Makine Haber

Kolaboratif robot YuMi 5. yaşını kutluyor

El becerileri ve çift kollu 14 eksenli tasarımı ile YuMi; elektronik ve elektrik komponentlerinin montajından şekerleme fabrikalarındaki şekerlerin ayrıştırılmasına kadar, dünya çapındaki birçok üretim hattında verimliliği ve kaliteyi artırmada önemli bir rol oynadı.

Kolaboratif robot YuMi 5. yaşını kutluyor

ABB

2015 yılında, başlangıçta hafif montaj görevlerinde çalışanlara yardımcı olmak için tasarlanan ABB’nin kolaboratif robotu YuMi, çeşitli uygulamalar ve endüstrilerde yeni fırsatlar oluşturan bir patlamaya yol açtı. YuMi, artık insanların robotik otomasyon ile neler elde edilebileceğine dair hayal güçlerini ateşlemesine yardımcı oluyor.
Ergonomik tasarımı ve sıkışma noktalarını önlemek için yumuşak dolgulu hafif magnezyum alaşımlı kolları, çarpışma algılamalı gelişmiş hareket kontrolü, insanların yanında iş istasyonlarına monte edilmek üzere tasarlanmış ve insanlarla birlikte çalışmaya uygun esnekliği artıran bir dizi güvenlik özellikleri sayesinde, artık robotlar daha önce güvenlik bariyerleri veya kafesleri gerektiren işler üzerinde birlikte çalışabilecekler.

Kolaboratif uygulamalarda güvenlik standardını belirledi
YuMi, robotlar ve çalışanların yan yana çalışması gereken kolaboratif uygulamalarda güvenlik standardını belirledi. El becerileri ve çift kollu 14 eksenli tasarımı ile YuMi; elektronik ve elektrik komponentlerinin montajından şekerleme fabrikalarındaki şekerlerin ayrıştırılmasına kadar, dünya çapındaki birçok üretim hattında verimliliği ve kaliteyi artırmada önemli bir rol oynadı.
YuMi; kafes veya güvenlik bariyeri gibi hantal ve pahalı güvenlik önlemlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak, insanları robotlardan ayıran hem fiziksel, hem de psikolojik engellerin kaldırılmasına yardımcı oldu. YuMi’nin popülerliğinin anahtarı; bir operatörün boyutunu ve hareketlerini taklit eden dost tasarımı ve diğer kobotlardan daha hızlı hareket etmesini sağlayan ultra düşük yumuşak dolgulu kollarıdır.

Atiya: “Kolaboratif robotların kullanım cazibesini genişletti”
ABB’nin Robotik ve İmalat Otomasyonu Bölümü Başkanı Sami Atiya, “5 yıl önce YuMi için vizyonumuz; iş birlikçi robotlar için yeni bir standart oluşturmak, daha fazla koruyucu önlem veya engel olmadan insanlarla el ele çalışabilen, kullanıcı kabulünü en üst düzeye çıkarabilmek için kurulumu ve kullanımı kolay olacak hassas bir robot çözümü oluşturmaktı. Küçük kolaboratif robotlar için yeni bir kategori oluşturan YuMi; malzeme taşımadan montaj ve muayeneye, üretimden, sağlık hizmetlerine ve daha ötesine kadar geniş bir uygulama yelpazesinde kolaboratif robotların kullanım cazibesini genişletti” dedi.

Zhang: “Operatörlerin daha çeşitli ve ilginç işler yapmalarına olanak sağlıyor”
ABB Robotik Kolaboratif Robotlar Global Ürün Yöneticisi Andie Zhang ise, “İnsanlar onu korkutucu bulmadıklarını söylüyorlar. İnsan benzeri özelliklere sahip olduğu için, insanlar YuMi robotunun yanında kendilerini rahat hissediyorlar. Ayrıca, manuel üretim hatlarına dâhil edildiğinde; sıkıcı ve tekrarlayan görevler için kullanılmaya meyilli olduğu için YuMi, hızlı bir şekilde takımın parçası olarak kabul ediliyor. Böylece, operatörlerin daha çeşitli ve ilginç işler yapmalarına olanak sağlıyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ