Makine Haber

‘Metal yakalı’ devriminin öncülüğünü 3D yazıcılar yapacak

Covid-19 dijitalleşmenin fitilini ateşledi. 10 yılda yaşanacak teknolojik gelişmeler 1 yıla sığarken; artık ofis işlerini yapan ‘beyaz yakalı’ ve üretim ile hizmet sektöründeki ‘mavi yakalılar’ın yanına 3D yazıcılar, yapay zekaya sahip otomobiller ve robot üretimiyle ‘metal yakalı’ kesim de geldi.

‘Metal yakalı’ devriminin öncülüğünü 3D yazıcılar yapacak

Emre AKINCI
Zaxe Genel Müdürü

‘Teknolojinin insanlığın faydasına mı hizmet ettiği, yoksa daha çok kâr uğruna gereksiz fonksiyonlarla donatılan yeni ürünlerin satış sloganı mı olduğu?’ sorusu cevap ararken; Covid-19 süreci her şeyi baştan aşağı değiştirdi. Dünyayı yatağa düşüren salgınla beraber iş yapış şekilleri de köklü biçimde farklılaştı. Üretimle beraber tedarik zincirinin de insan unsuruna dayanması nedeniyle kıtalar arası mal ve hizmet sevki durdu, Covid-19’un ilk günlerinde dünyanın en gelişmiş ülkelerine ev sahipliği yapan Avrupa’da maske ile dezenfektan savaşları yaşandı. Nüfusu 8 milyara dayanan aynı zamanda da yönünü artık Ay ve Mars’ta kolonileşmeye çeviren insanoğlu ise, teknolojiyi yeni Covid-19 salgınlarında çaresiz kalmamak için kullanmakta kararlı. Bu noktada, teknoloji uzmanlarına göre artık hayatımızda küresel salgın bitse bile beyaz yakalıların uzaktan çalışması sürecek. Uzaktan çalışmayı yine teknoloji destekleyecek. Toplantılar Zoom’dan yapılacak, trafikte geçirilen vakit işe ve aileye ayrılacak. Ofis işlerinin yanında mavi yakalıların makineleri kontrol ederek var oldukları üretim süreçlerini ‘metal yakalı’ robotlar ve Zaxe gibi yerli firmaların ileri teknoloji ile ürettiği 3D yazıcılar devralacak. Fabrikadan el değmeden robotlar sayesinde imal edilen ürünler, yine akıllı sensörler vasıtasıyla TIR’lara yüklenecek. Navigasyona varış adresi uzaktan girilen TIR’lar; yapay zekaya sahip bilgisayarlarıyla trafik kurallarını ihlal etmeden ve hiçbir kazaya karışmadan, Çin’in Şangay şehrinde imal edilen ürünü Portekiz’in Porto şehrine istenilen zamanda teslim edecek.

2020’lerin ortasından itibaren ‘metal yakalı’ devrimi yaşanacak
Bu gelişmeler 2021 yılında kulağa bilim kurgu gibi gelse de, 2020’lerin ortasından itibaren dünyada ‘metal yakalı’ devrimi yaşanacak ve üretimden nakliyeye kadar akıllı cihazlar, dünya ekosisteminin devamı için durmaksızın çalışacak. Bugün 400 milyon olan otomasyon üretim sayısı birkaç yıl içinde 800 milyona yükselecek. Uzmanlara göre gelecek 10 yılda alınacak dijitalleşme ve teknolojiye uyum süreci Covid-19 ile beraber zorunlu olarak yaşanırken, bu gelişmelerden aslan payını üretim alacak. İki yıl içinde dünya fabrikalarında robotların ağırlığı artarken; onları kontrol edecek insanlara da 60 milyonluk yeni istihdam oluşacak. Öte yandan, robotlar ve yapay zeka ile üretim ‘mavi yakalılar’ kadar ‘metal yakalı’ sınıf için de bir devrimi beraberinde getirecek.

İnsan unsuru da unutulmayacak
‘Metal yakalı’ devriminin öncülüğünü ise 3D yazıcılar gerçekleştirecek. Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, 2050 yılı itibarıyla dünya nüfusunun yüzde 68’inin akıllı şehirlerde yaşayacak ve 2021’de ise akıllı şehirler için yapılan teknoloji harcamaları 135 milyar dolara ulaşacak. Bu akıllı şehirleşme konusunda da, üretim için ABD’de ev yapımına da başlanan 3D yazıcılar öncülük edecek. Ama insan unsuru da unutulmayacak: Önümüzdeki 10 yıl içinde teknolojiye uyum sağlama konusunda 50 milyon insan yeni iş kollarına sahip olacak ve bugünkü üretim araçlarının yerini büyük oranda sıfır hata ile imalat gerçekleştiren 3D yazıcılar alacak. Ortaya çıkacak yeni meslekler arasında; Blockchain mimarlığı, yapay zeka ve robot mühendisliği, 3D üretim mühendisliği, artırılmış gerçeklik geliştiriciliği, artırılmış gerçeklik yolculuğu oluşturucular, sanal gerçeklik geliştiricileri, nanoteknoloji mühendisleri, iklim kontrolü mühendisleri, biyoteknologlar, yaşlanma karşıtı uygulayıcılar, gen sekanserleri, epigenetik terapistler olacak.

Teknolojik gelişmede başrol 3D yazıcıların olacak
Yaşanacak bu teknolojik gelişmede başrol ise 3D yazıcıların olacak. Zaxe’nin de xlite, X2, Z1 ve Z1+ olmak üzere dört adet 3D yazıcı modeli bulunuyor. 3D yazıcılarla birlikte Türk yazılım mühendisleri tarafından geliştirilen xDesktop yazılımı ücretsiz olarak veriliyor. Zaxe’nin ürettiği yazıcılar, bugünden de başladığı üzere sadece her fabrikanın ve KOBİ’nin başlıca elamanı olmayacak; aynı zamanda okullarda ve hanelerde ‘metal yakalı’ çalışanlar, öğrencilerin ve hobi ile kırılmış ve bozulmuş araçlarını yenilemek isteyen sahiplerinin isteklerini yerine getirecek.

Türkiye sanayisinin itici gücü olacak
Zaxe’nin yerli imkânlarla ürettiği ve yabancı rakiplerine oranla daha kaliteli ve ucuz baskı yapabilen 3D yazıcıları Türkiye sanayisinin itici gücü olacak. Aynı zamanda, KOBİ’ler için maliyetleri düşüren en önemli unsur sayılacak. Okullarda 1 yazıcı 1.000 öğrencinin gelişimini sağlayan kariyer danışmanı hâlini alacak. İleriki yılların Nobel Kimya Ödülü sahibi Aziz Sancar ve Covid-19’a karşı aşıyı geliştiren Uğur Şahin ile Özlem Türeci gibi isimleri, ilk adımlarını Zaxe 3D yazıcılarda yaratıcılıklarını konuşturarak atacaklar. Aynı zamanda, haneler için kırılan eşyaları ve tahrip olan otomobillerin parçalarını internette bulunan ücretsiz tasarımlar sayesinde, orijinal ürün kalitesinde ve 100’de 1’ine denk gelen maliyetle basılmasını sağlayacak.

Okullara 3D yazıcı bağışları yapılmalı
Türkiye’de 6 yaşındaki çocuklar, oyuncaklarının kopan parçasını tamir etmek ya da kendilerine yeni bir oyuncak üretmek için Zaxe 3D yazıcıyı kullanmaya başladılar. 3D yazıcı kullanma yaşının ilkokula giriş seviyesine düşmesi sektör için oldukça umut verici. Böylece 3D yazıcı sektörü, ‘Her evde bir fabrika’ hedefine hızla yaklaşıyor. Zaxe yazıcıları şu anda fabrika ve KOBİ üretim tesislerinin yanında okullarda da kullanılıyor. 400’den fazla okulda yazıcılarımızla varız. 1 bilgisayarı 1 çocuk kullanabilirken; 1 yazıcı 1000 çocuğun gelişimine olanak sağlıyor. Bir bağış yapılacaksa okullara 3D yazıcı bağışları yapılmalı” dedi.
İngiltere, Almanya ve CIS ülkelerinden Rusya başlıca hedef pazarlarımız. Pandemi nedeniyle yavaş ilerleyen yurt dışı açılım sürecimize sertifikasyon süreçlerinin tamamlanması ile güçlü bir şekilde devam edeceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ