Makine Haber

Mitsubishi Electric, yapay zekalı robotları ile beklenmedik arızaları önlüyor

Şirketlerin yapay zekadan maksimum fayda elde etmelerini sağlamak için çalışan Mitsubishi Electric’in en yeni robot serilerinde kullandığı Melfa Smart Plus teknolojisi, AI tabanlı kestirimci bakım imkânı sunarak beklenmedik arızaları önlüyor.

Mitsubishi Electric, yapay zekalı robotları ile beklenmedik arızaları önlüyor

Robot teknolojileri büyük bir hızla gelişirken, en dikkat çekici gündem maddelerinin başında yapay zeka uygulamaları geliyor. Robotik sistemlerin yapay zekayla geliştirilmesi sonucu yetenekleri artan robotlar, kestirimci ve önleyici bakımın tüm avantajlarından faydalanma imkânı sağlıyorlar. Robotik alandaki yapay zeka trendlerinden en önemlisi olarak görülen artırılmış önleyici bakım teknolojileri ile, endüstriyel üretimde yaşanan beklenmedik arızaların önüne geçilmesi mümkün oluyor.
Araştırma şirketi Frost & Sullivan tarafından yayınlanan rapora göre, endüstriyel üretimde yaşanan beklenmedik arızaların maliyetinin 45 milyar Euro’ya ulaştığının tahmin edildiğini aktaran yetkililer, “Bu oranın yüzde 42’sinin temel sebebinin fabrika ekipmanlarında yaşanan arızalar olduğu ifade ediliyor. Söz konusu kayıp, üretim maliyetinin yanı sıra; beklenmedik kesintiler, bakım, onarım ve ekipman değişimine yönelik maliyetler ve makinelerin olabildiğince hızlı bir şekilde tekrar üretime döndürülmesi için gösterilen çabayı da kapsıyor” dediler.

“Bakım ekipleri, arıza gerçekleşmeden bakım yapma fırsatı bulabiliyorlar”
Arızaya yol açacak parçalar hakkında kullanıcıyı önceden ikaz eden önleyici bakımla sorunun ortadan kaldırılmasının mümkün olabildiğini vurgulayan yetkililer, şöyle konuştular: “Böylece, bakım ekipleri arıza gerçekleşmeden bakım yapma fırsatı bulabiliyor ve beklenmedik arızalar azalarak planlı kesinti süreleri kısalıyor. Üretim hattının diğer parçaları gibi robotların da uzun süre güvenli bir şekilde çalışması için düzenli bakım görmeleri gerekiyor. Bu önleyici bakım teknolojileri; yapay zeka (AI) teknolojisiyle önemli düzeyde geliştirilebiliyor ve makine öğrenimi algoritmaları makinenin çalışmasına ilişkin daha fazla veriyi açığa çıkarıyor. Bu sayede, mevcut performansı önceden belirlenmiş kriterlerle karşılaştırmanın ötesine geçerek, gerçek zamanlı veri ve geçmiş trendler hakkında kararlar verilebiliyor.”

“İyi bir uygulama örneği olarak öne çıkıyor”
Mitsubishi Electric’in en yeni robot serilerinde kullandığı Melfa Smart Plus fonksiyonunun, AI tabanlı kestirimci bakıma iyi bir uygulama örneği olarak öne çıktığını ifade eden yetkililer, “Bu entegre teknoloji, ana robot bileşenlerinin çalıştığı süreyi hassas bir şekilde izlerken; fiili çalışma koşullarına göre bakım programlarını hesaplıyor. Uygulamanın tasarım aşamasında robotun hizmet ömrünü ve yıllık bakım maliyetlerini tahmin etmek için simülasyon kabiliyetleri de sunan bu teknoloji, mühendislere robotun hizmet ömrünü uzatmak için çalışmalarında değişiklikler yapma fırsatı sağlıyor. Mitsubishi Electric’in Melfa FR serisi robotları, robot bakım maliyetlerini minimum düzeyde tutmak için tasarlandı. Mükemmel mekanik tasarımıyla bakım periyodlarının uzun olduğu bu robot serisinin AI tabanlı kestirimci bakım fonksiyonu ile birleştirilmesi; planlı veya beklenmedik arızaları azaltarak, üretim süresini önemli düzeyde artırıyor” dediler.

“Fabrika ve tesislerde ekipman duruş süresini azaltıyor”
Bir asra yaklaşan tecrübesiyle Mitsubishi Electric’in, şirketlerin yapay zekadan maksimum fayda elde etmelerini sağlamak amacıyla tescilli AI markası Maisart teknolojisini kullandığını kaydeden yetkililer, şunları aktardılar: “Maisart ile yapay zeka tabanlı fabrikalarda ve tesislerde ekipman duruş süresi azalırken, verimliliğin artırılması sağlanıyor. Makine öğrenmesi algoritmasını kullanan bu teknoloji, sensör verilerini analiz ettikten sonra farklı operasyonel durumlar arasında üretim makinesi geçişine ilişkin bir model oluşturuyor. Bu sayede, fabrika ve tesislerde verimliliği artırmak üzere makinelerdeki beklenmedik durumları işaret eden makine anormalliklerinin hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilmesi sağlanıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ