Makine Haber

KOSGEB, pandemiden zarar gören işletmeler ve startup’lar için destek programı başlattı

Pandemi nedeniyle ekonomik yönden zarar gören işletmeler ve startup’lar için KOSGEB’in başlattığı destek programına başvurular 21 Mayıs’a kadar devam edecek. ‘Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’ kapsamında, mikro ölçekli işletmelere 30, küçük işletmelere ise 75 bin TL’ye kadar destek verilecek.

KOSGEB, pandemiden zarar gören işletmeler ve startup’lar için destek programı başlattı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve istihdam seviyelerini korumaları amacıyla destek programı başattı. ‘Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’ kapsamında; imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere sermaye desteği sağlayacak.

3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz şekilde destekten faydalanabilecekler
Mikro işletmeler 3 ay boyunca 30 bin TL, küçük işletmeler ise 3 ay boyunca 75 bin TL’ye kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz şekilde destekten faydalanabilecekler. Kullanılan destek, 2024’ten itibaren 4’er aylık dönemlerde 6 eşit taksitte geri ödenecek. Geri ödemeli destek için işletmelerden teminat alınmayacak. Teknoloji tabanlı startup’ların bu yıl içinde gerçekleştirdikleri veya gerçekleştirmeyi planladıkları faaliyetler için de, 25 bin TL’ye kadar ilave destek sağlanacak.

Şenel: “Programdan 130 bin işletmenin faydalanması bekleniyor”
Bütçesi 5 milyar TL olan programa online başvuru yapılabildiğini, online başvuru dışında KOSGEB’e belge teslim edilmeyeceğini vurgulayan IFASTURK Mali Müşavirlik ve Denetim Kurucusu Mesut Şenel, “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nda, diğer KOSGEB destek programından farklı olarak kurul veya komite değerlendirme prosedürü bulunmuyor. Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK ağırlıklı resmi kayıtlara göre başvuru ve uygunluk kriterlerini karşılayan KOBİ’ler için 21 Mayıs’ta son bulacak başvuruların ardından Haziran ayında ödemeler başlayacak. Programdan yaklaşık 130 bin işletmenin faydalanması bekleniyor. İşletmelerin ve startup’ların destekten verimli şekilde faydalanabilmeleri için gerekli yönlendirmeleri ve bilgilendirmeleri sağlıyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ