Makine Haber

Kollmorgen, 2021’den itibaren yeni bir iş konsepti uygulayacak

EMEAI pazarlarındaki müşterileri için daha kişiselleştirilmiş ve çevik bir destek sağlamak adına bu yıldan itibaren yeni bir iş konsepti uygulayacak olan Kollmorgen, EMEAI’deki mevcut ve yeni müşterilerine kendi yerel satış, destek ve servis ekipleri ile hizmet verecek.

Kollmorgen, 2021’den itibaren yeni bir iş konsepti uygulayacak

Kollmorgen, EMEAI (Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Hindistan) pazarlarındaki müşterileri için daha kişiselleştirilmiş ve çevik bir destek sağlamak adına 2021’den itibaren yeni bir iş konsepti uygulayacak. Şirket, EMEAI’deki mevcut ve yeni müşterilerine kendi yerel satış, destek ve servis ekipleri ile hizmet verecek.
Şirket yetkilileri, konu hakkında yaptıkları açıklamalarda şunları söylediler: “Kollmorgen, geçmişte Avrupa pazarlarına ve Hindistan’a Ratingen’de bulunan Almanya ofisinden hizmet verirken, İtalya ve Türkiye zaten yerel olarak örgütlenmesini tamamlamıştı. Bu yaklaşım artık tüm EMEAI pazarlarına genişletilecek. Şirket bunu başarmak için; Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve Hindistan gibi önemli ülkeler için yeni yeteneklere önemli yatırımlar yapıyor.”

“2021’nin başlarında dönüşüm tamamlanmış olacak”
Yeniden yapılanma süreci ile birlikte Kollmorgen’in, tüm kilit bölgelerde ve pazar segmentlerinde müşterilerine ve onların sürekli değişen ihtiyaçlarına daha hızlı ve kişiselleştirilmiş yanıt sunmayı sağlayan bir yapı oluşturduğunu anlatan yetkililer, “Değişim sürecinde yaşanan bu artışlar ise, 2019’da uygulanan başka bir stratejik değişikliğe odaklanmakla birlikte, şirketin hizmetlerini tek bir ürün tedarikçisinden ziyade; motor, sürücü, kablolama ve kontrolcüden oluşan eksiksiz bir sistem tedarikçisine kaydırıyor. Bu dönüşüm 2021 yılının başlarında tamamlanmış olacak. Bundan böyle Kollmorgen’in satış, servis ve destek ekipleri ulusal bazda olacak ve ülke bazında yönetilecek. Bu da çalışanların, müşterilerinin yerel gereksinimlerine daha yoğun bir şekilde odaklanmasını sağlayacak. Bu odak noktası aynı zamanda; Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve Hindistan gibi ulusal pazarlarda yeni bir özelleştirme ve kişiselleştirme seviyesini de destekliyor. Önümüzdeki süreçte tüm ulusal ekipler, medikal ve robotik gibi yeni teknolojilere ve endüstrilere daha fazla odaklanacaklar” dediler.

“Sürdürülebilir büyümeyi sağlamayı amaçlıyor”
Avrupa stratejisinin merkezi odak noktasının ise Fransız ve İspanyol pazarlarının daha da geliştirilmesinden geçtiğini belirten yetkililer, şöyle konuştular: “Hedeflenen yatırımlar, OEM’ler ile kurulacak ortaklıklar yoluyla sürdürülebilir büyümeyi sağlamayı amaçlıyor. Bu amaçla Kollmorgen, 2021 yılının ilk yarısında Fransa’da yerinde müşteri hizmetleri ile kendi satış, uygulama ve servis ekibini kuracak. Bu yönde ilk adımlar ise Şubat ayında atılacak.”

“Daha da iyi bir müşteri deneyimi sağlayacak”
Hindistan’da gerçekleştirilecek iş yerelleştirmesinin, daha fazla çeviklik ve esneklik ile daha da iyi bir müşteri deneyimi sağlayacağını dile getiren yetkililer, “Hindistan pazarındaki bu büyüme, Kollmorgen’in 2021’deki temel stratejik girişimlerinden bir tanesi. Şirket, bundan böyle Mumbai’deki konumundan tüm müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilecek. 1 Ocak’tan itibaren bu lokasyondan satış birimine ilave olarak; teknik destek, servis, lojistik ve müşteri hizmetlerini de yönetmeye başlayacak. Müşteriler ve partner firmalar artık tüm sorularını yerel bağlantılarına yönlendirebilecekler. Yerelleştirmenin bir parçası olarak, Hindistan’daki çalışan sayımız da ikiye katlandı” diye konuştular.

Favalessa: “Artan hızlı hizmet ihtiyacına verdiğimiz bir cevap”
Kollmorgen EMEA ve Hindistan Başkan Yardımcısı Alberto Favalessa, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Hindistan pazarı, son yıllarda büyümenin güçlü bir itici gücü olarak kendini kanıtlamış durumda. Bu büyümeyi desteklemek ve daha da geliştirmek adına müşterilerimizin gereksinimlerinin yanı sıra, kişisel ve güvenilir temasların anlaşılması da çok büyük önem arz ediyor. Biz yerel bir organizasyonla işte bu ihtiyacı karşılıyoruz. Avrupa ve Hindistan’daki yeteneklerimizin genişlemesi, müşterilerimizin artan hızlı hizmet ihtiyacına verdiğimiz bir cevap. Önümüzdeki süreçte ülke sınırları bir engel olmaktan çıkmalı” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ