümler sunuyoruz. Covid-19 pandemisiyle birlikte, rotamızda bulunan sağlık sektörüne yönelik çözümlerimize de bu süreçte ağırlık verdik. Dünyada sürekli gelişimini sürdüren IoT teknolojisi alanında faaliyet gösteren bir firma olarak; 2020 yılında UWB Alliance ve FiRa Consortium gibi yakından takip ettiğimiz ve uyguladığımız teknolojilere ilişkin konsorsiyumlarda yerimizi alarak, global arenadaki konumumuzu güçlendirdik. 2021’de de, dünyada tercih edilen teknolojileri yönlendiren, adını ve kurallarını belirleyen buna benzer üyelikler gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca tüm dünyaya donanım ve hizmet sağlayan çözüm ortaklarımızla iş birliklerimizi artırmaya odaklandık. Kurulduğumuz günden bu yana önceliğimiz; Türkiye’de Türk mühendisler tarafından üretilen ileri teknolojilerimizi dünya pazarlarına dağıtarak ülkemize fayda sağlamak oldu ve bu doğrultuda çalışmalarımıza artan bir ivmeyle devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“2021 yılı Wipelot için ürünleşme yılı olacak”
2021 yılının Wipelot için ürünleşme yılı olacağını vurgulayan Rifat Ok, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Yakın dönemde IoT teknolojisi özelinde stratejik çözüm ortağımız olan Cisco ile birlikte geliştirdiğimiz, zorlu koşullara uygun dış ortamlar için özel olarak tasarlanmış Wipelot Eagle Eye ürünümüzü duyurduk. Lansmanını 2021 yılında gerçekleştireceğimiz bu ürünümüzü, iç ortamlar için geliştirilmekte olan yeni versiyonu takip edecek. 2020’de büyük emeklerle Ar-Ge ve tasarım ekiplerimiz tarafından geliştirilen yeni yüksek teknoloji ürünlerimizi de, yine 2021’de müşterilerimizin kullanımına sunacağız. Yeni yılda yeni Ar-Ge merkezimizde geliştireceğimiz yeni ürünlerimizle hem çözüm ortaklarımıza, hem de müşterilerimize değer katmayı sürdüreceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ