Makine Haber

NSK, sahte rulman üretimi ile mücadelesini yoğun bir şekilde sürdürüyor

NSK, taklitçiler tarafından uzun süredir mağdur ediliyor. Hem orijinal malzeme üreticilerini, hem de tüketiciyi aldatan sahte rulman üreticileri, alıcıları kandırmak ve yasa dışı faaliyetlerinin kârlılığını artırmak için neredeyse hiçbir engel tanımıyorlar. NSK, bu yolsuzluğa bir dizi önlemle karşılık vererek son vermeyi amaçlıyor.

NSK, sahte rulman üretimi ile mücadelesini yoğun bir şekilde sürdürüyor

Çin’in Hebei Eyaleti’nde yaklaşık 23 bin sahte NSK ambalajı ve etiketi bulundu. Aynı suçluya ait başka bir fabrikada yapılan baskında ise, NSK dâhil dört büyük rulman firmasını kapsayan 90 binden fazla sahte rulman kutusu ve 10 taklit baskı plakası ortaya çıktı.
Tesis incelemesinde görülen makine ve ekipman yelpazesinin, taklitçilerin yetenek seviyesini ortaya koyduğunu ortaya koyan NSK firmasının yetkilileri, “İnceleme sırasında; çok sayıda baskı, lamine, kalıp kesme, buruşturma ve kesme makinesi bulundu. Yetkililer sahte kutuların yanında, çoğu NSK amblemli bir yığın kesilmemiş ambalaj buldu. Tüm ürünlere el konuldu ve Pazar Teftiş Kurulu (MSB) bu ürünleri hak ihlaliyle ilgili yerel birime teslim etti” dediler.

“Sahte rulman almak müşteriye ucuza mal olmuyor”
Sahte rulman almanın müşteriye ucuza mal olmadığının altını çizen yetkililer, şöyle konuştular: “Bu tür ürünler daha düşük bir fiyat etiketine sahip olsalar da; düşük kaliteli işleme ve kalitesiz hammadde kullanımı gibi sorunlar nedeniyle, vaktinden çok daha önce kullanılamaz hale geliyor. Erken rulman arızası, planlanmamış bakım ve onarım maliyetlerine sebep olarak; ürün/sistem güvenilirliğini etkiliyor ve bu da, TMM’yi (toplam mülkiyet maliyeti) artırıyor. Ayrıca, firma/marka itibarının zedelenmesi bir başka büyük maliyeti beraberinde getiriyor. NSK, yasa dışı üreticileri ve orijinaline göre çok daha erken bozulma potansiyeline sahip olan, en önemlisi de güvenlik riski oluşturan bu sahte ürünleri piyasadan uzak tutarak müşterilerini korumak istiyor. Bunun yanında NSK; sahte kurumları ortadan kaldırmayı, sahte üretim operasyonlarını ve dağıtım kanallarını engellemeyi ve faillere karşı yasal işlem başlatmayı amaçlıyor. Bu çabanın büyük bir kısmını Çin’deki yetkililerle iş birliği kapsıyor. Örneğin; gümrük ve sınır kontrollerinde iş birliğine gitmek, sahte rulmanların ülke dışına çıkmasına karşı koruma sağlıyor. Bu çabaların sonuç vermesi için, merkezi ve yerel hükümet kuruluşları baskın faaliyetleri yürütüyor.”

“Teknoloji, sahte rulmanlara karşı mücadelede önemli bir rol oynuyor”
Teknolojinin, sahte rulmanlara karşı mücadelede önemli bir rol oynadığını aktaran yetkililer, “Son zamanlarda geliştirilen ücretsiz bir uygulama olan ‘NSK Verify’ buna iyi bir örnek. Bu uygulamayla müşteriler; takım tezgahı rulmanları için kutu üzerinde bulunan 2D barkodu cep telefonlarıyla tarayarak, rulmanların orijinalliğini doğrulayabiliyorlar. Sahte rulmanları saf dışı bırakmanın son adımı olarak NSK, birden fazla üreticiyle uyumlu ‘WBA Bearing Authenticator: WBA Check’ adlı yeni bir uygulama geliştirmek için WBA (Dünya Rulman Birliği) ile iş birliğine gidiyor. Uygulama geliştirme de dâhil olmak üzere WBA, taklitçilerle ilgili yasaları uygulamak ve sahte rulmanları ortadan kaldırmak için dünya çapında çalışmalar yürütüyor. Bu kâr amacı gütmeyen ve şirketleşmemiş endüstriyel birlik; yasal hakların korunması, sürdürülebilir kalkınma, açık ekonomi sözleşmesi gibi dünyadaki rulman endüstrisinin ortak ve yasal çıkarlarını destekliyor. NSK de, bu birliğin aktif bir üyesidir. NSK Verify gibi WBA Check uygulaması da; birden fazla üreticiden rulman kullanan müşterilerin 2D barkod tarayarak, WBA üyesi firmaların orijinalliğini anlamasını kolaylaştırıyor. Dahası; kayıtlı olmayan bir rulman tespit edildiği takdirde uygulama otomatik olarak NSK’yi bilgilendiriyor” dediler.

“Yalnızca yetkili NSK distribütörleri ve bayilerinden alışveriş yapılmalı”
Uygulamaların, nihai kullanıcıya ulaşmış olan sahte rulmanları tanımlamak için ideal olsa da; taklitçilerle mücadele etmenin daha etkili yolunun, yalnızca yetkili NSK distribütörleri ve bayilerinden alışveriş yapmak olduğunu bildiren yetkililer, şöyle konuştular: “Bu tür satış noktaları, orijinal NSK ürünlerini doğrudan NSK’dan temin ediyorlar. Buna ek olarak; satış sonrası servis ve garanti hizmetleriyle ürünün değerine değer katıyor. Tüm bu çabalara paralel olarak NSK, distribütörlere ve meslektaşlarına eğitimler vererek; marka koruma faaliyetleri ile piyasadaki marka değerini düzenli olarak artırıyor. NSK; sahte rulman üretimine son vermekte ve müşterilerin güvenilir, yüksek kaliteli ve orijinal rulmanlardan yararlanmasına yardımcı olmakta kararlı.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ