Makine Haber

MESS, kodlama eğitimlerini zenginleştirerek tüm gençlerin kullanımına açtı

Covid-19 sürecinde online platformlara taşıdığı eğitim içeriklerine düzenli olarak yenilerini ekleyen Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası, son olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda gençlere yönelik yeni kodlama eğitimlerini Türkiye çapında erişime açtı.

MESS, kodlama eğitimlerini zenginleştirerek tüm gençlerin kullanımına açtı

Covid-19 salgını sürecinde üye işyeri çalışanlarına yönelik eğitimlerini online platformlara taşıyan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), kodlama eğitimlerine de yenilerini eklemeye devam ediyor. MESS’in ilkokul, ortaokul ve lise seviyesine hitap eden kodlama eğitimleri, geçen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Türkiye’deki tüm çocuk ve gençlerin kullanımına açılmıştı. MESS, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle de, kodlama eğitimlerinin kapsamını daha üst yaş gruplarından gençlerin faydalanacağı şekilde zenginleştirdi. Eğitimlerden Türkiye’deki tüm gençler yararlanabilecek. Yeni eklenen içeriklerle birlikte toplam 250’den fazla eğitim videosundan faydalanmak isteyen tüm gençler, 10 saati aşkın yeni eğitim içeriğine erişim sağlayabiliyorlar.

Akkol: “Gençlerimizin arkasındaki güç olmaktan gurur duyuyoruz”


Covid-19 öncesi dönemde, MESS üyesi işyeri çalışanlarının ortaokul ve lise seviyesindeki çocuklarının katıldığı kodlama eğitimlerinden 5 bin gencin yararlandığını hatırlatan MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Eğitim; ilkokul seviyesinden üniversiteye ve meslek profesyonellerine kadar herkes için büyük önem taşıyan ve hayat boyu devam eden bir süreç. Özellikle kodlama ve tasarım gibi, sanayinin ve ülkemizin geleceğine katkı sağlayacak alanlarda yatırım yapmak önceliğimiz. Dijital dönüşüm, küresel rekabet sıralamasını yeniden tanımlıyor. Bu süreci iyi yönetirsek, ülkemizin rekabet gücü de artacak. Dijital dönüşümde kilit rol oynayacak gençlerin yetkinliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Gençliğin gücüne inanan Atatürk, 19 Mayıs gibi tarihimizde son derece önem taşıyan bir günü gençlere armağan etti. Biz de, güçlü ekosistemimizin bir uzantısı olan bilgi birikimimizi, en başta çocuklarımız ve gençlerimizle paylaşmayı temel sorumluluklarımız arasında görüyoruz. Geleceğin mesleklerine bugünden hazırlanan gençlerimizin arkasındaki güç olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Yeni eğitimler, online tasarıma ve içerik üretimine odaklanıyor
MESS’in Türkiye çapında tüm öğrencilerin kullanımına açtığı online kodlama eğitimlerinde; ilkokul, ortaokul ve lise yaş grupları temel kodlama becerilerine giriş eğitimleri alabiliyorlar. Online eğitim verildiği internet sitesi üzerinden; kendi oyununu kodlama, 3 boyutlu nesne tasarlama ve 3 boyutlu yazıcıdan çıktı alma gibi konularla kodlama dünyasına adım atıyorlar. Online kodlama eğitimleri ile öğrenciler, Python yazılım dilinde pek çok uygulamayı yapmalarını sağlayacak kod satırları yazmayı öğreniyorlar. Web yazılımları ve görselleştirme çalışmaları için uygulama geliştirmeyi, veri analizi yapmayı deneyimliyorlar. Ayrıca, kendi mobil uygulamalarını tasarlamayı öğrenerek, kodlama ve algoritma becerilerini geliştiriyorlar.

Eğitim platformuna yeni eklenen içerikler:
Eğitim platformuna daha ileri yaş gruplarını da kapsayacak şekilde yeni eklenen içerikler ise, tasarım ve içerik konularına odaklanıyor. Böylelikle, gençlerin kodlama becerilerini bir adım ileri taşımaları sağlanıyor. Eğitim platformuna yeni eklenen içerikler şu şekilde:
⦁ Yeni içeriklerden AutoCAD; mimarlık, tasarım, mühendislik ve inşaat konularında eğitim alanların hassas 2B ve 3B çizimler yapmasına olanak sağlayan bir program. Teknik çizim kabiliyeti kazandıran program, kodlama ile modelleme ve projelendirme konularında gerekli alt yapıyı sağlıyor. AutoCAD programı, farklı meslek grupları için yaratıcılık ve üretim yetkinliklerinin kodlama kanalıyla gelişmesini sağlıyor.
⦁ 3D Studio Max ise, tam sanatsal kontrolle üst düzey tasarımlar oluşturmak isteyenler için zengin ve esnek bir araç seti sunuyor. Program, geleceğin meslekleri için ihtiyaç olacak ‘simülasyon’ konusunda gençlere sınırsız imkânın kapısını açıyor. Algoritma mantığını kullanarak kodlama becerilerini geliştirmeyi sağlıyor. Gençler, görselleştirme alanında ön plana çıkan uygulama ile fikirlerini gerçek zamanlı sahnelere dönüştürebiliyorlar.
⦁ Karmaşık sahnelerin kodlarını hızlı bir şekilde yapmayı sağlayan Unreal Engine, tasarım alanında gençleri güçlendiriyor. 3D grafik dünyasında talep edilen niteliklere uygun deneyim kazanmalarını sağlıyor.
⦁ Eğitimler kapsamına dâhil edilen WordPress, bugün dünyadaki en popüler içerik yönetimi sistemi olarak tanımlanıyor. Program; dünya çapında yayında olan web sitelerinin yüzde 30’dan fazlasında kullanılıyor. WordPress, sıralı adımlar ve kod blokları yöntemini kullanarak ürettiklerini online ortamda paylaşmak isteyen gençler için alt yapı sağlıyor.
⦁ HTML standardının en son sürümü olan ve önümüzdeki en az 10 yıl boyunca bu konuda ağırlığını sürdüreceği öngörülen HTML 5 ve Cascading Style Sheets (Basamaklı Biçim Sayfaları) ifadesinden oluşturulmuş bir kısaltma olan CSS eğitim videoları da, platforma yeni eklenen içerikler arasında yer alıyor. Programlama ve kodlama dilini kullanan söz konusu uygulamalarla web sitelerinin ön yüzünde istenen değişiklikler yapılabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ