Makine Haber

Nissan CEO’su Uchida, dört yıla yayılan dönüşüm planlarını açıkladı

Değişim planlarının, aşırı satış büyümesinden ziyade dengeli büyümeyi güvence altına almayı hedeflediğini aktaran Nissan CEO’su Makoto Uchida, en yetkin oldukları konulara konsantre olarak işlerinin kalitesini geliştireceklerini; finansal disiplin ve birim başı net gelire odaklanarak kârlılık elde edeceklerini bildirdi.

Nissan CEO’su Uchida, dört yıla yayılan dönüşüm planlarını açıkladı

Nissan Motor Co., Ltd. 2023 mali yılı sonuna kadar sürdürülebilir büyüme, finansal kararlılık ve kârlılığı hedeflediği dört yıllık planını açıkladı. Maliyetleri rasyonel bir şekilde ele alarak iş yöntemlerini optimize edecek olan ve ölçeklenerek büyütülebilir yapıdaki plan, şirketin stratejisini bir önceki büyüme odağından farklı bir yöne taşıyor.
Söz konusu dört yıllık plan kapsamında şirket, kararlı adımlarla işini dönüştürmek üzere kârlı olmayan operasyonlarını ve ihtiyaç fazlası tesislerini gözden geçirecek ve yapısal reformlar gerçekleştirilecek. Nissan ayrıca, üretim kapasitesini, global ürün gamını ve harcamalarını da düzenleyerek sabit giderlerini azaltacak. Disiplinli yönetim ile şirket, somut iyileşme ve sürdürülebilir büyüme sağlayacak iş alanlarına öncelik vererek, söz konusu alanlara yatırım yapacak.
Nissan; planı uygulamaya koyarak 2023 mali yılı sonuna kadar yüzde 5’lik operasyonel kâr payı ve yüzde 6’lık sürdürülebilir global pazar payı elde etmeyi hedefliyor. Söz konusu paya, şirketin Çin’de gerçekleştirdiği yüzde 50 öz kaynak ortaklığının da katkısı olacak.

Uchida: “Hedefimiz dengeli büyümeyi güvence altına almak”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Nissan CEO’su Makoto Uchida, “Değişim planımız, aşırı satış büyümesinden ziyade dengeli büyümeyi güvence altına almayı hedeflemektedir. Şimdi, en yetkin olduğumuz konulara konsantre olarak işimizin kalitesini geliştirecek; finansal disiplin ve birim başı net gelire odaklanarak kârlılık elde edeceğiz. Bu aynı zamanda, yeni bir dönem için ‘Nissan Değerleri’ (Nissan-ness) olarak tanımladığımız kültürü hayata geçirmek ile örtüşmektedir” dedi.
Nissan’ın dünya çapındaki tüm müşterilerine fayda sunması gerektiğini aktaran Uchida, şöyle konuştu: “Bunu başarmak için; rekabetçi olduğumuz pazarlarda, teknoloji ve ürün alanlarında atılımlar yapmalıyız. Bu yaklaşım Nissan’ın DNA’sın da mevcut.”

Plan iki stratejik alana odaklanıyor
Dört yıllık plan; Nissan’ın inovasyon, ustalık, müşteri-odaklılık ve kalite gibi konulardaki itibarı ve diğer yandan devam eden kültürel dönüşümü olmak üzere iki stratejik alana odaklanıyor:

1. Rasyonalizasyon; etkinliği artırmak, maliyetleri düşürmek ve yeniden yapılanmak için güçlü hamleler:
⦁ Standart vardiya operasyonu varsayımı üzerinden, Nissan’ın üretim kapasitesini yıllık yüzde 20 yeniden ölçeklendirerek 5,4 milyon adet seviyesine getirmek.
⦁ Fabrika kullanım oranını yüzde 80’in üzerine çıkararak operasyonları daha kârlı kılmak.
⦁ Global ürün yelpazesini yüzde 20 oranında rasyonalize ederek, 69’dan 55 modelin altına inmek.
⦁ Sabit maliyetleri yaklaşık 300 milyar yen azaltmak.
⦁ Batı Avrupa’daki Barselona fabrikasını kapatma planı.
⦁ Kuzey Amerika üretimini temel modeller etrafında birleştirmek.
⦁ Endonezya’daki üretim tesisini kapatarak, ASEAN’da tek üretim üssü olarak Tayland tesisine odaklanmak.
⦁ Alliance ortakları ile üretim, modeller ve teknolojiler de dâhil olmak üzere kaynakları paylaşmak.

2. Temel pazarlar ve temel ürünleri önceliklendirmek:
⦁ Nissan’ın temel operasyonlarını Japonya, Çin ve Kuzey Amerika pazarlarına odaklamak.
⦁ Nissan’ın Güney Amerika, ASEAN ve Avrupa bölgelerindeki aktivitelerini uygun operasyonel seviyede tutmak için Alliance ortaklarının varlıklarından faydalanmak.
⦁ Güney Kore ve Rusya’daki Datsun faaliyet alanlarından ve ASEAN’daki bazı pazarlardan çıkmak.
⦁ Geliştirilmiş C ve D segmentindeki araçlar, elektrikli araçlar ve spor otomobiller dâhil olmak üzere global temel model segmentlerine odaklanmak.
⦁ Gelecek 18 ayda 12 model lansmanı yapmak.
⦁ 2023 yılı sonuna kadar yıllık 1 milyondan fazla elektrikli araç satışı beklentisi ile, EV (elektrikli araçlar) ve elektrik motorlu araçlarda, e-Power dâhil olmak üzere şirketin bilinirliğini artırmak.
⦁ Japonya’da iki elektrikli araç ve dört e-Power aracın daha lansmanını gerçekleştirmek ve elektrifikasyon oranını satışların yüzde 60’ına çıkarmak.
⦁ 20 pazarda, 20’den fazla modelde ProPilot gelişmiş sürüş destek sistemini tanıtmak, 2023 yılı sonuna kadar yıllık 1,5 milyondan fazla adedi söz konusu sistem ile donatılmış olarak hedeflemek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ