Makine Haber

KPMG Türkiye, koronavirüs salgınının otomotiv sektörüne etkilerini analiz etti

KPMG Türkiye, koronavirüs salgınının otomotiv sektörüne etkilerini analiz etti. 2020’nin ilk çeyreğini üretimde yüzde 6, ihracatta yüzde 14’lük kayıpla geçiren otomotiv endüstrisinin, yılın ikinci çeyreğinde toparlanmaya başlayacağı öngörülüyor.

KPMG Türkiye, koronavirüs salgınının otomotiv sektörüne etkilerini analiz etti

Koronavirüsün sarstığı sektörlerin başında gelen otomotiv endüstrisinde, karantina sürecinde ana sanayide üretime ara verilirken, yan sanayi de durdu. Türkiye’de ocak-mart döneminde toplam üretim, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 6 azalarak 341 bin 136 adet olarak gerçekleşti. İhracat ise, bir önceki yıla göre adet bazında yüzde 14’lük azalma ile 276 bin 348 adet oldu. KPMG Türkiye’nin değerlendirmesine göre, küresel otomotiv üretiminde bu yıl 20 milyonluk düşüş öngörülüyor; ancak salgın sonrası işler çabuk düzelecek. Avrupa ve Türkiye’de kademeli olarak başlayan üretimin, mayıs ayında bantları daha hızlı döndürmesi bekleniyor.

Ölekli: “700 bin adetlik pazar tahmini korunuyor”


Türkiye’nin 700 bin adetlik pazar tahminini koruduğunu söyleyen KPMG Türkiye Endüstriyel Üretim ve Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, şunları aktardı: “Sektörde son iki yıldır biriken talebin temmuz gibi satışa dönmesi ve pazarın yükselmesi bekleniyor. Düşen faizlerin yanı sıra, virüsün tedirginliği de özel otomobile talebi artıracak. İnsanlar, hijyen nedeniyle toplu taşıma kullanmak yerine kendilerine ait bir otomobil satın almak istiyorlar. Bu ilginin sektörde bir süre sonra satışlarda kendisini hissettireceğine dair güçlü bir kanı var.”

“Salgın çalışma şekillerini de değiştirdi”
Salgının çalışma şekillerini de değiştirdiğini söyleyen Ölekli, otomotiv sanayiinin yetişmiş iş gücünün öneminin farkında olduğunu aktardı. Ölekli, “Sektör, koşullarda yaşanacak değişime hızla ayak uydurabilmek için istihdamı korumaktan yana. Bu konuda, hükümetin kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere değişik teşvikleri dikkate alınıyor. Sektör, satış ve pazarlama ayağında dijital kanallara yönelimini en üst boyuta çıkardı. Çalışanların evden çalışmaları da sürece eklendi. Bazı şirketler, müşteri temsilcileri ile müşteri arasında online bağlantı linkleri kurarak, internet siteleri üzerinden yeni sanal showroomlar oluşturdular. Görünen o ki; önümüzdeki yıllarda otomobil almak için bayiye gitmeye gerek kalmayacak. Pazarlık süreci dâhil pek çok şey internet üzerinden yapılabilecek” diye konuştu.

“Otomotivde lojistiğin önemi ortaya çıktı”
Salgın sürecinde otomotivde lojistiğin öneminin ortaya çıktığını belirten Hakan Ölekli, “Avrupalı otomotiv üreticilerinin, lojistik alanındaki sıkıntıları görerek daha çok Türkiye gibi yakın bölgelerdeki tedarik sanayiine yönelmeleri söz konusu olacak. Her şeye rağmen otomotiv; üretim, dağıtım ve servis ayaklarında fiziki varlığını sürdürecek bir sektör. Yaşanan salgının motor teknolojileri düzeyinde etkisi olmayacak. Sanayinin elektrikli araç dönemine geçişi uzayabilir. Çevreci yasal düzenlemeler, hükümet kararlarıyla ötelenebilir. Ama hükümetlerin vereceği sübvansiyonlardan en büyük pay alacak olanlardan biri kesinlikle otomotiv olacak” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ