Makine Haber

Mitsubishi Electric, ‘Dijital Fabrikalar Zamanı’ webinar dizisinde paydaşlarıyla buluştu

Mitsubishi Electric, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası iş birliği ile düzenlediği web seminerlerine EMO İzmir Şubesi ile devam etti. Şirket, ‘Dijital Fabrikalar Zamanı’ konseptiyle düzenlenen online seminerlerde en son teknolojik gelişmeleri katılımcılarla paylaştı.

Mitsubishi Electric, ‘Dijital Fabrikalar Zamanı’ webinar dizisinde paydaşlarıyla buluştu

Türkiye’deki sanayiciler ve alt yapı projeleri için iddialı bir çözüm ortağı olduğu dijital dönüşüm alanında önemli yatırımlar ve çalışmalar hayata geçiren Mitsubishi Electric, pandemi döneminde düzenlediği online etkinliklere son olarak TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi ile devam etti.

Ömerdedeoğlu: “Sadece robot değil robotun olduğu ortam da kolaboratif olmalı”
‘Dijital Fabrikalar Zamanı’ konseptiyle düzenlenen webinarın ilkinde ileri robot teknolojileri ele alındı. Endüstriyel alandaki öncülüklerini 1980’lerden beri robotik alanında da sürdürdüklerini aktaran Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Robot Ürün Yönetimi Takım Müdürü Necmi Ömerdedeoğlu, “Markamızın kolaboratif robotları, endüstriyel robotlar gibi hassas ve hızlı çalışabiliyor. Hem kişiselleştirilmiş özelliklere, hem de değişen üretim ve tüketim trendlerine cevap verebiliyor” dedi.
Sadece robotun değil robotun olduğu ortamın da kolaboratif olması gerektiğinin altını çizen Ömerdedeoğlu, üreticilerin en yüksek düzeydeki beklentilerine cevap verebildiklerinin ifade etti.

Çöpür: “Maps ile enerji konusunda büyük tasarruf sağlanıyor”
Etkinlik kapsamında düzenlenen ikinci webinarda; Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Bölümü Maps Ürün Yönetimi Yetkilisi Burcu Çöpür, Maps Scada ve Enerji İzleme Sistemi’ni anlattı. Mitsubishi Electric’in çözümü olan Maps Scada ve markanın enerji izleme alanındaki yetkinliklerinden bahseden Çöpür, şunları söyledi: “Veri toplama ve kontrol merkezi olarak adlandırılan Scada; fabrikadaki tüm sistemi tek bir yerden izleme, kontrol, raporlama ve analiz etme, arızalara anında müdahale gibi fonksiyonları barındırıyor. Maps’in alarm fonksiyonu sayesinde ise, hangi alarmın hangi arızadan dolayı çalıştığı ve hangi sıklıkla uyarının geldiği kolaylıkla tespit edebiliyor. Bu sayede, enerji konusunda büyük tasarruf sağlanıyor ve fabrikada önemli şekilde verimlilik artışı elde ediliyor. MAPS sadece Scada tarafında çözüm sunmayıp; üretim takibi, enerji yönetimi ve performans yönetimi gibi analizler de yapabiliyor.”

Bizel: “Geleceğin dijital fabrikalarını bugünden kurabilme imkânı tanıyoruz”
Webinar, Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Bölümü Departman Müdürü Tolga Bizel’in ‘Yapay Zeka Uygulamaları-Nesnelerin İnterneti, Fabrikaların Dijital Dönüşümü Kapsamında Akıllı Fabrikalar’ sunumuyla sona erdi. Bizel konuşmasında, “Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konseptimiz e-F@ctory ile üreticiler küresel rekabette büyük avantaj elde ediyorlar. Teknolojik çözümlerimizle Türk sanayisine geleceğin dijital fabrikalarını bugünden kurabilme imkânı tanıyoruz. Bugün e-F@ctory alt yapısı sayesinde, robotlar üretim hattındaki diğer ürünlerle de haberleşebiliyorlar. Bilgileri insan kontrolünden bağımsız olarak hem kendi aralarında, hem de fabrikayı kontrol eden ana sistemle paylaşıp verimliliği artırmak için hazır durumdalar. Yapay zeka destekli robotlarımızla üretime yüksek katma değer sağlıyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ