Makine Haber

Koronavirüs mücadelesinde PAGEV ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği yaptı

PAGEV ve Milli Eğitim Bakanlığı, Koronavirüs ile mücadele kapsamında önemli bir iş birliğini hayata geçirdi. Bu kapsamda; başta karantina merkezleri, hastaneler ve huzur evleri olmak üzere ihtiyaç duyulan yerlere dağıtılmak üzere tek kullanımlık plastik çatal, kaşık ve bıçak üretimine başlandı.

Koronavirüs mücadelesinde PAGEV ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği yaptı

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkilemeye devam ederken, salgınla mücadelede hijyen öne çıkıyor. Sosyal mesafelerden bahsedilen söz konusu süreçte, kişiye özel tek kullanımlık ürünlerin kullanımı da önem kazanıyor. Tek kullanımlık ürünlere artan ihtiyacın karşılanabilmesi için PAGEV ile Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği yaptı. Bu kapsamda; PAGEV Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki gönüllü öğretmenler, tek kullanımlık plastik kaşık, çatal ve bıçak üretimi gerçekleştirecek. ‘Çorbada kaşığımız olsun’ adlı projenin ilk etabı plastik kaşık üretimi ile başladı.
Kocaeli İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şeref Yüksel Bölükbaşoğlu ve Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan’ın katılımıyla PAGEV MTAL’in gönüllü öğretmenleri, 6 Nisan’da ilk tek kullanımlık plastik ürün üretimine başladılar.

Bölükbaşoğlu: “Ürettiğimiz ürünlerin dağıtımını yaptık”
Covid-19 salgını mücadelesi kapsamında Kocaeli genelinde yapılan çalışmalara değinen Kocaeli İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şeref Yüksel Bölükbaşoğlu, “İzmit MTAL’de, 165 ton dezenfektan ve temizlik malzemesi ile 800 litre kolonya üretimi yaptık. Gölcük-Kandıra-Kartepe ve Körfez Halk Eğitim merkezlerimizde tek kullanımlık maske, önlük ve sedye örtüsü üretiyoruz. Gebze Çolakoğlu MTAL, İzmit Zübeyde Hanım MTAL, Gölcük Anadolu Kalkınma Vakfı MTAL, Gebze Çelik İhracatçılar Birliği Ali Nuri Çolakoğlu MTAL, Kartepe Fevziye Tezcan MTAL’de; maske, önlük ve sedye örtüsü üretimini başlattık. Valiliğimiz İl Pandemi Kurulu iş birliği ile ihtiyaç duyulan kurumlara, başta sağlık ve emniyet görevlilerimiz olmak üzere ürettiğimiz ürünlerin dağıtımını yaptık. Virüsle mücadele kapsamında son olarak; PAGEV Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tek kullanımlık plastik kaşıkların üretilmesi ve bu ürünlerin ücretsiz olarak karantina bölgeleriyle, hastane ve yurtlara ulaştırılması için sosyal sorumluluk projesi geliştirdik” dedi.

Çaça: “Örnek sosyal sorumluluk projeleri yürütüyoruz”
İş tabanlı eğitim verdikleri PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde, örnek sosyal sorumluluk projeleri yürüttüklerini söyleyen PAGEV Kurumsal İletişim Yönetmeni Cesur Çaça ise, şunları aktardı: “Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği halinde başlattığımız ‘Çorbada kaşığımız olsun’ kampanyası ile ülkemizin Koronavirüse karşı mücadelesine destek veriyoruz. PAGEV Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin atölyelerinde ürettiğimiz tek kullanımlık çatal, kaşık ve bıçak gibi ürünleri; başta karantina merkezleri, hastaneler ve huzur evleri olmak üzere ihtiyaç duyulan yerlere ücretsiz olarak gönderiyoruz. Koronavirüs salgınının önlenmesinde tek kullanımlık ürünler önemli bir rol oynuyor.”

“Tek kullanımlık ürünler hayati bir öneme sahip”
İnsanların beslenme ihtiyacı ve gıdaya olan talebinin hijyenik koşullarda sağlanması için ambalaj ve tek kullanımlık ürünlerin hayati bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Çaça, “Koronavirüs salgınının arttığı şu günlerde, hiç kimse bir diğerinin kullandığı kaşığı ve çatalı, bardağı kullanmak istemiyor. Bakanlıklardan da, salgın riskinin azaltılması için iş yerlerinde mutlaka tek kullanımlık ürünlerin tercih edilmesine dönük uyarılar geliyor. Eskiden fabrikalardaki yemekhanelerde kullanılan metal tabldot ve porselen tabak yerine artık tek kullanımlık plastik kaplara geçildi. İnsan sağlığını korumamız ve gıdayı hijyenik olarak tüketmemiz için tek kullanımlık plastikler kritik bir öneme sahip. PAGEV olarak, Koronavirüse karşı yürüttüğümüz toplumsal mücadeleye, okullarımızda tek kullanımlık ürünler üretip, ihtiyaç duyulan yerlere göndererek katkı sağlıyoruz. Projenin hayata geçmesi için katkı sunan Uzman Kalıp Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Türk’e, üretimi gönüllü olarak üstlenen PAGEV Gebze MTAL öğretmenlerine ve diğer tüm sektör paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Erbaş: “PAGEV okulları olarak üretime başladık”
Koronavirüs salgınının ardından özellikle hijyen ve temizliğin öneminin arttığına dikkat çeken PAGEV Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Muhammet Erbaş da, şunları aktardı: “Bu süreçte, öncelikli olarak karantina merkezleri ve hastanelerdeki tek kullanımlık kaşık ihtiyacını karşılamak için PAGEV okulları olarak üretime başladık. İlk etapta, aylık yaklaşık 1 milyon adet plastik tek kullanımlık kaşık üretmeyi planlıyoruz. Gönüllü öğretmenlerimiz üretime katkı vererek, ülkemizin bu zor günlerinde ihtiyaç duyulan tek kullanımlık plastik üretimini gerçekleştiriyorlar. Birlik içinde bir çalışma yapıyor olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ