Makine Haber

Koronavirüs sürecinde KOBİ’lerin gelirlerini artıracak 7 öneri

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, ekonomiyi de ciddi bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Salgının ekonomik etkilerini en çok hissedenlerin başında, her ülkede olduğu gibi Türkiye ekonomisinde de son derece önemli bir yere sahip olan KOBİ’ler geliyor.

Koronavirüs sürecinde KOBİ’lerin gelirlerini artıracak 7 öneri

Günlük hayatı ve alışkanlıkları derinden değiştirmeye devam eden koronavirüs salgını, ekonomiyi de ciddi ölçüde etkilemeyi sürdürüyor. Salgının ekonomik etkilerini en çok hissedenlerin başında, her ülkede olduğu gibi Türkiye ekonomisinde de son derece önemli bir yere sahip olan KOBİ’ler geliyor. Generali Sigorta, bu kritik dönemde atılacak küçük adımların dâhi fark yarattığı gerçeğiyle KOBİ’lere salgın sürecinde gelirlerini artıracak öneriler sundu:

⦁ Öncelikle finansal durumunuzu analiz edin:
Öngörülemeyen salgın, kriz senaryoları bulunan işletmeler için dâhi birçok sorunu ve soruyu beraberinde getirdi. Ani gelişen ve tüm sektörleri etkileyen salgın dolayısıyla, KOBİ’ler mevcut finansal durumlarını analiz etme şansına yeni yeni ulaşıyorlar. Öncelikle, gelirinizi artıracak noktaları görmek ve işletmeniz hakkında bilinçli kararlar verebilmek adına mevcut finansal durumunuzu analiz edin.

Mevcut müşterilerinize odaklanın:
Salgın dönemi yalnızca KOBİ’leri değil, müşterileri de derinden etkiliyor. Müşterilerin beklenti ve ihtiyaçlarını anlamaya daha fazla odaklanın. Hem işletmenizin cirosuna katkı sağlayacak, hem de müşterilerinizin etkilenen alım gücüne hitap edecek indirimler, öneriler, kampanyalar ve teslimat fırsatları sunun. Bu kritik dönemde müşterinizin yanında olduğunuzu hissettirin.

Mümkünse pazarlamanıza yatırımı sürdürün:
Kritik dönemlerde yapılan hataların başında, işletmelerin pazarlama bütçelerini tamamen kısması geliyor. Ancak, yaşanan gelir kayıplarına rağmen ayağı pedaldan tamamen çekmek yerine; mümkünse müşteriler ile iletişimi sürdürecek ve yeni müşterilere ulaşılmasını sağlayacak dijital pazarlama ve dijital PR çalışmalarına bütçe ayırın.

⦁ Dijital dünyayı kullanın:
Türkiye’de toplam 60 milyondan fazla internet kullanıcısı bulunuyor. Öte yandan, toplam ülke nüfusunun hemen hemen yüzde 70’i ise sosyal medya kullanıcısı. Özellikle karantina süreci ile birlikte insanların daha fazla zaman geçirdiği dijital dünya, ürün ve hizmetlere dair reklamlar için potansiyel bir öneme sahip. Sosyal medya, KOBİ’lerin hedef kitlelerine doğrudan dokunmalarına olanak sağlarken; aynı zamanda bu kritik dönemde hem küçük bütçelerle hedef kitlelere ulaşılmasına, hem de ekonomik açıdan tasarruf edilmesine olanak sunuyor.

⦁ E-posta pazarlamayı deneyin:
Kişiye özel e-posta gönderimi, özellikle kritik dönemlerde KOBİ’lerin daha fazla geri dönüş almalarına olanak sağlıyor. Web sayfasında tüketicilerin gezindikleri kategorilerin ve ürünlerin bilgisi kullanılarak kişiye özel atılan e-postalar, KOBİ’lerin rekabette ön plana çıkmasına olanak sunuyor.

⦁ Çalışan memnuniyetini göz ardı etmeyin:
Bu kritik sürecin işletmeler kadar mevcut çalışanları da etkilediği unutulmamalıdır. Ayakta kalmak ve daha fazla gelir elde etmek için her zamankinden daha fazla çalışan memnuniyeti ve şeffaflığı sağlanmalıdır. İşletme yöneticileri; çalışanlarla olan iletişimi koparmamalı, müşterileri ve sektörleri ile olan güncel gelişmeleri çalışanlarıyla düzenli paylaşmalı ve motivasyonlarını her daim yüksek tutmalıdır.

⦁ İş birliklerine ağırlık verin:
Diğer işletmelerin de her zamankinden daha fazla iş birliğine ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Hem müşterilerinize, hem de farklı sektörlerden müşteri adaylarına ulaşmanızı sağlayacak iş birliklerine açık olun. Farklı sektörlerden diğer KOBİ’lerle yapacağınız iş birlikleri; bu zorlu dönemde hem işletmenize gelir sağlayacak, hem de müşterilerinizle iletişiminizi sürdürmenize olanak sunacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ