Makine Haber

Martta 52,6’ya yükselen Türkiye İmalat PMI, sektörün performansında güçlü bir iyileşmeye işaret etti

İSO Türkiye İmalat PMI anketinin Mart 2021 dönemi sonuçları açıklandı. Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, şubatta 51,7 olarak ölçülen manşet PMI martta 52,6’ya yükselerek, sektörün performansında güçlü bir iyileşmeye işaret etti.

Martta 52,6’ya yükselen Türkiye İmalat PMI, sektörün performansında güçlü bir iyileşmeye işaret etti

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) martta 52,6’ya yükselerek, sektörün performansında güçlü bir iyileşmeye işaret etti. Faaliyet koşulları üst üste 10. ay güçlenirken; toplam yeni siparişler, bir önceki ay kaydettiği yavaşlamanın ardından martta yükselerek yeniden büyüme bölgesine döndü.
İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI mart verilerine göre takip edilen 10 sektörün çoğunluğunda üretim artışı kaydedilirken, üretimdeki en hızlı genişleme ana metaller sektöründe oldu. Yeni siparişlerde sadece üç sektör büyüme kaydetti. Ağaç ve kâğıt ürünleri ile giyim ve deri ürünleri hariç tüm sektörler ek personel aldı. Tedarik zincirlerindeki aksamalar, tüm sektörlerin ortak sıkıntısı olmayı sürdürdü. Hammaddelere erişimdeki zorluklar ve TL’deki zayıflık, enflasyonist baskıların yükselmesinde etkili oldu. Sektörlerin tamamı girdi maliyetlerinde güçlü artış bildirdi.

Toplam yeni siparişler yeniden büyüme bölgesine geri döndü
Toplam yeni siparişler, bir önceki ay kaydettiği yavaşlamanın ardından martta yükselerek yeniden büyüme bölgesine geri döndü. Anket katılımcıları, talepte iyileşme sinyalleri olduğunu bildirdiler. Yeni ihracat siparişleri ise, üst üste üçüncü ay artış gösterdi ve toplam yeni siparişlere göre daha hızlı büyüdü. Yeni siparişlerdeki yükseliş ve yeni üretim hatlarının eklenmesi, üretimin üst üste üçüncü ay büyüme kaydetmesinde rol oynadı. Büyüme hızı hafif artış gösterdi; ancak bazı anket katılımcıları, hammadde arzındaki sıkıntıların üretimde daha yüksek oranlı bir artışa engel olduğunu belirttiler. Tedarikçilerin teslimat sürelerinde devam eden keskin artış, arz tarafında yaşanan zorluklara işaret etti. Küresel yük taşımacılığındaki sıkıntılar hammadde arzındaki yetersizlikleri daha belirgin hale getirdi ve böylece teslimat süreleri şubata göre daha yüksek oranda arttı. Arz sıkıntıları martta enflasyonist baskıları da artırırken; Türk Lirası’ndaki değer kaybı, girdi maliyetlerinde yılbaşından beri en hızlı artışın yaşanmasında rol oynadı.

Nihai ürün fiyatları aralık ayından beri en hızlı artışı kaydetti
Benzer şekilde, enflasyon oranının şubatta son 10 ayın en düşük düzeyine gerilemesinin ardından, nihai ürün fiyatları aralık ayından beri en hızlı artışı kaydetti. Türk imalatçıları, mart ayında personel sayılarını güçlü bir şekilde artırmaya devam ettiler. Böylece, istihdam son 10 ay boyunca düzenli olarak artış gösterdi. Yatırımlar, kurulan yeni üretim hatları ve üretim gereksinimlerindeki yükseliş, istihdam artışını destekleyen faktörler arasında yer aldı. Satın alma faaliyetleri de şubatta kaydedilen hafif yavaşlamanın ardından toparlanma kaydetti. Ancak, hammadde temininde yaşanan zorluklar girdi stoklarını artırmaya yönelik çabaları zayıflattı ve stoklar son üç ayın en hızlı düşüşünü kaydetti.

Harker: “Hem üretimi, hem de istihdamı artırmaya devam ettiler”
İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Türk imalat sektörü, karşılaştığı bazı önemli zorluklara rağmen mart ayında yeni siparişlerinin büyüme bölgesine dönmesini sağlayabildi ve hem üretimi, hem de istihdamı artırmaya devam ettiler. Son zamanlarda giderek daha bilinir hale gelen hammadde temin zorlukları; tedarikçilerin teslimat sürelerini, stokları ve girdi maliyetlerini etkilerken, üretimdeki büyümeyi de sınırladı. Türk Lirası’ndaki değer kaybı ise enflasyonist baskıları şiddetlendirdi. Firmalar, sektördeki büyümenin hız kazanmaya başlayabilmesi için karşı karşıya oldukları bu zorluklardan bazılarının önümüzdeki aylarda hafiflemesini umuyor olacaklar” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ