Makine Haber

‘MESS Yarınım’ hareketi, bugüne kadar 25 bin meslek liseliye ulaştı

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın ‘MESS Yarınım’ eğitim projesi büyümeye devam ediyor. Bugüne kadar 25 bin meslek liseliye ulaşan ‘MESS Yarınım’ hareketi, öğrenciler ve velileri için yapılacak etkinlikler ve eğitim programları ile tüm yıl boyu sürecek.

‘MESS Yarınım’ hareketi, bugüne kadar 25 bin meslek liseliye ulaştı

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), yarını inşa edecek on binlerce başarılı gence destek olmaya devam ediyor. Sendikanın üyelerinin çocuklarına yönelik beş yıldır devam ettirdiği ‘MESS Yarınım’ programı hızla büyüyor. 25 bin öğrenciye ulaşan eğitim bursu ile MESS üyesi 250 şirketin çalışanlarının meslek liselerinde okuyan çocuklarına burs desteği sağlanıyor. ‘MESS Yarınım’ bursu kapsamında öğrenci başına verilen toplam burs tutarı ise yıllık 3 bin 200 TL. Desteklerini her yıl artıran MESS, 2018-2019 eğitim döneminde 4 bin 800 öğrenciye burs imkânı sunarken; söz konusu rakamı 2020-2021 döneminde 6 bin 100’e çıkardı. Uzun vadeli bir yol haritası paralelinde ilerleyen MESS, 2023 yılına kadar burs ve kodlama eğitimleriyle 1,5 milyon öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Kodlama eğitimlerinden 15 bini aşkın genç yararlandı
‘MESS Yarınım’ programının uzun vadeli olması için planlarını yürüten MESS, öğrenciler ve velileri için yaptığı çalışmaları yılın 365 gününe yayarak, söz konusu alanda fark yaratan bir yaklaşımı da ortaya koyuyor, eğitimleri boyunca her zaman öğrencilerin yanında yer alıyor. MESS, gençleri yarının mesleklerine hazırlamak amacıyla verdiği kodlama eğitimleri ile bugüne kadar 15 bini aşkın gencin eğitimlerden yararlanmasını sağladı. Ayrıca, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile imzalanan protokol kapsamında, MEB EBA platformu üzerinden tüm seviye ve yaş gruplarından oluşan yaklaşık 600 bin kişiye söz konusu eğitimler ücretsiz erişime açıldı. Başlangıçtan ileri düzeye kadar dört seviyede, toplam süresi 34 saati bulan 248 online videodan oluşan ‘MESS Kodlama ve 3 Boyutlu Tasarım Eğitimleri’, kendini geliştirmek isteyen yüz binlerce öğrencinin online erişimine açık olmaya devam edecek.

Akkol: “Gençleri geleceğe sağlam bir şekilde hazırlamak istiyoruz”


Gençlerin gelecek için planlar yaptığı eğitim döneminde, bursların katkısının oldukça önemli olduğunu söyleyen MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Eğitim dönemi gençlerin sadece kendi geleceklerini değil, aslında ülkemizin ve toplumumuzun da geleceğini şekillendirdiği çok önemli bir dönem. Eğitimleri sırasında öğrencilere sunulan maddi ve kişisel gelişim olanakları, potansiyellerini ortaya çıkarmaları ve özgüven kazanmaları açısından oldukça değerli. Aldıkları burslar onlara sadece maddi katkı sağlamakla kalmayıp, kişisel gelişimlerini de şekillendirmelerine imkân veriyor. Bu nedenle, ‘MESS Yarınım’ hareketimizin maddi desteklerini her yıl artırmaya devam ediyoruz. MESS olarak çok uzun zamandır çocuklarımıza maddi destekte bulunurken, onların hayatına manevi olarak da dokunuyoruz. Hayat hikâyelerinde önemli bir yer edinmek, onları geleceğe sağlam bir şekilde hazırlamak istiyoruz” dedi.

“Ülkemizin geleceğine inanıyoruz”
Kodlama gibi sanayinin ve Türkiye’nin geleceğine katkı sağlayacak alanlara da yatırım yapmanın öncelikleri olduğunu söyleyen Akkol, şunları söyledi: “MESS olarak ülkemizin geleceğine inanıyoruz ve ‘MESS Yarınım’ hareketi kapsamında bugünden geleceği şekillendirecek dijitalleşme odaklı eğitim çalışmalarını da hayata geçiriyoruz. Çünkü dijitalleşmenin; sanayi, ekonomi ve istihdam alanlarında ciddi fırsatlar yaratacağını düşünüyoruz. Özellikle 2030 yılına gelindiğinde; imalat sanayiinde robotik mühendisler, büyük veri uzmanları, yapay zeka programcıları, IoT uzmanları, çok kanallı yazılımcılar ve siber güvenlik uzmanları ülke ve şirketlerin faaliyetlerinde büyük rol oynayacak. Bu süreci iyi yönetirsek, ülkemizin rekabet gücü de artacak. Çocuklarımız ve gençlerimiz, ülkemizin dijital dönüşümünde kilit rol oynayacak. Bu nedenle, kodlama gibi sanayinin ve ülkemizin geleceğine katkı sağlayacak alana yatırım yapmak önceliğimiz.”

“Teknolojiyi takip edenler değil üretenler geleceğe yön verecek”
Geleceğe yön verecek olanların, teknolojiyi takip edenler değil üretenler olacağını kaydeden Özgür Burak Akkol, “Dolayısıyla biz de, ‘MESS Yarınım’ hareketimizle gençlerimize sadece maddi destek bulunmanın da ötesine geçiyor, onları geleceğin yeni mesleklerini bugünden hazır hale getiriyoruz. Ülkemizde ve hatta bölgemizde ortaya çıkabilecek nitelikli iş gücünü de bugünden kapatmak için adımlar atıyoruz. Bu sorumlulukla, iki yıla yakın süredir ortaokul ve lisede eğitim gören çocuklarımıza kodlama eğitimleri de veriyoruz. Yıl boyunca yapacağımız etkinliklerle, öğrencilerimizi ve velilerimizi çığır açan teknolojilerin uzman isimleriyle bir araya getirecek buluşmalar yapmaya devam edeceğiz. ‘MESS Yarınım’ ile hedefimiz; üyelerimiz ve gençlerimizle el ele vererek, daha güçlü bir Türkiye için sağlam temelleri bugünden atmak, geleceği şekillendirecek nitelikli ve dijital teknolojiler alanında donanımlı bir nesil yetiştirmek” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ