Makine Haber

Nisan ayı ihracatına Covid-19 darbe vurdu

Türkiye’nin nisan ayındaki ihracatı, Genel Ticaret Sistemi’ne göre yüzde 41,4 oranında düşerek 8 milyar 993 milyon dolar oldu. Söz konusu dönemde ihracatın lideri kimyevi maddeler sektörü olurken; çelik sektörü ikinci, elektrik-elektronik sektörü ise üçüncü sırada yer aldı.

Nisan ayı ihracatına Covid-19 darbe vurdu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan nisan ayı geçici dış ticaret verilerine göre; söz konusu dönemde ihracat, Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre yüzde 41,4’lük düşüşle 8 milyar 993 milyon dolar, son 12 aylık ihracat da yüzde 3,7’lik düşüşle 172 milyar 706 milyon dolar oldu.
Nisan ayının lideri 1 milyar 285 milyon dolarlık ihracat ile kimyevi maddeler sektörü olurken; 903 milyon 166 bin dolar ile çelik sektörü ikinci, 620 milyon 608 bin dolarlık ihracat ile de elektrik-elektronik sektörü üçüncü sırada yer aldı.

Gülle: “İhracat hedeflerimiz Covid-19’dan büyük”


Nisan ayı ihracat rakamlarının virüs salgınının küresel ticaret üzerinde beklenen negatif etkilerinin gözlemlendiği bir tabloya işaret ettiğini belirten TİM Başkanı İsmail Gülle, şunları söyledi: “İhracat rakamlarımız nisan ayında düşüşe işaret etse de, bu rakamların ardındaki nice kahramanlıkları da öncelikle paylaşmak isteriz. Tüm zorluklara rağmen süregelen ihracatımız; ülkemizin bu zorlu dönemde sergilediği birlik ve beraberliği, ihracatçılarımızın ülkemize hizmet için gösterdikleri feraseti, sağlık çalışanlarımızın gecesini gündüzüne katarak ortaya koyduğu fedakarlığı, bu süreçten alnımızın akıyla çıktığımızda karşımıza çıkacak yeni fırsatları, böyle bir dönemde dâhi devletimizin ortaya koyduğu gücü ve pek çok coğrafyaya uzattığı yardım elini ve aynı zamanda milletimizin nice milletlere ilham olmuş azmini temsil etmektedir. Gün umutsuzluk günü değil, yarınlardaki fırsatlara hazırlanma günüdür. Covid-19 sürecinde daralan uluslararası ticaretin etkilerini, ihracatta yaşanan kaybı telâfi edecek başlıkları ve süreç sonunda oluşacak yeni dünya düzeninde daha güçlü bir şekilde yer almak için eylem planlarını devreye aldık. Unutmayalım ki; ihracat hedeflerimiz Covid-19’dan büyük. Ülkemiz ihracatı bu zorlu süreçten güçlenerek alnının akıyla çıkacaktır. Biz hiç yılmadan ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefine doğru giden yolda kararlı yürüyüşümüzü sürdüreceğiz.”

“İhracatın önündeki engeller kaldırıldı”
Covid-19 sürecinde ihracatçılar için devreye aldıkları eylem planlarına değinen Gülle, bu kapsamda Çin, Hollanda ve ABD Büyükelçileri ile online ortamda yapılan ‘TİM Export Talks’ panelleriyle, salgından sonraki süreçte hangi ürün ve sektörlerde fırsatların gelişeceğini değerlendirmeyi sürdüreceklerini aktardı. İhracatçı birliklerinden TİM’e iletilen 40 sorun ve talebin Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’nde hızlı bir şeklide karşılık bulduğunu ve Ticaret Bakanlığı’nın ‘Temazssız İhracat’ uygulamasıyla ihracatın önündeki engellerin kaldırıldığını hatırlatan Gülle, şöyle devam etti: “Bizler de, ‘Yeni nesil ticaret diplomasisi’ faaliyetleri kapsamında, ihracatçılarımızın bu süreçten daha fazla olumsuz etkilenmemesi adına sanal ticaret heyetleri düzenleme noktasında çalışmalara başladık. Yaptığımız analizlere dayanarak, hedef ve öncelikli ülkelerin 28’inin ticaret müşavirleri ve ataşelikleriyle yapılan görüşmeler sonucunda heyetleri gerçekleştireceğimiz ülkeleri belirledik. İlk etapta, sanal ticaret heyetlerimize mayıs ayının hemen başından itibaren, Kenya, Özbekistan, Güney Kore ve Hindistan ile başlıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ