Makine Haber

Messe Frankfurt, 780 yıl süren yolculuğunda birçok başarıya imza attı

11 Temmuz 1240’da İmparator II. Frederick’in, Messe Frankfurt’a ticari fuar organize etme hakkı tanımasıyla başlayan Messe Frankfurt’un 780 yıl süren yolculuğunda, ticari fuarlar bir Orta Çağ pazarından küresel bir oyuncuya dönüştü ve birçok başarıya ev sahipliği yaptı.

Messe Frankfurt, 780 yıl süren yolculuğunda birçok başarıya imza attı

Ekonominin aynası olan ticari fuarlar, tarih boyunca defalarca krizlerle karşı karşıya kaldı. Örneğin; 1635’te Frankfurt Bahar Fuarı, Otuz Yıl Savaşı’ndan kaynaklanan nükleer kalıntılar ve Frankfurt’taki bubonik salgının patlak vermesi nedeniyle iptal edilmişti. O dönemde de, hastalığın yayılmasını önlemek için alınan önlemler arasında; sınır kapanmaları, sağlık raporları, pasaport sistemleri, giriş ve çıkış kontrolleri ile karantinalar uygulanmıştı. Ticari fuarların ekonomik kalkınmadaki merkezi rolü o zaman bile çok belirgindi. Ekim 1919’da Uluslararası İthalat Fuarı ve 1920’de Bahar Fuarı için planlama yapılırken, Birinci Dünya Savaşı beklenenden daha erken sona ermemişti. Fuar alanının yüzde 95’i İkinci Dünya Savaşı sırasında imha edildi. Hemen sonra alanın yeniden inşa edilmesine başlandı. Bu, Frankfurt’un önemine ilişkin net bir göstergeydi. Ticari fuar operasyonları kısmen geçici hafif inşaatlara, çadırlara ve açık hava alanlarına dayanarak Ekim 1948’de Frankfurt Fuarı ile devam etti.

Messe Frankfurt ticari fuarları kaldığı yerden devam ediyor
Günümüzde, geçen senenin sonundan bu yana devam eden küresel bir pandemi sürecinin ardından, Messe Frankfurt ticari fuarları kaldığı yerden hızlı bir şekilde devam ediyor. İlk olarak Frankfurt Moda Haftası’nı kapsayan, Messe Frankfurt portföyündeki 50 uluslararası tekstil etkinliği ağının bir parçası olan Intertextile Shenzhen Apparel Fabrics 15 Temmuz 2020’de Çin’de kapılarını açtı.
Frankfurt fuar alanlarında ise, daha küçük etkinlikler hâlihazırda devam ediyor ve ticari fuarlar da yakında kapsamlı bir koruma ve hijyen konseptine tam uyumlu olarak yeniden faaliyete geçecek. Eylül ayında Hamburg’da Nordstil Fuarı, ardından da Ekim ayında Frankfurt Kitap Fuarı kapılarını açacak.
Messe Frankfurt, 2020 yılında pandemi dolayısıyla ertelenen dünya çapındaki tüm etkinliklerini ise 2021 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, her yıl nisan ayında İstanbul’da düzenlenen dünyanın üçüncü en büyük uluslarası otomotiv endüstrisi fuarı Automechanika İstanbul 8-11 Nisan 2021’de kapılarını açacak.

Messe Frankfurt 780. yil 3

Sağlam: “Yeni dönemin başlangıcı olacak”
2020’nin başından itibaren küresel koronavirüs pandemisinin diğer birçok endüstride olduğu gibi, etkinlik endüstrisine de meydan okuduğunu söyleyen Messe Frankfurt Istanbul Yönetici Ortağı Işın Sağlam, şunları söyledi: “Bu dönem, hem dünyada, hem de Türkiye’de yeni dönemin başlangıcı olacak ve fuar ile etkinlik endüstrisini de pek tabi ki değişime uğratacak. ‘Dijitalleşme’ ve ‘güvenlik’ gibi konular bu değişimde anahtar bir rol oynayacak. Ancak, insanlık tarih sahnesindeki baş aktör olmaya devam ettiği sürece ve Messe Frankfurt’un platformlarının çok uzun yıllardır mümkün kıldığı gibi, ticari fuar endüstrisinin en önemli başarı faktörü yüz yüze görüşmeler olmaya devam edecek. Pandemi sürecinde hızlanan dijital dönüşüm yatırımları yeni trendleri de beraberinde getirecek. Dijital inovasyonların getirdiği katma değer ile birlikte, ticaretin ana hizmet sektörü olarak fuarcılık bu süreçten daha güçlenmiş ve gelişmiş bir şekilde çıkacak.”

Yardım: “Fuarlar, ticaretin tekrar canlanması için daha da fazla önem arz edecek”
Messe Frankfurt Istanbul Yönetici Ortağı Tayfun Yardım ise, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Messe Frankfurt gibi tarihi ve köklü bir firmanın İstanbul ofisi olarak, 780 yıl önce başlayan ve halen devam eden bir başarı öyküsünün parçası olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Dünya çapında 2 bin 642 çalışanı ve yıllık 733 milyon Euro’luk cirosu olan dünyanın lider fuar organizatörü firmalarından biriyiz. İstanbul ofisi olarak, bu yıl 20. yaşımızı kutlamaya hazırlanıyoruz. 2000 yılından beri ülkemizin dışa açılmasında kilit rol oynayan ihracat payımızı artırmak için destek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm dünyada; otomotiv, tekstil, dekorasyon, aydınlatma, ses ve ışık teknolojileri, müzik, gıda üretim teknolojileri, endüstri teknolojileri, ofis ve kırtasiye gibi birçok farklı sektörde dünyanın önde gelen fuarlarını organize ediyoruz. Covid-19 pandemisi sebebiyle uluslararası organizasyonların planlanan tarihlerde düzenlenememesi her ne kadar fuarcılık sektörünü etkilemiş olsa da; pandemi sonrası normalleşme sürecinde fuarlar, ticaretin tekrar canlanması için daha da fazla önem arz edecek” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ