Makine Haber

Masdaf’ın düzenlediği üniversiteler arası proje yarışması için başvurular başladı

Pompa sektörünün önde gelen markalarından Masdaf, ‘Şehirleşmede Atık Enerjinin Geri Kazanımı ve Pompanın Rolü’ konulu üniversiteler arası proje yarışması ile; gençlere öğrenim hayatında edindikleri mesleki bilgi birikimleri sergileme imkânını sunmayı hedefliyor.

Masdaf’ın düzenlediği üniversiteler arası proje yarışması için başvurular başladı

Masdaf’ın düzenlediği ve üniversitelerin makine mühendisliği bölümü 4. sınıf ve yüksek lisans öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilecek ‘Şehirleşmede Atık Enerjinin Geri Kazanımı ve Pompanın Rolü’ konulu yarışma için başvurular başladı.
Birincinin 15 bin TL ödül kazanacağı yarışma kapsamında öğrencilerden; sürdürülebilir kalkınmanın temelini oluşturan suyu, enerjiyi verimli kullanacak alt yapı uygulamaları ile kaynağından şehirlere ulaştırmaları ve pompa teknolojileri vasıtasıyla ısıtma sistemlerinde kullanılması için yenilikçi bir tesisat kurulumu yapmaları bekleniyor.
Yarışmanın jürisinde; Kocaeli Üniversitesi Makine Fakültesi Öğretim Üyesi Pof. Dr. Kadri Süleyman Yiğit (Jüri Başkanı), Uludağ Üniversitesi Makine Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurullah Aslanoğlu, Uludağ Üniversitesi Makine Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Alaattin Metin Kaya, Çakmanus Mühendislik Genel Müdürü Dr. İbrahim Çakmanus ve Masdaf İş Geliştirme Müdürü ve Makine Mühendisi Ahmet Yılmaz yer alıyor.

Polatoğlu: “Üniversite-sanayi iş birliğini desteklemeye devam edeceğiz”


Sosyal sorumluluk bilinciyle hayata geçirdikleri yarışmayla, gençlerin öğrenim hayatında edindikleri mesleki bilgi birikimlerini sergileme imkânı bulacaklarını belirten Masdaf Yönetim Kurulu Üyesi Denizhan Polatoğlu, “Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Onları donanımlı bir şekilde yarınlara hazırlamak üniversitelerin; teşvik etmek ve sektörümüze kazandırmak ise biz sanayicilerin görevi. Masdaf olarak, üniversite-sanayi iş birliği kapsamında hayata geçirilen bilimsel çalışmaların, sürdürülebilir kalkınmanın, ekonomik ve sosyal boyutları açısından büyük önem taşıdığına inanıyoruz. ‘Şehirleşmede Atık Enerjinin Geri Kazanımı ve Pompanın Rolü’ konulu yarışmayla da; hem gençlerin kazanmalarını, hem de şehirlerine katkı sağlayacak projeler geliştirmelerini ve toplumsal değişime öncülük etmelerini hedefledik. Bundan sonra da, sürdürülebilir kalkınma için üniversite-sanayi iş birliğini desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Endüstriyel enerjinin yüzde 30’u pompalar tarafından tüketiliyor”
Suya hayat veren pompa teknolojilerinin enerji sarfiyatındaki önemine dikkat çeken Polatoğlu, şunları söyledi: “Dünyadaki toplam enerji tüketiminin yüzde 20’si, endüstriyel enerjinin ise ortalama yüzde 30’u pompalar tarafından tüketiliyor. Bu kapsamda, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak için ülkemizin mevcut enerji kaynaklarını verimli kullanan teknolojileri tercih etmeliyiz. Örneğin; pompa teknolojilerinde doğru bir sistem tasarımı ve seçimi ile tüketilen enerjinin yüzde 30’undan tasarruf edilebilmek mümkün. Bu yarışmayla da, öğrencilerin enerji verimliliği konusunda bilinçlenmelerini ve etkili projeler geliştirmelerini amaçlıyoruz.”

Yarışma takvimi:
17 Kasım 2020: Son başvuru                                            
1 Aralık 2020: Proje özetinin sunulması                           
15 Aralık 2020: Ön değerlendirme raporunun açıklanması  
29 Ocak 2021: Ara raporun teslimi
17 Mayıs 2021: Proje teslimi
1 Haziran 2021: Değerlendirme sonuçlarının açıklanması
15 Haziran 2021: Ödül töreni

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ