Makine Haber

Kompakt İç Yüzey Boyama İstasyonu, otomotiv üreticilerinin boya kabini maliyetlerini düşürüyor

Otomotiv üreticilerinin araç içi boyama istasyonlarının boyutunu üçte bir oranında küçültmelerini sağlayan ABB’nin yenilikçi çözümü Kompakt İç Yüzey Boyama İstasyonu, maliyetlerden önemli ölçüde tasarruf sağlıyor. İstasyon, bu sayede otomotiv boya tesislerini daha sürdürülebilir hale getiriyor.

Kompakt İç Yüzey Boyama İstasyonu, otomotiv üreticilerinin boya kabini maliyetlerini düşürüyor

ABB’nin otomotiv üretimi için en son yenilikçi çözümü Kompakt İç Yüzey Boyama İstasyonu, geleneksel robotik iç yüzey boyama çözümlerine karşı yer tasarrufu sağlayan bir alternatif sunabilmek için 12 robotu bir araya getiriyor. İstasyon, otomotiv OEM’lerinin, otomobiller ve SUV’lardan büyük MPV’lere kadar çeşitli araç türlerini boyamak için kullandıkları boya kabinlerinin boyutlarını yüzde 33’e kadar azaltmalarına yardımcı oluyor.
Kapıları açmak için dört IRB 5350 kapı açma robotu, kaputu ile bagajı açmak için iki IRB 5500-22 robotu ile çözümün kompaktlığının anahtarı, ABB’nin altı yeni IRB 5500-27 7 eksenli robotunun kazandırdığı kabiliyettir.
3,8 metrelik bir çalışma alanına sahip ve sınıfının lideri olan, çeşitli zeminler, duvar veya ters montaj seçenekleri sunan IRB 5500-27 tarafından sunulan uzatılmış erişim sayesinde, bu robotun bir araba gövdesi boyunca diğer robot çözümlerinden daha uzağa erişmesine olanak tanır. Geliştirilmiş çalışma açısı, belirli bir görevi yerine getirmek için gereken robot sayısını azaltır ve lineer kızak ihtiyacını ortadan kaldırır.

Havalandırma ve aydınlatma ihtiyacını azaltıyor
İyileştirilmiş erişim ayrıca, robotun atomizer açısını boyanacak yüzeye göre optimize edebilmesini sağlar. Bu da, aşırı püskürtmeyi en aza indirerek boya israfını azaltmaya yardımcı olurken; ABB’nin Kompakt İç Yüzey Boyama İstasyonu’nun sağladığı alan tasarrufu sayesinde havalandırma ve aydınlatma ihtiyacını azaltır. Bu durum, boyama işlemlerini daha sürdürülebilir ve uygun maliyetli hale getirmeye yardımcı olur.
Diğer bir fayda ise, robotun verimliliği koruyabilmek için yanındaki robotun işini telafi edebilme yeteneğidir. Bir arıza durumunda, kalan çalışan robot; ya her iki robotun da çalışmasını kapsayacak şekilde hız artırarak, ya da tekrar çevrimiçi duruma getirilinceye kadar arızalı robotu kapsayacak şekilde çevrim süresini artırarak, indirgeme moduna girecektir.
ABB’nin SafeMove yazılımının kullanılmasıyla robotların birbirine yakın çalışabilmesi sağlanır. Her robotun çalışma alanını bir güvenlik bölgesi olarak ayarlayarak, bu alanı hızlarını ve hareketlerini kontrol etmek için kullanır. Bu durumda, çarpışma riski veya bir acil durdurmanın tetiklenmesi ortadan kalkar. SafeMove kullanımı ayrıca, bir kişi algılandığında otomatik olarak durdurulan robotlarla, standa girmek zorunda kalabilecek işçilerin yaralanmasını önlemeye yardımcı olur.

Reger: “Boya kabini kurma zamanını önemli ölçüde azaltıyor”
ABB Robotik Otomotiv OEM Genel Müdürü Jörg Reger, “Kompakt İç Yüzey Boyama İstasyonu; otomotiv OEM’lerinin esnekliklerini artırmanın ve mümkün olan her yerde üretim maliyetleri ile çevre üzerindeki etkilerini azaltmanın yeni yollarını bulmalarına yardımcı olma misyonumuzdaki en son gelişmedir. Lineer kızak ve ek vantilatörler gibi yardımcı ekipman ihtiyacını ortadan kaldırarak, bir boya kabini kurma zamanını ve maliyetini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir. İstasyon; farklı kabin konfigürasyonlarına uyma yeteneği, kurulumu ve bakımı yapılması gereken daha az öğe ile, mevcut boyahanelerin yenilenmesi için ideal bir çözüm sunuyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ