Makine Haber

Karavelioğlu: “11 aylık dönemde 16,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik”

Kasım ayında makine sektörü 1,5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirirken; yılın 11 aylık dönemindeki ihracat ise 16,4 milyar dolar oldu. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, yaşadığı durgunluğa rağmen en fazla Türk makinesi satın alan ülke oldu.

Karavelioğlu: “11 aylık dönemde 16,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik”

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB), kasım ayında makine sektörünün 1,5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı. Yılın 11 aylık döneminde 16,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör, ihracatını geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 4,1 oranında artırdı.
Sanayi üretimi ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,7 düşen Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, yaşadığı durgunluğa rağmen en fazla Türk makinesi satın alan ülke oldu. Söz konusu ülkeye her ay ortalama 200 milyon dolar makine ihraç etmeyi sürdüren Türk makine sanayii, ihracatta en fazla artışı ise ABD, Fransa ve Rusya’da gerçekleştirdi.

“Rusya’ya yapılan makine ihracatı yüzde 20’nin üzerinde arttı”
Özellikle Rusya’ya yapılan makine ihracatında bu yıl yüzde 20’nin üzerinde artış olduğunun altını çizen Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “En fazla yatırım harcaması yapan ülkelerin sadece imalat hacimleri değil, makine alımları içinde yabancı malların payı da azalıyor. Dünyanın en büyük ithalatçısı ABD, ‘kendi ülkende üretilmiş makine al, kendi işçinin ürettiği makineyi kullan’ mottosuyla hareket ediyor. Biz, bu konjonktüre rağmen ihracat artışı sağlıyoruz. Türkiye, son yıllara kadar her yıl ortalama 15 milyar dolar dış ticaret açığı veriyordu. Bunu 2019 yılında 4,4 milyar dolara kadar geri çekmemiz bir başarı olsa da, tüm dünya yerli makineye yönelirken, ülkemizin bu alanda dış ticaret açığı vermesini sürdürülebilir bulmuyoruz” diye konuştu.

“Sanayinin teknoloji odaklı dönüşümünde stratejik bir rol üstlenecek”
Makine sektörünün Türkiye sanayiinin teknoloji odaklı dönüşümünde stratejik bir rol üstleneceğini belirten Karavelioğlu, makine imalatçılarının bu görevi yerine getirebilmeleri için mevcut yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik ihtiyaçlarının karşılanmasına ilgili tüm bakanlıkların destek verdiğini aktardı. Karavelioğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “11. Kalkınma Planı’nda, ekonomimiz için temel belirleyici öğeler arasında ifade edilen ‘rekabetçi üretim’ ve ‘verimlilik’ kavramları, bakanlıklarımızın stratejilerine yön veren ana unsur. Başta Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere tüm kamu idarelerimiz, bu hedefler ekseninde sektörümüzle yakın işbirliği içinde çalışıyorlar. Dünyanın en büyük rekabet alanı olan makine sektöründe, Türkiye’yi geleceğe taşıyacak sektörel birikimimizle bu yılı 18 milyar dolar ihracatla kapatacağız. Yeni stratejilerle birlikte, 2020 yılında da ekonomiye en fazla değer sağlayan sektörlerden biri olacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ