Makine Haber

Kuran: “Girişimcilerin kur riskine karşı tedbirli olmaları gerekiyor”

Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı, Kamu Özel Ortaklığı ve Proje Finansmanı Uzmanı Fatih Kuran, döviz kurlarının geleceği ve risklerin yönetim kabiliyetinin özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler özelinde girişimlerin var olma mücadelesindeki önemli sınavlardan biri olduğunu söyledi.

Kuran: “Girişimcilerin kur riskine karşı tedbirli olmaları gerekiyor”

Girişimciler, herhangi bir girişime yatırım yaparken karşısına pek çok belirsizliğin çıkacağını öngörmelidir. Yaratılacak ürün ve hizmetlerin hangi alıcılar tarafından ne miktar ve fiyatta talep göreceği, hammadde ve faaliyet giderlerinin nasıl bir seyir izleyebileceği, finansman kaynaklarına erişim imkânları ile maliyetleri söz konusu belirsizliklerden bazıları.
Döviz kurlarının geleceği ve risklerin yönetim kabiliyetinin de, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler özelinde girişimlerin var olma mücadelesindeki önemli sınavlardan biri olduğunu vurgulayan Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı, Kamu Özel Ortaklığı (PPP) ve Proje Finansmanı Uzmanı Fatih Kuran, “Geleceğe ümitle bakan, başarı potansiyeli yüksek pek çok girişim bu konuda sıkıntı yaşıyor ve kepenklerini kapatmak durumunda kalıyor. Girişimciler, döviz kurları konusunda öngörülü olmalı ve iyi analiz yapmalılar. Covid-19 pandemisinin getirdiği belirsizlikler ve uzun süredir ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşları, ileriye yönelik kur tahminleri yapmayı global düzeyde bile zorlaştırmaktadır. Dünyadaki ticaretin önemli bir kısmına hükmeden Amerikan Doları’nın zayıflaması ile otoritesinin sorgulanması, kur tahminleri yapmayı çok bilinmeyenli bir denklem haline getirmiştir. Nitekim, ABD Doları hemen tüm diğer önemli uluslararası para birimleri karşısında değer kaybetmektedir. Konjonktür, Türk Lirası’nın geleceği ile ilgili öngörülerde bulunurken sadece ulusal değil global bazdaki makroekonomik değişimleri takip etmeyi de bir zorunluluk haline getirmiştir” diye konuştu.

“Çoğu şirket için kurların yükselmesi ile maliyetlerinin artması kaçınılmaz”
Türkiye’de iş yapan sanayiciler başta olmak üzere şirketlerin önemli bir kısmının direkt ya da indirekt olarak dışa bağımlı olduğunu vurgulayan Kuran, şunları aktardı: “Bu durumda çoğu şirket için kurların yükselmesi ile maliyetlerinin artması kaçınılmaz bir durumdur. Kurlardaki artış TL bazındaki işçilik giderlerini reel olarak düşürecek olsa da, bu durum ancak emek yoğun faaliyetlerle uğraşan şirketler için olumlu bir yansıma yaratabilir. Diğer büyük çoğunluk, eğer ihracat ağırlıklı olarak çalışmıyor ise kurlardaki artıştan genel olarak olumsuz bazda etkilenecektir. Pek çok şirket; yurt dışından ithal etmiş olduğu hammadde, yarı mamul veya mamul ile iş yapmakta, sanayici ise hammaddeyi işleyip ürün haline getirmekte veya perakende sektöründe ise ithal ettiği ürünlere direkt aracılık yapmaktadır. 12.09.2018 tarihinde yürürlüğe giren Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar kapsamında, Türkiye’de istisnalar hariç sadece TL bazında fatura kesilebilmesi ithalat ağırlıklı maliyet alt yapısı oluşturmuş şirketler için kur riskini yönetebilmek bakımından önemli bir engeldir. Şirketler ancak faturalama yapana kadar kurlardaki artışı fiyatlarına yansıtma imkânına sahipken, özellikle faturayı kestikten sonra tahsil edene kadar geçen zaman içindeki olası kur artışları kârlılıklarını azaltmaktadır. Kurlardaki artışın daha büyük olması durumunda, özellikle düşük kârlar ile iş yapmaya çalışan şirketler zarar dâhi edip, tahsil ettikleri para ile hammaddelerini bile yerine koyamayacak durumda kalabilmektedirler. Sipariş üzerine çalışan sanayi kuruluşları için durum daha da vahim olabilir. Özellikle direkt ithalat yapan; dolayısı ile ödemesi döviz bazında olan şirketler, siparişi TL alıp üretime geçtikleri tarihten itibaren kur riskine maruz kalmaktadırlar. Üretim süresi görece uzun ise, bir de üzerine tahsilat süresi de eklendiğinde olası kur artışlarından etkilenme riski daha da artmaktadır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ